Adam: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Adam obchodzi imieniny
25 lutego
6 kwietnia
16 maja
31 lipca
8 września
24 grudnia

Jakie jest pochodzenie imienia Adam?

Wiele osób próbowało wyjaśnić pochodzenie imienia Adam. Jedna z najpopularniejszych teorii sugeruje, że pochodzi od hebrajskiego słowa ha Adam, które oznacza „ziemia”. Inne teorie sugerują, że pochodzi od hebrajskiego słowa ha adamah, które oznacza „substancję” lub „esencję”. Imię to oznacza również czerwień od koloru gliny, z której biblijny Adam został ulepiony podczas stworzenia świata. 

Adam to także imię występujące w wielu kulturach na całym świecie. Według Biblii Bóg stworzył Adama około 6200 pne. Słowo to ma również inne znaczenie w języku hebrajskim; jednym znaczeniem jest „ludzkość”, a innym „kurz”. Słowo to jest również używane do opisania mężczyzny jak w przypadku biblijnego Adama. W tym sensie Adam może oznaczać „człowieka” tak jak w gatunku ludzkim.

Sławne osoby mające na imię Adam to między innymi:

-Adam Sandler- amerykański komik oraz aktor.

-Adam Asnyk- To polski poeta, a także dramatopisarz.

-Adam Mickiewicz- Polski poeta.

-Adam Michnik- Polski pisarz, publicysta, a także działacz polityczny.

-Adam Małysz-Skoczek narciarski i kierowca rajdowy pochodzenia polskiego.

-Adam Hanuszkiewicz- Aktor.

Święty Adam to osoba, która jest przede wszystkim patronem ubogich, walczących o wolność, cierpiących czy też malarzy.

Znaczenie imienia Adam

Adam jest przede wszystkim osobą niezależny, ale rozważną. Niestety w kontaktach i związkach towarzyskich bywa zarozumiały, a także kapryśny. Ponadto jest obiektywny, potrafi przyznać się do błędu i również nie dziwi go kara za popełniony błąd.

Niestety osoba ta jest mało komunikatywna, przez co jest zimna w stosunku do innych, ale nie jest za to pozbawiona wewnętrznej życzliwości oraz zmysłowości. Adam jest odważny, pełen osobistego uroku. Jest przede wszystkim lojalny, a także przyjacielski. Jego niezwykła żywiołowość sprawia, że jest niezastąpionym towarzyszem zabaw i wypadów za miasto. Ma bardzo silną wolę, ale często jest zbyt uparty, a także konserwatywny. Adam Jest bardzo wesołym człowiekiem.

Adam jest jednocześnie tradycjonalistą i bardzo bezlitosnym człowiekiem. Jego bardzo wrażliwym punktem jest duma, a także honor. Jest łatwy w zarządzaniu i wykorzystuje swoją motywację do bycia najlepszym. Uwielbia być doceniany czy też chwalony, ale nie toleruje zbyt dobrze krytyki.

Adam jest również osobą, która jest niezależna, niezawodna oraz ambitna. Jest konsekwentny, a jego umiejętność realistycznej oceny sytuacji sprawia, że wszystko co sobie zaplanował kończą się sukcesem. Jest też człowiekiem odpowiedzialnym oraz metodycznym. Często jest pionierem w różnych przedsięwzięciach. Lubi być kontrowersyjny czy też bezkompromisowy. Adam dosyć rzadko zmienia zdanie i w ten sposób nie przyjmuje rad innych.

Co do pracy, to jest ona dla niego bardzo ważna, ale warto podkreślić, że na pierwszym miejscu stawia on rodzinę. W związku z tym jest to wspaniały mąż, a także ojciec, który kocha swoje dzieci bezwarunkowo. Adam, gdy tylko ma wolny czas lubi go spędzać na łonie natury. Jego zainteresowania są związane między innymi ze sztuką. Dlatego też sam często przejawia talent artystyczny.

Adam lubi kierunki związane z medycyną, a także pociągają go zawody wojskowe oraz handlowe.

Imieniny Adama obchodzone są najczęściej 24 grudnia, kiedy jest również Wigilia, ale to imię może również obchodzić imieniny 25 lutego, 6 kwietnia, 16 maja, 31 lipca czy też 8 września.

Pochodzenie imienia Adam- Podsumowanie

Adam pochodzi od hebrajskiego słowa ha Adam, które oznacza „ziemia”. Imię Adam było używane przez wielu w historii i kulturach. Warto też dodać, że wiele postaci biblijnych nosiło imię Adam.

Adam to także nazwa naszej pierwotnej planety, a także nazwa naszego drugiego gatunku ludzkiego.

Zdrobnienia imienia Adam to Adasiek, Adaś czy też Adamek.

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona