Adela: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Adela obchodzi imieniny
3 stycznia
28 lipca
4 września
23 listopada
24 grudnia

Damskie imię Adela czasy swojej świetności w Polsce dawno ma już za sobą. Imię szczególnie popularne było w latach trzydziestych XX wieku. Obecnie nadawane jest rzadko, co warto brać pod uwagę podczas wyboru imienia dla dziewczynki.

Imieniny Adeli

Najbardziej popularną w Polsce datą świętowania imienin Adeli jest 23 listopada. Inne daty, w których Adele obchodzą swoje imieniny to również 3 stycznia, 28 lipca, 4 września i 24 grudnia. Imię szczególnie polecane jest dla dziewczynek spod znaku Barana, Lwa i Strzelca, a także Wagi.

Pochodzenie imienia Adela

Imię Adela ma germańskie korzenie od słowa adal. Pochodzi od starogermańskiego Adalheidis, aczkolwiek współczesna forma imienia pochodzi z języka francuskiego. Inną formą jest Adelajda. Imię ma swoje odpowiedniki także w innych krajach. W Wielkiej Brytanii można spotkać się z imieniem Adaline i Edeline. W Chorwacji znane jest imię Adelka, w Portugalii Adele, we Włoszech Adele, czy Adelina. Co najważniejsze, jest to imię nadawane wyłącznie dziewczynkom.

Co znaczy imię Adela?

Znaczenie imienia „Adela” to: „szlachetny i spokojny”. Używanymi zdrobnieniami są najczęściej: Ada, Aduś, Adka, Adula, Aducha, Adulka, Adunia, Adusia. 

Sławne osoby z tym imieniem

Święta Adela była frankońską księżniczką z VII wieku, która założyła klasztor w Pfazel we Francji. Imię to nosiła także córka Wilhelma Zdobywcy. Inne sławne kobiety o imieniu Adela to:

  • Adele, właściwie Adele Laurie Blue Adkins, brytyjska piosenkarka
  • Adéla Gondíková, czeska aktorka
  • Adela Noriega, meksykańska aktorka
  • Adela Popescu, rumuńska aktorka i piosenkarka
  • Adela Vinczeová (z domu Banášová), słowacka prezenterka radiowa i telewizyjna
  • Adela Bartkova, słowacka modelka
  • Adela Stenberg, szwedzka modelka
  • Adela Navarro Bello, meksykańska dziennikarka
  • Adela Smajic, szwajcarska modelka
  • Adela Wimmerova, czeska gwiazda porno.

Kto jest patronem?

Jedną z uczennic św. Bonifacego w Niemczech w VIII wieku była Adela (obecnie święta kościoła katolickiego). Św. Adela jest patronką m.in. wygnańców, więźniów, ojczymów i macoch, wdów i powtórnych małżeństw.

Jaka jest osoba z imieniem Adela?

Każdy, kto spotkał osobę o imieniu Adela zgodzi się, że jest to osoba twardo stąpająca po ziemi i odrobinę tajemnicza. Władają nią mnogie talenty twórcze i artystyczne. Jest na swój sposób elegancka i wyrafinowana. Ma bardzo indywidualny charakter i styl, którym wzmacnia poczucie własnej wartości i pewność siebie. Zdecydowanie wyróżnia się wyglądem i zachowaniem, aczkolwiek ma bardzo szlachetne usposobienie. Adela to urodzony rozjemca, nielubiąca konfliktów i stający w obronie słabszych. Z jednej strony wydaje się osobą niezwykle komunikatywną i łatwo nawiązującą kontakty. Z drugiej jest duchową idealistką, która ucieka w świat religii, filozofii i rozmyślań. Nie rzadko jest zbyt romantyczna, wręcz nazbyt uduchowiona, a jednocześnie w pełni świadoma myśli i uczuć swoich, jak i innych.

Lubi kontakt z ludźmi i głęboko przywiązuje się do drugiego człowieka. To wszystko sprawia, że jest konsekwentna w doborze znajomych. Nie jest łatwo dołączyć do grona jej bliskich przyjaciół. Adela jest osobą niezwykle wierną swoim ambicjom, pasjom i zainteresowaniom. Osoby o imieniu Adela najczęściej zostają artystami, pisarzami, aktorkami, wykładowcami. To osoba niezależna, kreatywna, o silnym potencjale przywódczym. Lubi i chce rządzić, a inni chętnie za nią podążają. Niestety często działa pod wpływem impulsu, emocji i jest zbyt bojaźliwa. Nieprzemyślane działanie może mieć zgubne konsekwencje na resztę życia.

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona