Adrian: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Adrian obchodzi imieniny
9 stycznia
5 marca
23 marca
8 lipca
9 lipca
27 lipca
8 września
8 listopada

Imię Adrian cieszy się ogromną popularnością i uznaniem, nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie. Nie jest to imię stosunkowo “młode”. W przeciwieństwie do wielu innych, znanych po dziś dzień imion męskich i damskich, Adrian szczyci się bogatą, niezwykle interesującą historią. Co warto wiedzieć o tym niezwykle popularnym imieniu? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

Pochodzenie imienia Adrian 

Imię Adrian było znane ludzkości, jak również często praktykowane już w epoce starożytnej. Przyjmuje się, że pochodzi z języka łacińskiego. Co ciekawe, bardzo wielu rzymskich cesarzy nosiło to zaszczytne imię. Imię Adrian ma także arystokratyczną historię, gdyż nierozerwalnie związane jest z imieniem Hadrian. W II wieku znane imię nosił cesarz Hadrian, jako jeden z pierwszych. Imię Adrian wywodzi się od słowa “Hadrianus”. 

W Polsce imię Adrian notowane jest od XIII w., pierwotnie w formie Adrianus. Na samym początku imię nie cieszyło się aż tak ogromną popularnością i rozpoznawalnością. Pomimo swojego wieku, wraz z upływem czasu, imię Adrian zyskało na popularności. Dziś w naszym kraju imię męskie Adrian nosi ogromna liczba dzieci, młodzieży czy dorosłych mężczyzn. 

Znaczenie imienia Adrian 

Znacznie imienia Adrian jest bardzo proste i oczywiste. W tłumaczeniu na język polski oznacza mieszkańca Hadrii. Oznacza więc tego, który pochodzi z Adrii (Hadrii) w Piccenum w Italii. 

Cechy charakteru osób o imieniu Adrian

Mężczyźni, którzy noszą znane i lubiane imię Adrian, cechuje spokojne, łagodne usposobienie. To także osoby, które doskonale potrafią radzić sobie w świecie materialnym. Adrian jest osobą, na której zawsze można polegać. To także idealny “kandydat” na ojca czy męża- troskliwy, odpowiedzialny i sumienny. Każdy Adrian obdarzony jest duchem zdobywcy. Drobne, codzienne niepowodzenia, nie stanowią dla nich żadnych problemów. Uwielbiają pokonywać trudność, udowadniając sobie i innym swoją siłę i niezłomność. Każdy Adrian lubi ryzyko i przygody. Co więcej, każdy Adrian odnajdzie szczęście i satysfakcję zawodową w takich zawodach jak handlarz, podróżnik, artysta. To idealne rozwiązania, które przyniosą swobodę i różnorodne formy działania, czyli to, co każdy Adrian kocha najbardziej.

Patron 

Adrian posiada czterech patronów, ze względu na fakt, że imię to nosiło wielu duchownych. Do grona patronów zaliczamy:

  • błogosławionego Adrianie Fortescue,
  • św. Adriana z Canterbury,
  • św. Hadriana (męczennika z Cezarei Palestyńskiej),
  • św. Adriana z Nikomedii.

Imieniny Adriana 

Osoby noszące imię Adrian obchodzą imieniny aż osiem razy w roku:

  • 9 stycznia,
  • 5 i 23 marca,
  • 8, 9 i 27 lipca,
  • 8 września,
  • 8 listopada

Najbardziej popularną datą, kiedy obchodzimy imieniny Adriana, jest 8 lipca. Jednak o obchodzeniu imienin zazwyczaj decyduje bliskość daty naszych urodzin bądź indywidualne preferencje danej osoby.

Sławne osoby niosące imię Adrian 

Adrian jest imieniem o niezwykle bogatej historii. Od wielu, bardzo długich lat, szalenie duża ilość władców oraz duchownych nosiła to popularne po dziś dzień imię. Dziś, imię Adrian nosi m.in.: gitarzysta zespołu Iron Maiden Adrian Smithie, polski piłkarz Adrian Sikora, angielski producent filmowy Adrian Lyne czy amerykański aktor Adrian Brody. To jednak tylko kilka znanych osób, które noszą to znane i popularne imię. 

Imię Adrian niesie za sobą Interesującą historię i przesłanie, które przynosi szczęście i pomyślność na każdym etapie życia.

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona