Agata: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Agata obchodzi imieniny
5 luty
14 listopad

KIEDY AGATA OBCHODZI IMIENINY?

Agaty świętować mogą w dwa dni w roku. Daty to 5 luty oraz 14 listopada. 

POCHODZENIE I ZNACZENIE IMIENIA

Jest to imię, które podłoże swej historii ma w starożytnej Grecji. Agata, z greki agathe – oznacza dobra, wierna, szlachetna lub agathos – dobrze, szlachetnie urodzona. Już samo znaczenie tego imienia wiele może powiedzieć o jego posiadaczce. 

KTO JEST PATRONEM AGATY?

Za patronkę uważa się świętą Agatę Sycylijską. Urodziła się w roku 235 i zasłynęła z bycia męczennicą chrześcijańską. Czczona jest zarówno przez Kościół Katolicki, jak i Cerkiew prawosławną. Zgodnie z informacjami dotyczącymi jej życia, pochodziła z rodu rzymskiego. Po przyjęciu wiary chrześcijańskiej podjęła decyzję o pozostaniu dziewicą. Jej historia jest wstrząsająca, ponieważ po odrzuceniu ręki namiestnika Sycylii Kwincjana, została oddana do domu rozpusty. Mimo tego została dziewicą i nigdy nie wyparła się swojej miłości do Jezusa. 

Podczas prześladowań na chrześcijan, Agata została postawiona przed sądem za sprawą spragnionego zemsty Kwincjana. Skazano ją na torturę w postaci obcięcia piersi. Jej cierpienie zakończyło się przez śmierć w rozżarzonym węglu. 

Rok po jej śmierci doszło do wybuchu wulkanu Etny. Gorąca, zabójcza lawa zatrzymała się jednak tuż przed miastem, co przypisywano wstawiennictwu świętej Agaty. Dlatego też dziś w dzień jej święta, 5 lutego, święci się chleb, sól i wodę, które mają zapobiegać pożarom. Agata patronuje ogień i płomienie, a także chroni od wybuchu Etny. Dała imienniczkom zawziętość, zdolność do nieporzucania swych wierzeń oraz siłę. 

JAKA JEST OSOBA O TYM IMIENIU?

Agata uchodzi za nieustępliwą i wybuchową choleryczkę. Często zanim pomyśli, to powie, przez co może ranić ludzi. W głowie ma sto pomysłów naraz – jest kreatywna, pełna energii, nastawiona na dobrą zabawę i czekające ją wyzwania. Źle odnajduje się w monotonnych warunkach i nie lubi stałości, dlatego ciągle próbuje zmieniać swoje położenie i próbować nowych rzeczy. Nie lubi też ograniczeń, dlatego zazwyczaj ucieka od pracy lub ludzi, którzy stawiają bariery. Jest niezależną optymistką.

Z łatwością nawiązuje kontakty, nie ma problemu, by pierwsza zacząć rozmowę lub być wrzucona w nową grupę ludzi. Otacza ją grono znajomych. Agata lubi przyjęcia i prowadzi bogate życie towarzyskie, intryguje szczególnie mężczyzn. Słynie z poczucia humoru, umiejętności jednania sobie ludzi i entuzjastycznego podejścia do życia. W miłości szuka troski i ciepła. Nie potrafi być sama, ponieważ wbrew szalonemu usposobieniu, potrzebuje też elementu stabilności. Jest zaborcza, a więc musi być zapewniana, że jest jedyna i najważniejsza. Ponadto, jej partner powinien liczyć się ze zwariowanym i chaotycznym życiem u jej boku. Ważne jest, by Agata nauczyła się szukać złotego środka i iść na kompromis, co dla jej osobowości może okazać się trudne.

Dla Agaty pomiędzy pracą a bogactwem można postawić znak równości. Ciągle walczy o urozmaicenie swego budżetu. Lubi pieniądze, ale też zadania kreatywne, przez co może odnaleźć się w zawodach takich jak przedsiębiorca, pisarka lub niezależna bizneswomen. Jest nastawiona na sukces, który zazwyczaj przez swe zaparcie osiąga. Ma twórczy, artystyczny umysł i dobrze sprawdzi się w swobodnych warunkach pracy, gdzie bez presji będzie mogła wykorzystać swoje zdolności. Gdy dyktuje się jej warunki, może wpaść w gniew i stracić wszelką motywację. 

ZNANE OSOBY Z TYM IMIENIEM

*Agata Kulesza (aktorka)

*Agata Młynarska (dziennikarka)

*Agata Wróbel (sztangistka)

*Agata Christie (pisarka kryminałów)

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona