Agnieszka: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Agnieszka obchodzi imieniny
21 stycznia
28 stycznia
18 lutego
6 marca
20 kwietnia
13 maja
17 czerwca
27 sierpnia
18 listopada
20 listopada
24 listopada

Imieniny Agnieszki są 21 stycznia, 6 marca oraz 20 kwietnia czy 27 sierpnia. Imię należy do bardzo popularnych – najbardziej popularne było w latach 70. XX wieku, gdy na ekranach pojawił się film Noce i dnie, w którym pojawiła się Agnieszka, córka Bogumiła i Barbary, dziewczyna mądra, wykształcona, idealistka, pięknie zagrana przez Stanisławę Celińską.

Jakie jest znaczenie imienia?

Imię pochodzi z języka greckie, można je przetłumaczyć jako osoba czysta i bez skazy. W Polsce pojawiło się w średniowieczu, a przywędrowało z Czech. Znane są także jego formy takie, jak Agna, Jagna, Jagnieszka. Agnus może też oznaczać baranka. Znane jest przysłowie związane z wiosną – Święta Agnieszka wypuszcza ptaki (lub skowronki w niektórych wersjach) z mieszka. Wodnik oraz Baran podkreślają siłę tego imienia. 

Sławne osoby noszące to imię

Imię nosiło wiele słynnych pań, a wymienimy tutaj kilka: Agnieszka Kotlarska, modelka, która została zamordowana przez wielbiciela, Agnieszka Osiecka, poetka, autorka znakomitych tekstów i książek, Agnieszka Fatyga, aktorka i piosenkarka, Agnieszka Chylińska, piosenkarka, autorka bajek, a w młodości skandalistka, Agnieszka Grochowska – polska aktorka teatralna i filmowa, Agnieszka Holland – słynna polska reżyserka, Agnieszka Włodarczyk – polska aktorka i piosenkarka, zagrała m. in. w filmie Sara u boku Bogusława Lindy. 

Jaka jest Agnieszka?

Agnieszka jest osobą niezwykle pogodną, optymistyczną, lubiącą życie oraz kochającą ludzi, dbającą o innych, potrafi być altruistką. Jest bardzo asertywna, pewna siebie, żyje zgodnie ze swoimi zasadami. Uwielbia podróżować i poznawać świat. Kocha także zakupy, imprezy, lubi spędzać czas z bliskimi osobami. Nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu. Jest bardzo ciekawa świata, posiada mnóstwo energii i sił fizycznych. Jej wadą jest brak umiejętności oszczędzania, pieniądze wydaje szybko oraz bardzo łatwo. Posiada dobre serce, dzieli się z innymi tym, co posiada, chętnie angażuje się w akcje charytatywne oraz społeczne.

Agnieszka szuka miłości, marzy o partnerze na dobre i na złe. Docenia inteligencję mężczyzn, poczucie humoru oraz dobry charakter, lubi panów męskich i mających dobre cechy. Nie jest zwolenniczką sterylności oraz porządku. Nie lubi sprzątać czy gotować, ale potrafi dekorować wnętrza. Jest numerologiczną trójką, co oznacza, że jest osobą pełną tolerancji oraz spontaniczności, ponadto jest bardzo elokwentna. Lubi wracać do domu, chociaż nie jest domatorką. Jest towarzyska, śmiała, łatwo oraz szybko nawiązuje nowe znajomości. Nie tłumi uczuć, czasami wybucha, bywa impulsywna, ale nie jest to jej wadą.

Jako osoba odpowiedzialna najpierw pracuje, a później pozwala sobie na przyjemności. Jest bardzo pracowita, zaangażowana w działania, doceniana przez pracodawców. Często wykonuje zawody takie, jak przedstawicielka handlowa, pracuje w branży turystycznej, zajmuje się sprzedażą kosmetyków lub jest kosmetyczką, projektuje modę. Twórczość to sprawa ważna dla osoby noszącej to piękne imię. W języku włoskim to Agnese, w hiszpańskim Inez. 

Jej rośliną jest tytoń, a zwierzęciem gołąb pocztowy. Planetą Agnieszki jest Merkury. Znana jest ta, co mierzy wysoko, co oznacza, że jest osobą bardzo ambitną. Najpopularniejsze zdrobnienie tego imienia to Aga, Agusia, Agunia. Jej kolorem jest liliowy, a kamieniem ametyst. 

Patronkami tego imienia są św. Agnieszka Rzymianka, Św. Agnieszka Przemyślidka, Św. Agnieszka z Montepulciano oraz Św. Agnieszka z Asyżu. 

Mówi się o niej – Skromna, jak święta Agnieszka, a diabeł w niej mieszka.