Alan: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Alan obchodzi imieniny
14 sierpnia
14 października
25 listopada

Alan – znaczenie imienia, pochodzenia oraz najważniejsze informacje o tym imieniu

Imię Alan w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Coraz więcej rodziców nadaje to imię swojemu dziecku, uważając je za wyjątkowe. W poniższym artykule postaram się opisać pochodzenie tego imienia, co ono oznacza oraz wiele innych ważnych informacji. Warto jest zapoznać się z tym, ponieważ dzięki temu dowiecie się o imieniu, które chcecie nadać swojemu dziecku.

Alan – pochodzenie imienia 

Dokładnie trudno jest określić prawdziwe pochodzenia tego imienia. Jednak najbardziej prawdopodobne jest to, że imię Alan pochodzi z języka Celtów. Imię to oznacza osobę o cechach takich jak:

 • zaradność,
 • zgodność
 • harmonia
 • pogodność ducha

Istnieje także inna teoria mówiąca o tym, że imię to pochodzi z Bretanii i oznaczało dosłownie mężczyznę, który jest bardzo silny oraz bardzo przystojny. Na ten moment imię Alan jest bardziej popularne w krajach anglojęzycznych niż w innych. W naszym kraju powoli zyskuje ono na popularności. I coraz więcej rodziców decyduje się na wybór tego imienia. 

Alan – znaczenie imienia 

Osoby posiadające imię Alan, mają wielkie poczucie humoru, chcą być zawsze w centrum uwagi oraz posiadają bardzo dużą ilość energii. Dodatkowo posiadają urok osobisty, który wykorzystują zawsze, kiedy tylko mogą. Zazwyczaj mężczyźni o imieniu Alan są bardzo tolerancyjni, nie tworzą żadnych konfliktów oraz są otwarci na całkiem nowe znajomości. Alan bardzo dobrze czuje się w większej grupie osób, niekoniecznie grupa ta musi posiadać ten sam charakter. Warto wspomnieć o tym, że osoby posiadające to imię uwielbiają pławić się w luksusie, uwielbiają drogie markowe ubrania. Jednak potrafi się tymi rzeczami dzielić z innymi. Jeśli chodzi o sprawy biznesowe, posiada on swoisty talent do prowadzenia interesów. Potrafi odłożyć gotówkę na wszelki wypadek i nie ma z tym żadnego problemu.

Alan – kiedy obchodzi imieniny?

Jeśli chodzi o imieniny, to obchodzone są najczęściej 14 sierpnia lub 8 września. Jednak zdarza się, że solenizant obchodzi je 14 października czy też 25 listopada. Tak więc Alan może obchodzić imieniny w czterech różnych miesiącach.

Alan – sławne osoby posiadające to imię

Na świecie istnieje wiele sławnych osób z różnych dziedzin, które posiadają imię Alan. Między innymi są to:

 • Alan Walker – producent muzyczny pochodzenia norweskiego
 • Alan Andersz – aktor polskiego pochodzenia
 • Alan Carr – komik pochodzenia brytyjskiego
 • Alain Ducasse – jeden z najbardziej znanych szefów kuchni pochodzących z Francji
 • Alan Alexander Milne – pisarz brytyjskiego pochodzenia. Autor serii książek o Kubusiu Puchatku
 • Alain Elkann – pisarz amerykańskiego pochodzenia
 • Alan Ashby – artysta muzyczny amerykańskiego pochodzenia

Istnieje wiele innych znanych osób o tym imieniu jednak wymienione te osoby, które są najbardziej rozpoznawalne.

Alan – patron imienia 

Patronem imienia Alan jest błogosławiony Alan de la Roche. Jest to zakonnik francuskiego pochodzenia, który już od młodego wieku był bardzo pobożny i chciał pomagać wszystkim ludziom, którzy tego potrzebowali. Nie patrzył na to kto, z jakiej rodziny pochodzi, czy był majętny, czy nie. Traktował ludzi na równi bez żadnego wyjątku.

Alan – jaka jest osoba o tym imieniu?

Alan jest bardzo radosną osobą, która lubi spędzać czas w towarzystwie innych. Bardzo łatwo nawiązuje kontakty z innymi ludźmi. Bardzo rzadko jest tak, że osoby o tym imieniu są introwertykami. Lubią chwalić się swoją majętnością. Jednak nie trzymają wszystkiego dla siebie. Potrafią dzielić się tym, co mają z innymi osobami bez żadnego problemu.

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona