Albert: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Albert obchodzi imieniny
18 lutego
17 czerwca
7 sierpnia
15 listopada
21 listopada

Albert – pochodzenie imienia, imieniny, patron, znaczenie.

Pochodzenie imienia Albert

Albert to imię męskie pochodzenia germańskiego, które powstało ze skrócenia imienia Adalbert.  Gdyby podjąć próbę rozłożenia imienia na części, a następnie ich przetłumaczenie, Albert można przełożyć jako mężczyzna sławny ze szlachetności i dobroci (adal –  szlachetny, dobry, beraht – lśniący, błyszczący). Innymi spotykanymi odmianami tego imienia są Olbracht i Albrecht.

Imieniny Alberta

Albert obchodzi imieniny 18 lutego, 17 czerwca, 7 sierpnia, 15 listopada i 21 listopada. Mimo, iż wypadają one kilka razy do roku, najpopularniej obchodzonymi terminami są 17 czerwca i 15 listopada.

Patroni imienia Albert

Patronów imienia Albert jest kilku jednak do najbardziej znanych należy trzech świętych:

  • św. Albert –  znany również jako brat Albert – polski zakonnik powstaniec. Z wykształcenia był malarzem. Po wstąpieniu do krakowskiego zakonu franciszkanów, pieniądze ze sprzedaży swoich obrazów przeznaczył na pomoc ubogim
  • św. Albert Wielki – niemiecki duchowny katolicki, uczony i filozof, nauczyciel św. Tomasza z Akwinu, ze względu na rozległość zainteresowań nazywany często “doktorem powszechnym”
  • św. Albert Avogadro – włoski zakonnik, biskup Bobbio i Vercelli, męczennik. Znany z umiejętności mediacyjnych, często skutecznie godził zwaśnionych polityków, autor reguły karmelitańskiej

Zdrobnienia imienia Albert

Albercik, Albercio, Albertunio, Bercik

Znaczenie imienia

Albert słynie z opanowania i autokontroli. Wszelkie konflikty woli zażegnywać na drodze pokojowej. Stroni od kłótni i awantur, a negatywne komentarze pod swoim adresem przyjmuje ze stoickim spokojem. Konsekwentnie realizuje postawione sobie cele, a wrodzona ambicja nie pozwala mu poddać się nawet po spektakularnej porażce. Jest ciekawy świata, dlatego z chęcią podejmuje się nowych wyzwań. Lubi także poszerzać swoje horyzonty myślowe poprzez nieustanne zdobywanie wiedzy i wszelkiej maści szkoleń. Przekłada się to na jego upodobanie do pracy umysłowej, którą przedkłada nad pracę wymagającą wysiłku fizycznego. Jako mężczyzna honorowy spełnia złożone obietnice i pozwala sobie na rzucanie słów na wiatr. Wykazuje się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością, a jego nieszablonowe myślenie przyczynia się do sukcesów w wielu dziedzinach życia. Albert jest idealnym kandydatem na głowę rodziny. Jest nie tylko opiekuńczy, wierny i kochający, ale również niezwykle lojalny, a dla najbliższych jest w stanie poświęcić naprawdę wiele. 

Uwielbia towarzystwo, ale od znajomych i przyjaciół oczekuje poniekąd wspólnych cech charakteru – przede wszystkim wrodzonej inteligencji i dobroci. Jako osoba dyskretna i uprzejma, która budzi wiele zaufania i życzliwości, ma wielu przyjaciół, których chętnie gości w swoim domu. Mimo stawiania rodziny na piedestale, jednocześnie nie lubi obowiązków domowych takich jak sprzątanie czy gotowanie, odnajdzie się natomiast podczas tzw. majsterkowania. Lubi aktywny odpoczynek jak jazda na rowerze czy spacery. Albert wykazuje się ambicją, dlatego też uwielbia wszystkie dyscypliny sportowe, w których można rywalizować i…wygrać. Ceni kobiety inteligentne i wrażliwe, które podobnie jak on na pierwszym miejscu stawiają rodzinę. Ze względu na swój prospołeczny charakter Albert odnajdzie się w zawodach niosących pomoc: pielęgniarz, opiekun osób starszych, nauczyciel czy adwokat.

Znane osoby o imieniu Albert

  • Albert Einstein – niemiecki fizyk, laureat Nagrody Nobla
  • Albert Camus – francuski pisarz, laureat Nagrody Nobla
  • Albert Warner – amerykański producent filmowy związany z Warner Bros
  • Albert Sosnowski – polski bokser
  • Albert Uderzo – francuski rysownik, ilustrator komiksów o Asterixie i Obelixie

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona