Albina: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Albina obchodzi imieniny
16 grudnia

Albina – kiedy obchodzi imieniny?

Jest to rzadkie i wyjątkowe imię, dlatego imieniny Albiny są obchodzone tylko raz w roku – 16 grudnia.

Zdrobnienia imienia Albina

Istnieje wiele zdrobnień tego imienia. Są to między innymi: Albinka, Albinia, Albineczka, Albi, Abi, Albisia, Binka, Bisia, Alka, Ala, Ina, Inka

Sławne osoby o imieniu Albina

Wśród sławnych osób noszących to imię są:

– chorwacka piosenkarka Albina Grčić,
– polska scenografka i kostiumografka Albina Barańska,
– św. Albina z Cezarei, patronka żeglarzy.

Pochodzenie i znaczenie imienia Albina
Imię Albina jest żeńskim odpowiednikiem imienia Albin. Występuje także w innych kulturach i językach, przyjmując zbliżone lub identyczne brzmienie, dlatego jest uznawane za imię międzynarodowe. Najprawdopodobniej wywodzi się od łacińskiego słowa „albus” oznaczającego „czysty, biały”.

Uznaje się, że imię nadawano dziewczynkom o wyjątkowo jasnej karnacji i włosach, lub by podkreślić zawarte w znaczeniu słowa „albus” wartości – czystość i niewinność. Imię ma też inne, starogermańskie i nieco tajemniczą etymologię. Niektórzy badacze uznają, że pochodzi od połączenia słów „alb”, oznaczającego elfa oraz „wini”, którym określano przyjaciół. Miałaby być więc „przyjaciółką elfów”, magicznych stworzeń z mitologii germańskiej, bożków natury i płodności.

Albina – kto jest patronem?

Patronem noszących imię Albina jest święta Albina, urodzona w Cezarei Nadmorskiej w połowie III wieku. Jest to męczennica Kościoła Katolickiego, uznawana za patronkę żeglarzy. Jej atrybutami są statek, anioł, lilia, nagietek oraz palma męczeństwa. Miejscem kultu jest włoska Formia.

Albina – jaka jest osoba z tym imieniem?

Osoby o tym imieniu są uznawane za artystyczne dusze, pełne wrażliwości oraz o łagodnym usposobieniu. Albina w związkach jest wyjątkową romantyczką, która marzy o miłości jak z bajki. Kobiety noszące to imię to marzycielki, w czym pomaga im romantyczne brzmienie imienia. Uwielbiają być adorowane, ale z cierpliwością i łagodnością znoszą różnorodne porażki czy to miłosne, czy życiowe.

Albina jako numerologiczna 3

Pod względem numerologicznym imię Albina to klasyczna Trójka. Właśnie dlatego kobiety o tym imieniu dążą do zachowania w życiu optymizmu, spokoju i radosnych relacji z otoczeniem. Ma nie tylko duże pokłady optymistycznego podejścia do życia, ale też energii do tworzenia. Uwielbia kreować, dlatego bliskie jej wszystko, co pozwala na swobodne tworzenie nowego. Oprócz tego osoby o tym imieniu uznaje się za niezwykle komunikatywne i odpowiedzialne w relacjach z innymi, również tych zawodowych. Potrafią jasno wyrażać myśli i dążą do osiągnięcia kompromisu. Kobiety noszące to imię uznawane są też za miłośniczki natury. Z uwagi na otwartość na nowe, posiadaczka tego imienia lubi też poszerzać swoje horyzonty myślowe. Może więc z chęcią podróżować i odkrywać nieznane, z zamiłowaniem angażować się w debaty publiczne i studiować nieoczywiste kierunki tylko po to, by zaspokoić swoją potrzebę rozwoju.

Albina doskonale odnajduje się więc w zawodach takich jak:

– malarka,
– pisarka,
– producentka muzyczna,
– dziennikarka,
– handlowiec.

Atrybuty Albiny

Każde imię ma swoje atrybuty, takie jak: charakterystyczne kamienie, zwierzęta czy planety. Za kamienie szczęścia dla Albiny uznaje się cytryn i ametyst. Żywiołami nosicielek tego imienia są połączenie powietrza i wody – stąd można też wywodzić patronat świętej Albiny nad żeglarzami. Wiele imion oraz wierzeń zostało bowiem zapożyczonych z mitologii starosłowiańskich czy właśnie starogermańskich. Charakterystyczną rośliną kojarzoną z tym imieniem jest jemioła, a zwierzęciem małpa. Szczęśliwym kolorem jest pomarańczowy. 

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona