Aldona: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Aldona obchodzi imieniny
1 marca
30 lipca
10 września
11 października

Aldona – wyjątkowe, lecz wciąż mało popularne imię żeńskie

Aldona to wyjątkowe, jednak wciąż rzadko spotykane imię. W przeszłości było nadawane księżniczkom litewskim i wysoko urodzonym dziewczętom na Kresach Wschodnich. Kiedy Aldona obchodzi imieniny? Jakie są osoby o tym imieniu?

Aldona – imieniny

Alona obchodzi imieniny 1 marca, 30 lipca, 10 września i 11 października. Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin jest ta październikowa. 

Pochodzenie i znaczenie imienia Aldona – ciekawostki

Pochodzenie imienia Aldona nie jest do końca poznane. Istnieje kilka źródeł, które mogą wyjaśniać jego etymologię. Według najstarszych źródeł imię to może wywodzić się od staropruskiego imienia Al-degut. Inne podają natomiast, że pochodzenia tego imienia należy upatrywać na Białorusi, a samo imię jest spolszczoną wersją lokalnego Ałdonia. Podobne imię nadawane było wcześniej w Grecji.

W języku greckim istnieje imię Eudokia, które miało być popularne nie tylko w dawnej Helladzie, ale również na Litwie, gdyż tam nazywano tak księżniczki. W Polsce właśnie poprzez zawieranie małżeństw z litewskimi księżniczkami zyskało na popularności w minionych wiekach. Następnie zapomniane, aby powrócić w XIX wieku, gdy nadeszła moda na nadawanie imion pogańskich oraz pod wpływem dzieła Konrad Wallenrod wydanego przez polskiego wieszcza Adama Mickiewicza. W innych językach europejskich (angielski, włoski, francuski) istnieje odpowiednik – Aldonia. 

Obecnie imię Aldona jest rzadko spotykane w Polsce. Występuje najczęściej na terenach należących do historycznych Kresów Wschodnich. Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Aldona to: Ada, Aldka, Aldonka, Dona. Liczba imienia Aldona wynosi 11. 

Sławne osoby z imieniem Aldona 

1. Aldona Kamela-Sowińska. Polityk, z wykształcenia ekonomistka. Działała w rządzie Jerzego Buzka, gdzie pełniła obowiązki ministra skarbu.

2. Aldona Gawecka. Polska pisarka i działaczka kulturalna, propagadorka kultury. 

3. Aldona Anna Giedyminówna. Żona polskiego króla Kazimierza Wielkiego. 

4. Aldona Młyńczak. Polska działaczka i ceniona polityk. 

5. Aldona Orman. Słynna polska aktorka. 

6. Aldona Jankowska. Aktorka i ceniona artystka na polskiej scenie. 

Jaka jest Aldona? Jakie cechy charakteryzują osobę z tym imieniem?

Patronem jest św. Alda (Aldobrandeska), która była uzdrowicielką żyjącą w XIII wieku. Włoszka mieszkająca w Sienie po śmierci męża pogrążyła się w żałobie i została ascetką, a cały swój majątek przekazała ubogim. Przez lata pomagała w szpitalu, wypełniając proste obowiązki. 

Młode kobiety o imieniu Aldona wyróżniają się na tle rówieśników zdecydowaniem oraz upartym dążeniem do jasno określonego celu. To również osoby bardzo praktyczne, które na pierwszym miejscu stawiają rozwój, zarówno osobisty, jak i zawodowy. Słynne Aldony działały w polityce oraz sztukach artystycznych. To kobiety, które odnoszą sukcesy zawodowe i nie obawiają się sprzeciwiać dominującej roli mężczyzn w społeczeństwie. Często nieustępliwe, mają na względzie nie tylko swoje dobro, ale również osób słabszych.

Są skłonne do poświęceń, często daleko idących, jednak nie zapominają, kim są i co osiągnęły w swojej karierze. Dzisiejsza Aldona, w przeciwieństwie do bohaterki dzieła Adama Mickiewicza jest kobietą pewną siebie i przebojową. Dla wielu kobiet stanowi inspirację. Co prawda rzadko przyznaje się do popełnionych błędów, to charakter dominujący. Osobowość introwertyczna, nie zwierza się przyjaciółkom, zwłaszcza z problemów miłosnych, które zostawia dla siebie. Otoczenie odbiera ją raczej jako osobę chłodną, jednak ceni jej osiągnięcia. 

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona