Aleksander: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Aleksander obchodzi imieniny
15 stycznia
26 lutego
27 lutego
10 marca
18 marca
20 marca
24 kwietnia
3 maja
18 maja
10 lipca
17 lipca
11 sierpnia
28 sierpnia
13 września
12 grudnia

Aleksander to imię pochodzenia greckiego, które od lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Swego czasu było ono chętnie nadawane władcom i osobom wywodzącym się z wyższych sfer. A co jeszcze warto wiedzieć o tym wyjątkowym imieniu?

Imieniny Aleksandra

W Polsce panuje zwyczaj obchodzenia imienin, a każdy rodzic może zdecydować, kiedy jego dziecko będzie świętowało ten dzień. W przypadku Aleksandra imieniny wpadają w następujących terminach:

 • 15 stycznia
 • 26, 27 lutego
 • 10, 18, 20 marca
 • 24 kwietnia
 • 3, 18 maja
 • 10, 17 lipca
 • 11, 28 sierpnia
 • 13 września
 • 12 grudnia 

Przy czym obecnie najczęściej wybieranymi datami są 20 marca, 26 lutego, 3 maja, 26 sierpnia i 12 grudnia.

Aleksander – pochodzenie imienia

Aleksander to imię pochodzenia greckiego, które składa się z dwóch członów: alekso – bronię i andro – mężczyzna, mąż. To wyjątkowe imię najczęściej jest tłumaczone, jako „obrońca ludzi”. Na przestrzeni wieków nosili je znani władcy, papieże, sportowcy, politycy i naukowcy. Jedną z najwybitniejszych postaci był Aleksander Wielki, słynny zdobywca i doskonały strateg.

Aleksander – znaczenie imienia

Imię Aleksander łączy w sobie cechy wojownika i obrońcy, który troszczy się o lud, jest ambitny, szlachetny i przede wszystkim sprawiedliwy. Przez wiele lat imię to nadawano dzieciom, które w przyszłości miały pełnić ważne funkcje w społeczeństwie. Aleksander często jest utożsamiany z przywódcą i osobą obdarzoną niezwykłą charyzmą, a przy tym lubiącą podejmować ryzyko i szczerą. Dlatego osoba o takim imieniu powinna być z natury odważna, inteligentna i pracowita.

Aleksander – sławne osoby z tym imieniem

Ze względu na swoją popularność imię Aleksander nosiło i wciąż nosi wiele znanych osób ze świata polityki i sztuki. Poza Aleksandrem Wielkim na uwagę zasługują również takie postacie jak:

 • Aleksander Bardini (1913-1995) – reżyser i aktor
 • Aleksander Gierymski (1850-1901) – malarz
 • Aleksander Puszkin (1799-1837) – rosyjski poeta romantyczny
 • Aleksander Fredro (1793-1876) – komediopisarz

Obecnie imię Aleksander jest również chętnie wybierane przez polskie gwiazdy. Tak swojemu synowi dali na imię między innymi: Jerzy Dudek, Kasia Figura i Piotr Kraśko.

Patroni Aleksandra

Podczas bierzmowania dziecko wybiera imię patrona, który będzie nad nim czuwał. W przypadku imienia Aleksander istniało wielu świętych, którzy mogą chronić swoich imienników. Jednak najczęściej za patrona obiera się papieża św. Aleksandra I, który zmarł śmiercią męczeńską stracony po ciężkich torturach.

Jaki jest Aleksander? Co go wyróżnia?

Imieniu Aleksander przypisuje się wiele cech i zachowań, które powinny przejawiać osoby nazwane w ten sposób. Przede wszystkim Aleksander jest osobą niezwykle kreatywną, która wytrwale dąży do obranego przez siebie celu. Jednocześnie w niektórych sytuacjach taka osoba może ulegać różnego rodzaju pokusom lub zmiennym nastrojom. Aleksander jest niezależny i ma cechy przywódcze, które sprawiają, że chętnie angażuje się w działalność społeczną, pomaga bliskim i lubi przejmować inicjatywę. Osoby noszące to imię wyjątkowo dbają o porządek i dyscyplinę, a w związkach poszukują przede wszystkim lojalności i wsparcia.

Aleksander charakteryzuje również duża determinacja i poczucie odpowiedzialności za wykonywane funkcje. Dlatego taka osoba może z powodzeniem odnaleźć się w zawodach zaufania publicznego typu lekarz, policjant, sędzia czy prawnik. Aleksander może też zostać biznesmenem, freelancerem, politykiem lub dyplomatą. Ponadto jest on osobą stałą w uczuciach i uporządkowaną, która preferuje samodzielne podejmowanie ważnych dla siebie decyzji.

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona