Aleksandra (Ola): pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Aleksandra (Ola) obchodzi imieniny
20 marca
21 kwietnia
18 maja
2 października

Aleksandra to jedno z najpopularniejszych imion żeńskich. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie jest jego pochodzenie. Warto byłoby także dowiedzieć się, kto patronuje Aleksandrze i w jakich dniach obchodzi ona swoje imieniny. Przydatna może być również wiedza na temat tego, jakie sławy noszą to wyjątkowe imię. 

Skąd pochodzi imię Aleksandra?

Imię Aleksandra jest żeńskim odpowiednikiem imienia Aleksander. Pochodzi ono zatem z Grecji, gdzie było używane od czasów starożytnych. W Polsce imienia Aleksandra zaczęto używać stosunkowo późno, bo dopiero w XIV wieku. Warto dodać, że imię Aleksandra pojawia się chociażby w powieści “Potop” napisanej przez Henryka Sienkiewicza.

Aleksandra – patron 

Kobietom o imieniu Aleksandra patronuje święta Aleksandra z Galacji. Poniosła ona męczeńską śmierć w obronie wiary, w czasach cesarza Dioklecjana. Legenda głosi, że wraz z nią zginęło także kilka innych dziewic. Część z nich również jest współcześnie uznawana za święte kościoła katolickiego. Aleksandra z Galacji jest nie tylko patronką kobiet noszących jej imię, ale również każdego, kto znalazł się w nagłej potrzebie. Liturgiczne wspomnienie świętej dziewicy i męczennicy oraz towarzyszek, które zginęły wraz z nią obchodzone jest dnia 20 marca.

Kiedy Aleksandra ma imieniny?

Aleksandry mogą obchodzić imieniny w dniach: 20 marca, 21 kwietnia,18 maja oraz 2 października. Najpopularniejsze daty świętowania to 20 marca oraz 18 maja. 

Jakie jest znaczenie imienia Aleksandra?

Imię Aleksandra pochodzi od greckiego aleksandros, oznaczającego obrońcę ludzi. Męski odpowiednik tego imienia nosiło przecież wielu możnych władców, takich jak chociażby Aleksander Macedoński.

Sławne osoby o imieniu Aleksandra 

Jako, że imię Aleksandra jest niesamowicie popularne, zarówno w Polsce jak i zagranicą, nosi je wiele sławnych przedstawicielek płci pięknej. Jeżeli chodzi o kobiety kojarzone ze światem władzy i polityki, wymienić należy chociażby córkę byłej pary prezydenckiej – Aleksandrę Kwaśniewską, jak również włoską polityk Alessandrę Mussolini. Sławnych Aleksander nie brakuje także wśród aktorek. Mowa tu chociażby o Aleksandrze Kisio, jak również o Aleksandrze Zienkiewicz. Jeżeli chodzi o pisarki noszące imię Aleksandra, wspomnieć można o Aleksandrze Ziółkowskiej-Boehm.

Jaka jest Aleksandra?

Aleksandry to kobiety z natury odpowiedzialne i rzetelne. Z zaangażowaniem podchodzą do swoich obowiązków, zarówno tych zawodowych, jak i domowych. Mogą umiejętnie piąć się po szczeblach kariery zawodowej, nie tracąc zimnej krwi nawet w obliczu najtrudniejszych wyzwań. Nie oznacza to jednak, że brakuje im ciepła. Są prawdziwymi strażniczkami domowego ogniska, a dla swoich bliskich są w stanie zrobić niemalże wszystko.

Aleksandry uwielbiają bowiem chwile spędzane ze swoją rodziną oraz przyjaciółmi. Swój czas umiejętnie dzielą pomiędzy życie prywatne i zawodowe. Kiedy jednak ich harmonijna codzienność zostanie zaburzona przez jakieś nagłe i niespodziewane wydarzenie, mogą czuć się nieco zagubione. Szybko jednak odnajdują się w nowej sytuacji i bez większych trudności opracowują plan pozwalający im na wyjście z kryzysu. W miłości Aleksandry bywają nieco zaborcze, zwłaszcza na początku znajomości.

Chcą mieć partnera tylko dla siebie i komunikują to w bardzo jasny sposób. Dla niektórych mężczyzn może być to wyjątkowo irytujące, choć nie brakuje i takich, którzy zechcą poświęcić Aleksandrze każdą chwilę. Kiedy jednak związek wejdzie na bardziej stabilny poziom, odpuszczają i zostawiają partnerowi sporo wolnej przestrzeni do działania.

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona