Aleksy obchodzi imieniny |
12 lutego |
17 lutego |
24 kwietnia |
17 lipca |
28 sierpnia |
6 września |
Aleksy to wciąż nieco mniej popularne w Polsce imię męskie, którego pochodzenie prawdopodobnie zostało zaczerpnięte z innej kultury. Na przestrzeni wieków było ono nadawane wielu słynnym ludziom, głównie sprawującym władzę świecką lub kościelną. Warto więc bliżej przyjrzeć się etymologii oraz znaczeniu tego wyjątkowego imienia.
Pochodzenie
Pochodzenie imienia Aleksy wywodzi się prawdopodobnie z greckiego słowa „alekso”, co w tłumaczeniu na język polski znaczy „bronię, wspomagam” i odnosi się do mężczyzny charakteryzującego się obroną i niesieniem pomocy innym. Na polskich ziemiach imię to zagościło na stałe od XIV wieku. Obecnie imię Aleksy jest trwale wpisane do polskiego kanonu imiennictwa, a osoby tak nazwane obchodzą imieniny 12 i 17 lutego, 24 kwietnia, 17 lipca, 28 sierpnia i 6 września. Najbardziej popularną spośród tych dat jest 17 lipca. Żeńską odmianą tego imienia jest Aleksja lub też Aleksa.
Charakterystyka osobowości
Mężczyźni o imieniu Aleksy charakteryzują się głównie trzema podstawowymi cechami, jakimi są emocjonalizm, intuicja oraz impulsywność. Mają też naturę ekstrawertyków i dar przyciągania do siebie ciekawych ludzi, przez co życie z nimi przepełnione jest licznymi wrażeniami, czasem też dość niestabilne, a nawet szalone. Osoby te są niezwykle wrażliwe na sztukę i piękno, przez co często odnoszą sukcesy w zawodach artystycznych. W związkach przejawiają się zazwyczaj jako romantyczni i czuli partnerzy gotowi do największych poświęceń względem swojej partnerki, jednak ich wadą pozostaje to, że często nie potrafią być bierni wobec piękna innych kobiet. Mężczyźni o takim imieniu z reguły są dobrymi ojcami, a ich relacje z dziećmi przybierają charakter bardziej koleżeński niż opiekuńczy. Z kolei w pracy wykazują się oni dużą kreatywnością i sumiennością, dzięki czemu często obejmują stanowiska kierownicze. Nie boją się też nowych wyzwań, które realizują w sposób spontaniczny, a często także impulsywny.
Znane osoby o imieniu Aleksy
Najbardziej znane postacie w historii, które nosiły imię Aleksy, pochodziły z Rosji i tam też imię to stało się bardzo popularne. Nadawano je dawnym władcom, a także ludziom związanym z kulturą i sztuką. Pośród nich można wymienić takie postacie jak np.:
- Aleksy I Romanow — rosyjski car.
- Aleksy I — prawosławny patriarcha Moskwy.
- Aleksiej Jelisiejew — znany radziecki kosmonauta
- Aleksy Tołstoj — słynny pisarz.
Na dzień dzisiejszy w Polsce imię Aleksy nie jest tak popularne jak w Rosji, choć mimo tego doczekało się ono kilku znanych postaci, takich jak np. bokser Aleksy Antkiewicz lub też jeden z trzech głównych bohaterów powieści „Kamienie na szaniec” – Aleksy Dawidowski.
Patroni imienia Aleksy
Na przestrzeni wieków żyło łącznie czterech świętych, którzy nosili imię Aleksy. Najbardziej znanym spośród nich był święty Aleksy Wyznawca, którego życie przypadło na drugą połowę IV i początek V wieku. Przez większość życia był on ascetą, który świadomie zrezygnował z dobrobytu, aby wieść życie uduchowionego pustelnika. Wspomnienie jego postaci w kościele katolickim przypada na dzień 17 lipca.
Innymi świętymi o imieniu Aleksy są:
- Aleksy Falconieri — jeden ze współzałożycieli Zakonu Najświętszej Maryi Panny. Asceta, który z własnego wyboru żył w nędzy i ubóstwie.
- Aleksy U Se-yŏng — męczennik, święty Kościoła katolickiego.
- Aleksy — dawny metropolita kijowski znany także jako Jelewfierij Fiodorowicz Biakont. Asceta i święty Kościoła prawosławnego.
Każda z tych czterech postaci uznawana jest za patrona tego wyjątkowego imienia, jakim jest Aleksy.