Alicja: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Alicja obchodzi imieniny
9 stycznia
15 lutego
18 kwietnia
18 maja
21 czerwca
1 września
11 listopada

Alicja to przepiękne, delikatne żeńskie imię. Jednak nie wolno dać się zwieść pozorom. W rzeczywistości Alicja jest silna oraz zaradna, rzadko prosi inne osoby o pomoc oraz wsparcie. Jest osobą bardzo ambitną, doskonale wie, czego oczekuje od życia. Lubi nowe sytuacje, otoczenie, jest bardzo otwarta na świat, jego ofertę oraz nowości. Tematy tabu dla niej nie istnieją. Jest bardzo lubiana i kocha życie towarzyskie, wszelkie imprezy. Jej poczucie humoru jest legendarne. Szczerość to jej wada i zaleta zarazem – potrafi nieraz kogoś urazić przez nadmierną szczerość. Twórczość oraz kreatywność są bardzo ważne w jej życiu.

Docenia dalekie podróże, imprezy, uwielbia nieszablonowo spędzać wolny czas. Adrenalina jest jej nieodzowna. Obłuda i maski przybierane przez innych są tym, co ją odrzuca i zniechęca do ludzi dwulicowych – nie lubi takiego towarzystwa i unika go bardzo starannie. Stara się zawsze być sobą. Ceni sobie życie rodzinne, chroni bliskich, doskonale gotuje, jest zorganizowana oraz bardzo przedsiębiorcza. Uwielbia wszelkie aktywności oraz ma zamiar rozwijać się nieustannie. Jest numerologiczną dziewiątką, czyli humanistką, altruistką, gadułą, osobą o niebanalnym charakterze. Wrodzony wdzięk pomaga jej wybrnąć z kłopotów i zbliża do niej ludzi. Jej wadami są nerwowość oraz kłótliwość. Szybko wpada w złość i szybko powraca do dobrego nastroju. Taki charakter potrafi nieraz zrazić do niej ludzi. Jednak wrodzony wdzięk pozwala jej szybko odzyskać łaski innych osób.

Alicja uwielbia kolor zielony, często jest osobą o oczach w takim kolorze, miewa nieraz rude lub rudawe włosy. Jest osobą pracowitą, ale potrafi mieć słomiany zapał – nie zawsze doprowadza sprawy do końca, nieraz odkłada je na później. Jest to zdecydowanie niedobra cecha charakteru. Czasami inni kończą za nią pracę, ponieważ wiedzą, że to jedyny sposób, aby sprawy zostały doprowadzone do końca. 

Jakie zawody wykonuje Alicja?

Alicja wykonuje frapujące oraz niebanalne profesje: bywa pisarką, dziennikarką, architektem, inżynierem, nauczycielką, artystką, czasami pracuje w handlu oraz usługach. Jej zamiłowania to robienie na drutach, haftowanie, podróże dalekie i bliskie. Uwielbia czytanie książek, chętnie słucha jazzu i czyta poezję, czasami także tworzy poezję. Jest osobą twórczą, inteligentną, dynamiczną, pełną fizycznych sił. 

Pochodzenie imienia

Imię Alicja pochodzi z Anglii, chociaż niektórzy uznają, że wywodzi się z Grecji i oznacza prawdę. Imię rozsławiła książka “Alicja w krainie czarów”. Imieniny obchodzi kilka razy w roku: 9 stycznia, 15 lutego, 18 kwietnia, 18 maja, 21 czerwca, 1 września, 11 listopada. Planetą Alicji jest Merkury, a jej rośliną jest wrzos, zwierzę to sowa, a szczęśliwa liczba to 9. Kamieniem Alicji jest topaz miodowy. Szczęśliwy kolor to żółty i jego wszelkie odcienie. Zdrobnienia tego imienia to Ala, Alutka, Alusia. 

Patronki imienia to…

Patronkami imienia Alicja są błogosławione Alicja Jadwiga Kotowska, zakonnica, przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie oraz  Alicja le Clerc – założycielka Kanoniczek Regularnych od Najświętszej Maryi Panny.

Niejedna sława nosi imię Alicja 

Znanych Alicji jest sporo: Alicja Bachleda-Curuś – znana aktorka, Alice Campello – włoska modelka, Alicja Dąbrowska – polska aktorka, Alicja Halicka – polska malarka, Alicja Jachiewicz – polska aktorka, Alicia Keys – amerykańska aktorka, Alicja Resich-Modlińska – polska dziennikarka, Alicia Silverstone – amerykańska aktorka, Alice Walker – amerykańska pisarka. 

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona