Alina obchodzi imieniny |
16 czerwca |
16 grudnia |
Obecnie często dzieciom nadaje się mało popularne imiona. Alina nie należy do imion, które są w Polsce mocno powszechne, ale na pewno znajdzie swoich zwolenników. Jakie jest pochodzenie tego imienia? Kto patronuje Alinkom? Kiedy składać życzenia Alinie i jakie znane Aliny można wskazać? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. Może dzięki niemu imię Alina zyska i nie będzie się tylko kojarzyć z ofiarą Balladyny i postacią z lektury szkolnej napisanej przez Juliusza Słowackiego.
Kiedy Alina obchodzi imieniny?
Kalendarz pokazuje, że do Alinki można udać się z życzeniami dnia 16 czerwca albo 16 grudnia. W Polsce zazwyczaj przyjmuje się, że imieniny są obchodzone w dacie, która jest bliższa urodzinom, dlatego można przypuścić, że Aliny urodzone np. w listopadzie czy październiku będą przyjmować kwiaty i czekoladki dnia 16 grudnia, a te, które przyszły na świat przykładowo w maju albo lipcu – 16 czerwca.
Imię Alina: Jakie jest jego pochodzenie oraz znaczenie?
Znaczenie imienia Alina nie jest jednoznaczne. Wiadomo jednak, że imię to ma rdzeń germański i stanowi pochodną od imion takich jak Adelajda oraz Adelina, choć nie jest wykluczone, iż „Alina” pochodzi od imienia „Halina”. Słowo „Alina” w języku pruskim znaczyło tyle co „łania”. Znaczenie imienia „Halina”, z którym „Alina” może mieć związek to „ładna”, „dostojna”, a także „spokojna”.
Ciekawostki związane z imieniem Alina
Co ciekawe, imię Alina jest zapisywane w podobny sposób w wielu europejskich językach. Imię to tak samo zapiszemy w języku angielskim, hiszpańskim, norweskim, rumuńskim czy węgierskim. Co więcej będzie to pisownia zgodna z wersją polską, czyli ze słowem „Alina”. Ciekawe jest również to, że Alina stanowi pierwotną nazwę pruskiej rzeki Łyna. Imię Alina dało też początek nazwiskom takim jak Alinowski oraz Alkiewicz.
Św. Alina z Dielbeek – patronka
Patronką Aliny jest św. Alina z Dielbeek niedaleko Brukseli. Pochodziła ona z pogańskiej rodziny i mimo sprzeciwu rodziców przyjęła w ukryciu sakrament chrztu świętego. Została sprowadzona do domu i była pilnowana przez strażnika, który ją zranił tak, iż dnia 17 czerwca 640 r. zmarła. Historia życia św. Aliny z Dielbeek, mimo iż krótka, jest ciekawa. Grób świętej stał się miejscem wielu pielgrzymek, a 1105 roku zakon benedyktynów w Forest, gdzie została pochowana św. Alina, założył swoje opactwo. Warto wiedzieć również, że św. Alina z Dielbeek to patronka w chorobach związanych z oczami oraz z bólem zębów.
Znane Aliny w Polsce i na świecie
Imię Alina nie należy do zbyt popularnych, nie mniej jednak można odnaleźć znane osoby, które otrzymały to imię. Przykładem aktorki polskiej będzie tu nieżyjąca już Alina Janowska – więźniarka Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego i pochowana w części cmentarza wojskowego na Powązkach prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Gniazdo”. Alina Kowalska-Pińczak jest z kolei dyrygentką i profesorem sztuk muzycznych, a Alina Ilnazowna Zagitowa to rosyjska łyżwiarka figurowa, która ma na swoim koncie wiele sukcesów zawodowych. Alina Gut jest działaczką polityczną oraz radcą prawnym z Lublina, a Alina Perth-Grabowska była polską dziennikarką z obywatelstwem Stanów Zjednoczonych. Na liście popularnych osób nie mogłoby zabraknąć znanej postaci literackiej – Aliny z dzieła Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”, o którym słyszał chyba każdy uczeń. Alina w dramacie Słowackiego została przedstawiona jako niewinna dziewczyna, która okazała się sprytniejsza w zbieraniu malin i przez to poniosła śmierć z ręki zazdrosnej siostry Balladyny.