Alojzy: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Alojzy obchodzi imieniny
12 marca
11 maja
14 czerwca
21 czerwca
24 października
13 listopada
8 grudnia

Imieniny Alojzego

Święto tego imienia przypada na dni 12 marca, 11 maja, 14 czerwca, 21 czerwca, 24 października, 13 listopada i 8 grudnia. Największa ilość osób obchodzi swoje święto w dniu 24 października. Aczkolwiek, patron tego imienia ma swoje święto 21 czerwca.

Pochodzenie imienia

Jest to imię pochodzenia germańskiego, które swój początek wzięło od słowa “alwisi”. Oznacza to mądry. Żeńskim odpowiednikiem tego imienia jest Alojza.

Patron Alojzego

Patronem dla tego imienia jest Święty Alojzy Gonzaga, zakonnik, który urodził się 9 marca 1568 roku. Już siedmioletni chłopiec okazywał wielką bogobojność. Jego ojciec był z tego faktu bardzo niezadowolony, ponieważ miał wobec niego zupełnie inne plany. Chciał, aby Alojzy, jako jego syn pierworodny, został jego następcą. Ten jednak miał na siebie zupełnie inny plan. 25 listopada 1585 roku Alojzy udał się do Rzymu i został przyjęty do nowicjatu jezuitów w Rzymie. W latach 1590-91 Alojzy, wraz z innymi klerykami, posługiwał chorym, którzy zmagali się z epidemią dżumy. Sam uległ zarazie, przez co zmarł w wieku zaledwie 23 lat, nie przyjmując (nie zdążył) święceń kapłańskich. Paweł V ogłosił go błogosławionym w 1605 roku. Jego kanonizacja nastąpiła dopiero w 1726 roku.

Zdrobnienia imienia Alojzy

Osoba, która nosi takie imię, często nazywana jest również Akliem, Alikiem, Alosiem, Aloszką, Alusiem, Lojkiem, Lusiem, itd.

Osoby, które noszą/nosiły imię Alojzy

Na liście osób noszących takie imię – oprócz patrona imienia św. Alojzego Gonzogi – można znaleźć także innych świętych i błogosławionych:

  • bł. Alojzy Liguda,
  • bł. Alojzy Wiktor Stepinac,
  • św. Alojzy Scrosoppi,
  • św. Alojzy Guanella.

Do innych osób, które noszą to piękne imię, zalicza się:

  • Alojzy Lysko,
  • Alojzy Orszulik,
  • Alojzy Pawełek,
  • Alojzy Bruski,
  • Alojzy Bruski – przywódca organizacji konspiracyjnej Iskra, dowódca oddziałów partyzanckich Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, powojenny działacz społeczny,
  • Alojzy Jarguz.

Czym charakteryzują się osoby noszące imię Alojzy?

Dla osób, które noszą to imię, przypisana jest liczba osiem. Co można powiedzieć o takich osobach?

Jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne to można powiedzieć, że Alojzy to mądra i odpowiedzialna osoba. To człowiek, który działa na wysokim poziomie moralnym. Może intuicja nieco pozostaje w tyle, ale to niczemu nie przeszkadza, biorąc pod uwagę inne cechy charakteru takiej osoby. Alojzy potrafi wykorzystać wydarzenia z przeszłości, aby móc ukształtować przyszłość. Mężczyźni noszący to imię, często interesują się reinkarnacją dusz, jak również kolejnymi wcieleniami. Warto wiedzieć, że panowie są w stanie zrobić wszystko dla swojej rodziny. Potrafią poświęcić się dla swoich najbliższych w znacznym stopniu. To osoba, która ma często wiele ukrytych talentów, jakie odkrywa z czasem.

Jeżeli chodzi o zawody, gdzie Alojzy będzie się doskonale sprawdzał, można wymienić m.in. pracownika lombardu, czy też banku lub potężnej korporacji, gdzie na co dzień ma się do czynienia z obrotem pieniędzy, ogromnych kosztowności. To właśnie w takich zawodach przydadzą się takie cechy, jak determinacja i upór w dążeniu, które są tak charakterystyczne dla imienia Alojzy.

Alojzy doskonale czuje się wiosną, jak również jesienią. To mężczyzna, który lubi takie zapachy, jak imbir, zawilec i lawenda. Jakie miejsca mogą mieć ogromne znaczenie dla panów o tym imieniu? Na tej liście znaleźć można winnice i ogrody, a także te miejsca, które kojarzyć się mogą z dużymi kosztownościami, w tym chociażby wyżej wspomniane banki.

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona