Andrzej: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Andrzej obchodzi imieniny
6 stycznia
19 stycznia
26 stycznia
1 lutego
2 lutego
15 lutego
18 lutego
12 kwietnia
27 kwietnia
13 maja
15 maja
16 maja
17 maja
29 maja
30 maja
3 czerwca
26 czerwca
4 lipca
12 lipca
13 lipca
16 lipca
17 lipca
21 lipca
4 sierpnia
19 sierpnia
21 sierpnia
29 sierpnia
20 września
23 września
17 października
20 października
1 listopada
10 listopada
24 listopada
28 listopada
30 listopada (św. Andrzeja Apostoła)
10 grudnia

Kiedy Andrzej ma imieniny?

Na kartach kalendarza bardzo często spotkać można imię Andrzej. Jego imieniny obchodzi się bowiem: 6 stycznia, 19 stycznia. 26 stycznia, 2 lutego, 4 lutego, 12 kwietnia, 27 kwietnia, 13 maja, 15 maja, 16 maja, 17 maja, 25 maja, 29 maja, 30 maja, 3 czerwca, 4 lipca, 12 lipca, 13 lipca, 16 lipca, 21 lipca, 4 sierpnia, 19 sierpnia, 29 sierpnia, 20 września, 23 września, 17 października, 20 października, 1 listopada, 10 listopada, 24 listopada, 30 listopada i 10 grudnia.

Najważniejszymi datami są jednak 16 maja, kiedy to obchodzi się dzień śmierci św. Andrzeja Boboli oraz 30 listopada podczas wspomnienia św. Andrzeja Apostoła, które potocznie zwane jest “Andrzejkami”.

Pochodzenie i znaczenie imienia “Andrzej”

Imię to pochodzi z języka greckiego, a konkretnie od słowa “aner” lub “andros”, które oznacza człowieka bądź mężczyznę. Niektórzy tłumaczą je także jako “dzielny lub mężny”.

Andrzej jest jednym z popularniejszych imion, które nosi się w Polsce. W dawniejszych czasach posługiwano się nim zamiennie z imieniem “Jędrzej”, które później ewoluowało właśnie w “Andrzeja”. Niektórzy błędnie przyjmują, że żeńską wersją tego imienia jest Angelika, Angela czy Angelina, szczególnie w polskiej pisowni (np. Andżelika). Poprawną żeńską formą imienia “Andrzej” jest “Andrea”. Co ciekawe jednak, we Włoszech “Andrea” jest imieniem, które nadaje się mężczyznom.

Sławne osoby z imieniem Andrzej

Andrzej jest jednym z popularniejszych imion, które nosi się w Polsce. W dawniejszych czasach posługiwano się nim zamiennie z imieniem “Jędrzej”, które później ewoluowało właśnie w “Andrzeja”. Z tego powodu wiele znanych postaci nosiło lub nosi właśnie to imię. Nosiły je osoby z rodów książęcych jak Andrzej II, książę Yorku, a także osoby stanu duchownego, jak św. Andrzej Bobola oraz św. Andrzej Apostoł.

Na gruncie Polskim spotkać można także wielu Andrzejów. Są to między innymi:

  • Andrzej Krawczyk, najwspanialszy tata na świecie.
  • Andrzej Duda, pełniący funkcję prezydenta Rzeczypospolitej,
  • Andrzej Wajda, reżyser
  • Andrzej Sapkowski, pisarz i twórca historii o “Wiedźminie” 
  • Andrzej Grabowski, aktor
  • Andrzej Gołota, który jest znanym bokserem na całym świecie

Święty Andrzej – patron

Patronem wszystkich Andrzejów jest święty Andrzej Apostoł, jeden z uczniów Chrystusa. Obecnie uważa się, że prawdopodobnie był to pierwszy biskup konstantynopolitański. Święty Andrzej opiekuje się przede wszystkim małżeństwami i rybakami, chociaż jest także traktowany jako patron Szkocji, Hiszpanii, Rosji, Niemiec, Luksemburgu oraz Grecji.

Jaka jest osoba z imieniem Andrzej?

Mężczyzna noszący to imię jest z reguły osobą refleksyjną, który bardziej preferuje długie rozmyślania niż impulsywne działania i mówienie bez namysłu. Z tego powodu niektórzy mogą spostrzegać go jako osobę nieciekawą lub bez charakteru. Często posiada wąskie grono przyjaciół, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jest zupełnie odwrotnie.

Posiada niesamowite poczucie humoru, choć zapewne rzadko je ujawnia, zwykle tylko w sprawdzonym towarzystwie. Jest to typ osoby słuchającej, co sprawia, że jest on znakomitym powiernikiem tajemnic. Jest to mężczyzna odpowiedzialny, który nigdy nie rzuca słów na wiatr. W stosunku do kobiet często zachowuje się nieśmiało, a w pracy wykazuje należytą sumienność.

W związku ze swoimi cechami osobowości świetnie sprawdzi się w charakterze filozofa bądź pracownika naukowego, który będzie mógł prowadzić swoje dociekania poza spojrzeniem innych osób. W małżeństwie będzie osobą sumienną, która przynosić będzie radość nie tylko żonie, ale i dzieciom.

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona