Aneta: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Aneta obchodzi imieniny
20 lutego
16 czerwca
17 lipca
24 października
9 grudnia

Aneta, Anecia, Netka, Ania a może Anetka.Te zdrobnienia odnoszą się do imienia, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim nowonarodzonym córeczkom 47 razy. Co takiego niezwykłego jest w tym imieniu? O tym w dalszej części, do której serdecznie zapraszam.

Kiedy z kwiatami udać się do Anetki

Aneta okazji do świętowania ma kilka. Najpopularniejsza data celebracji jej imienin to 20 lutego, ale uczcić je można również w dniach: 16 czerwca, 17 lipca, 24 października oraz 9 grudnia.

O tym, jak Anna została Annette

Do XIX wieku w Polsce znane i powszechnie używane było jedynie imię Anna, które swój początek wzięło w języku hebrajskim i można je tłumaczyć jako łaska. Na ziemiach polskich pojawiło się dzięki wpływom francuskim, gdzie do kobiet o imieniu Anna zwracano się pieszczotliwą formą zdrobnienia imienia Anna, Annette. Z czasem zaczęła ona funkcjonować samodzielnie.

Aneta w wielkim świecie

O Anecie cały świat usłyszał w 1989 roku. To właśnie kobieta o tym imieniu, Aneta Kręglicka, w tymże roku została wybrana Miss World. Co istotne, to jak na razie jedyna Polka z tym niezwykle prestiżowym wyróżnieniem. Wiele kobiet o imieniu Aneta czuje się, jak ryba w wodzie na wielkiej scenie. Aneta Figiel, czy Aneta Sablik swoim głosem potrafią zaczarować nie jednego słuchacza. Natomiast Aneta Todorczuk-Perchuć i Aneta Zając zagrają kogokolwiek zechcesz i zrobią to niesamowicie. Jeżeli również jesteś posiadaczką tego imienia masz szansę pójść śladami swoich niezwykłych imienniczek.

Niebiańscy pomocnicy Anety

Pierwowzorem imienia Aneta jest Anna. Dlatego też to właśnie ona jest uważana za jej patronkę. Ta święta jest najbardziej znana z tego, że była matką Maryi i babcią Pana Jezusa. Patronka w sprawach małżeńskich, stanowi pomoc dla matek oraz wdów. Mogą się do niej zwracać również piekarze i żeglarze.

Charakter Anety w kilku zdaniach

Anetę trudno spotkać siedzącą bezczynnie. Kobieta o tym imieniu bowiem nienawidzi nudy. Jej energia i chęć do działania powodują, że Aneta jest wulkanem emocji, który trudno uspokoić. Działanie i praca dają jej poczucie spełnienia oraz szczęścia. Jest lubiana przez innych ludzi, ponieważ w każdą relację z drugim człowiekiem angażuje się całym swoim sercem. Dlatego też uważana jest za dobrą, ale jednocześnie mało konsekwentną i asertywną. Nie chce bowiem wymagać zbyt wiele od swoich dzieci. Ma problemy z podejmowaniem trudnych decyzji. Na ścieżce zawodowej świetnie sprawdzi się w roli pilotki wycieczek, przedstawiciela handlowego, dyplomaty, czy też artystki. Jest to zasługa jej dużej wrażliwości, otwarcia na innych ludzi oraz umiejętności dobrego wsłuchiwania się w ich potrzeby. Idealnymi porami roku dla Anety będzie wiosna oraz lato. Kolory, które będą najbardziej do niej pasować to seledynowy oraz złoty.

W europejskich krajach na ulicach można spotkać Annette w Wielkiej Brytanii, w Niemczech oraz Francji. W Budapeszcie przechadza się Anetta a w Czechach Aneta.

O Anecie śpiewa się już nawet piosenki

O wyjątkowości imienia Aneta oraz kobiet je noszących może świadczyć fakt, że coraz częściej twórcy muzyki tworzą z niej główną bohaterkę tekstu swoich piosenek. Można o niej posłuchać w na przykład w utworach Konopa, Pablopavo,czy też Vizard.

Czytając charakterystykę imienia Aneta nasuwa się wniosek, że osoba nosząca to imię odznacza się wieloma bardzo pozytywnymi cechami charakteru, co z pewnością stanowi duże ułatwienie w życiu. Jeżeli zastanawiasz się, czy to imię będzie odpowiednie dla Twojego dziecka wiedz jedno. Z Anetą nigdy nie będziesz się nudzić!

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona