Angelika: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Angelika obchodzi imieniny
27 stycznia
11 marca
26 maja
17 sierpnia
6 grudnia

Angelika nie należy do najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce, jednak każdego roku nadawane jest wielu dziewczynkom. Występuje w kilku wersjach, zarówno Angelika, Andżelika, Angela uznawane są za poprawne. Ma także zdrobnienia, na przykład Andzia, Angelka, Angelinka, Andżeliczka, Dżela. Sprawdź, kiedy są imieniny Angeliki, skąd pochodzi to imię i jaki jest jego znaczenie. Poznaj także najsławniejsze osoby o imieniu Angelika i informacje, kogo patronem jest Angelika.

Skąd pochodzi imię Angelika?

Angelika to imię o pochodzeniu greckim lub łacińskim. Samo imię prawdopodobnie pochodzi od łacińskiego imienia Angel, czyli Anioł, jest jego żeńskim odpowiednikiem. Przyjęło się także jako Aniela. Jednak pierwotne źródła imienia Angelika mogą sięgać greki, gdzie imię pochodziło od słowa angelos czyli posłaniec. W Polsce upowszechniło się najpierw w formie Angela, a obecnie często jest spolszczane jako Andżelika lub błędnie – Andrzelika, co miałoby wskazywać na pochodzenia od imienia Andrzej.

Jakie jest znaczenie imienia Angelika?

Imię Angelika oznacza anioła, anielicę, albo też posłańca. Ma wskazywać na wyjątkową osobę, o anielskich cechach czy usposobieniu, wybraną do przekazania ważnych wieści. Imię Angelika pojawiło się w Polsce prawdopodobnie w związku z wpływami włoskimi, francuskimi, niemieckimi lub angielskimi, gdzie imiona o tym brzmieniu są bardziej popularne.

Kiedy Angelika ma imieniny?

Imieniny Angeliki według kalendarza przypadają na 4 stycznia, kiedy najprawdopodobniej są świętowane najczęściej. Inne daty imienin Angeliki to 27 stycznia, 11 marca, 26 maja, 17 sierpnia i 6 grudnia – mogą łączyć się z imieninami kobiet noszących imiona Angela, Aniela. Data imienin 26 maja jest wspomnieniem błogosławionej Marii Angeliki Mastroti di Papasidero, natomiast 6 grudnia – błogosławionej Angeliki z Milazzo, włoskiej tercjarki franciszkańskiej z XVI wieku. Wspomnienie św. Anieli Merici to 27 stycznia.

Znane i sławne kobiety o imieniu Angelika

  • Angelique Kerber – niemiecka tenisistka polskiego pochodzenia, prowadząca w WTA 2016 roku, srebrna medalistka w Rio de Janeiro,
  • Angelika Kauffmann – XVIII-wieczna szwajcarska malarka i portrecistka,
  • Andżelika Borys – działaczka polonijna na Białorusi,
  • Angelika Cichocka – polska lekkoatletka, złota medalistka Mistrzostw Europy z 2016 roku w biegu na 1500 metrów,
  • Andżelika Piechowiak – polska aktorka teatralna, serialowa,
  • Anżelika Kryłowa – rosyjska łyżwiarka figurowa.

Kogo patronem jest Angelika?

Do tej pory nie ma wśród świętych kobiet o imieniu Angelika, jednak znana jest włoska święta Angela, Aniela Merici. To założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Patronuje osobom niedomagającym, chorym i niepełnosprawnym. Jest także wspomożeniem przy utracie rodziców. W kościele żyły także błogosławione kobiety o imieniu Angelika – wspomniane Maria Angelika Mastroti di Papasidero oraz Angelika z Milazzo.

Jakie cechy mają osoby noszące imię Angelika?

Kobiety mające imię Angelika cechuje zwykle spokojny charakter. Potrafią poświęcać mnóstwo uwagi sprawom, które ich dotyczą, cechują się dużym zaangażowaniem. Mają zwykle jasno określone cele i do nich dążą, jednak zawsze są gotowe do pomocy innym i wsparcia w trudnym czasie. Angeliki są przyjacielskie i otwarte, mimo to najlepiej czują się w gronie swoich najbliższych przyjaciół i rodziny. To kobiety o dużej wrażliwości i małym przywiązaniu do kwestii materialnych. W dzieciństwie może być to przeszkodą, jednak zwykle w dorosłym życiu są otoczone osobami rozumiejącymi ich działania.

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona