Anita: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Anita obchodzi imieniny
17 sierpnia
24 sierpnia
6 listopada

Anita – jaka jest kobieta o tym imieniu?

Z każdego imienia można coś wyczytać: rysy charakteru, temperament danej osoby, historię – również związaną ze świętymi patronami. Nie inaczej jest z imieniem Anity. Choć nie jest ono imieniem o największej popularności, to jego historia, a także rys charakterologiczny osoby o tym imieniu jest niezwykle ciekawy.

Anita – pochodzenie imienia

Istnieją dwie teorie mówiące o etymologii tego niezbyt często występującego imienia. Każda z tych teorii opiera się na jego związkach z językiem hiszpańskim oraz Półwyspem Iberyjskim w ogóle, czyli zarówno z Hiszpanią, jak i Portugalią. Pierwsza z teorii mówi o tym, że Anita jest zdrobniałą formą innego żeńskiego imienia – Anny, w języku hiszpańskim wersja jest skrócona i brzmi Ana. Druga hipoteza też dotyczy języka hiszpańskiego, wywodzi natomiast Anitę z Juanity, która jest hiszpańskim odpowiednikiem Joanny. Widać więc, że Anita powstała na gruncie innych imion, nie ma swojego rodowodu w jakimś słowie oznaczającym rzecz czy pojęciu. Kobieta o tym imieniu obchodzi swoje święto 17 sierpnia, chociaż imieniny Anity przypadają również (w innych kalendarzach) 24 sierpnia, a także 6 listopada – latem i jesienią.

Anita – znane osoby o tym imieniu

Oficjalne źródła watykańskie nie podają żadnej świętej o imieniu Anita. Ciągle trwa natomiast proces beatyfikacyjny karmelitki Anity Cantieri, która może zostać błogosławioną. Jeśli w przyszłości doszłoby do kanonizacji, to byłaby to pierwsza oficjalna święta o tym imieniu. Co ciekawe proces beatyfikacyjny tej włoskiej karmelitki trwa już od 1977 roku, czyli ponad czterdzieści lat.

Anita Włodarczyk – mistrzyni w rzucaniu młotem

Wśród znanych kobiet o tym imieniu znajduje się Anita Włodarczyk – sławna polska lekkoatletka, aż trzykrotna mistrzyni olimpijska, wielokrotna rekordzistka świata w rzucie młotem. Ta sportsmenka została za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu pod koniec sierpnia 2021 roku odznaczona przez prezydenta Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Anita Lipnicka – modelka i piosenkarka

Inną popularną Polką o tym imieniu jest piosenkarka Anita Lipnicka. Choć Anita Lipnicka zaczynała pracę jako nastoletnia modelka, to prawdziwą sławę i uznanie zyskała jako członkini zespołu Varius Manx. Po opuszczeniu grupy postawiła na karierę solową i wydała debiutancki album „Wszystko się może zdarzyć”- tekst tej piosenki zna chyba każdy, jest to bowiem bardzo popularny hit radiowy.

Anita Werner – dziennikarka telewizyjna

Ta popularna dziennikarka telewizyjna związana ze stacją TVN rozpoczynała swoją karierę jako aktorka, zagrała nawet główną rolę żeńską w filmie Władysława Pasikowskiego „Słodko gorzki” z 1996 roku. Jest docenianą dziennikarką, za swoją działalność otrzymała między innymi nagrodę Wiktora jako najlepsza prezenterka telewizyjna, a także najlepszy komentator czy publicysta. Obecnie Anita Werner prowadzi też zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest również autorką książek – zbioru wywiadów oraz rozmów, a także zbioru reportaży.

Anita – jaki ma charakter?

Kobiety o imieniu Anita to pewne siebie osoby, które jednak zachowują umiar i nie chwalą się swoimi osiągnięciami – są doceniane przez innych. Jeśli założą sobie jakiś cel, to potrafią na niego ciężko zapracować. Anita to osoba odważna, która ma świadomość swoich wartości – dużo czasu poświęca dla rodziny, pielęgnuje też przyjaźnie. Nie jest konfliktowa, potrafi natomiast bronić swojego zdania, jeśli przekonana jest, że ma słuszność.

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona