Anna: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Anna obchodzi imieniny
9 stycznia
1 lutego
3 marca
26 marca
8 kwietnia
16 kwietnia
7 czerwca
9 czerwca
17 czerwca
26 czerwca
27 czerwca
15 lipca
20 lipca
23 lipca
26 lipca
6 sierpnia
13 sierpnia
26 sierpnia
21 września
1 października
3 października
4 października
56 października
13 października
15 października
26 października
20 listopada
21 listopada
28 listopada

Anna jest jednym z najbardziej popularnych i najstarszych żeńskich imion w naszym kraju. Zapewne każdy zna chociaż jedną kobietę o takim imieniu. Według statystyk imię to nosi prawie 5,5% populacji żeńskiej w naszym kraju, często jest też wybierane jako drugie imię. 

Imieniny Anny 

Imieniny Anny są najczęściej obchodzone 26 lipca, jednak posiadaczki tego imienia mogą obchodzić swoje święto również 9 stycznia, 1 lutego, 3 i 26 marca, 8 i 16 kwietnia, 7, 9, 17, 26, 27 czerwca, 6, 13, 15, 20, 23, 26 lipca, 26 sierpnia, 21 września, 1, 3, 4, 5, 13, 15, 26 października oraz 20, 21, 28 listopada. Jak łatwo można zauważyć w kalendarzu istnieje wiele dat, w których możemy celebrować to imię.

Pochodzenie imienia Anna 

Imię żeńskie Anna pochodzi z języka hebrajskiego, a ściślej mówiąc od hebrajskiego channah co tłumaczy się jako wdzięk, łaska, często jest również tłumaczone jako pełna wdzięku. Imię to pojawia się dość często w tekście Pisma Świętego. W Polsce pojawiło się ono już w XIIIw. 

Znaczenie imienia Anna 

Anny są osobami bardzo rodzinnymi, stawiają jej dobro na pierwszym miejscu często rezygnując z życia zawodowego czy towarzyskiego. Ceni sobie kultywowanie rodzinnych tradycji oraz dbanie o domowe ognisko. Anny to osoby bardzo wrażliwe i ciepłe, potrafiące kochać najbliższych całym swoim sercem.  Anny to osoby bardzo towarzyskie, taktowne, z łatwością nawiązujące nowe kontakty, dzięki czemu są osobami bardzo lubianymi wśród innych. Anna jest też doskonałym słuchaczem i rozmówcą, otwartym na kontakty z innymi. Potrafi również w jasny sposób co jej nie odpowiada, nie narzucając tym samym swojego zdania innym. Anna to osoba niezwykle energiczna z głową pełną nowych pomysłów, a także niezwykle inteligentna, dzięki temu doskonale radzi sobie w realizacji swoich planów zawodowych. Jest uparta w dążeniu do wcześniej postawionych sobie celów i odporna na stres. Nie przejmuje się porażkami, traktuje je jako życiową lekcję i motywację do kolejnego działania.  Jest przy tym bardzo samodzielna i niełatwo na nią wpłynąć, bywa również uparta. Anna spełni się zawodowo w branżach związanych z komunikacją i kontaktem z drugim człowiekiem. Anny to osoby, które lubią pomagać innym, zwłaszcza tym, którzy naprawdę potrzebują pomocy. 

Numerologia imienia Anna 

Anna jako numerologiczna trójka cechuje się radosnym i pełnym optymizmu podejściem do życia. Liczba imienia 3 jest odpowiedzialna za jej silny związek z naturą i twórczą osobowość. Cechą charakterystyczną trójki jest wewnętrzna adaptacja do otoczenia oraz umiejętność korzystania z posiadanej wiedzy. Anna dobrze współgra z osobami, których wartość numerologiczna wynosi 5 lub 7. Liczba 3 jest również uznawana za szczęśliwą liczbę Anny. 

Patroni Anny 

Główną patronką jest św. Anna – matka Najświętszej Maryi Panny, a także babcia Jezusa. Wiadomości o Św. Annie wywodzą się głównie z religii chrześcijańskiej, nie ma o niej jednak wzmianki w Ewangeliach. Zgodnie z przekazami Św. Anna pochodziła z Betlejem z rodziny kapłańskiej, a jej mężem został Joachim. W Polsce największe sanktuarium św. Anny znajduje się na Śląsku Opolskim na Górze św. Anny, w miejscu, gdzie ktoś znalazł wyobrażającą ją figurkę. W 1910 roku papież Benedykt XV wydał zgodę na jej koronację.

Znane osoby o imieniu Anna 

Anna Dymna – aktorka 

Anna Jantar – piosenkarka

Anna German – piosenkarka 

Anna Maria Jopek – piosenkarka 

Anna Mucha – aktorka 

Anna Lewandowska – sportowiec

Przysłowia z imieniem Anna  

“Od Świętej Anki zimne wieczory i ranki” 

“Jak w Świętą Annę deszcz pada to robak orzechy zjada” 

“Niejedna panna ma na imię Anna” 

“Szczęśliwy, kto na Świętą Annę upatrzy sobie Pannę”