Antoni: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Antoni obchodzi imieniny
9 stycznia
17 stycznia
1 marca
10 maja
13 czerwca
5 lipca
3 września
24 października
28 grudnia

Imię od samego nadanie wywiera mniejszy lub większy wpływ na życie jego posiadacza. Definiuje osobę, a nawet jak sądzą niektórzy, wpływa na osobowość. Za każdym imieniem kryje się jakaś historia. Pochodzenie każdego z imion ma źródło w rozmaitych kulturach, czy miejscach.

Antoni – imię ma znaczenie

Świętować Antoni może wiele dni w roku, między innymi: 9 stycznia, 17 stycznia, 1 marca, 10 maja, 13 czerwca, 5 lipca, 3 września, 24 października, 28 grudnia.

Każde imię posiada pochodzenie, a jak jest z Antonim?

Historia, z jakiej się wywodzi, jest najczęściej pielęgnowana przez przodków. Antoni to imię, które ma swoje korzenie w łacinie i powstało od słowa ANTONIUS i rodu starożytnego Rzymu o nazwie ANTONII. Ważną osobą tego rodu był Marcus Antonius, w tłumaczeniu Marek Antoniusz. Znany i ceniony w walce o władzę obok Juliusza Cezara. Imię Antoni było bardzo rozpowszechnione na terenach rzymskich, aż dotarło do Egiptu. Chrześcijanie mieli swojego Antoniego pustelnika i filozofa, porzucił on dobra materialne po śmierci rodziców i zamieszkał na pustyni. Wybrał miejsce odludne, by w spokoju oddać się modlitwie i umartwianiom, nie zaznał jednak tam spokoju, gdyż pojawiał się w jego otoczeniu szatan.

Co oznacza imię Antoni?

Imię to określa mężczyznę energicznego i zdecydowanego. Antoni, to też osoba pewna siebie, tak bardzo, że niekiedy arogancka. Według wielu źródeł Antoni to specjalista od ludzkiego wnętrza, emocjonalności i jego osobowości. Nie łatwy jako przeciwnik, ale serdeczny przyjaciel. Posiadający zdolności artystyczne, kochający podróże i nowe znajomości. Otwarty na nowe wyzwania, chętnie zdobywa nową wiedzę i często jest dobrze wykształcony i zainteresowany nauką. Antoniego wyróżnia zwykle pewność siebie i wierność własnym poglądom.

Jakie cechy są przypisane Antoniemu?

Lubi dominować i nadaje się doskonale na przywódcę, a będąc w centrum zainteresowania, czuje się wyśmienicie. Zupełnie odwrotnie reaguje na krytykę, unika jej, lubi też odrzucać od siebie złe opinie. Nie czuje się dobrze, działając pod presją, gdyż to może oznaczać dla niego porażkę. Nie posiada rzeszy przyjaciół, otacza się ludźmi tylko sprawdzonymi i lojalnymi. Pan, noszący to imię kocha kobiety, ale gdy trafi na tę jedyną, oddaje swoją duszę. Towarzyszka życiowa Antoniego odnajdzie przy nim silne wsparcie, o uczuciach zapewnia on głównie czynami, gdyż w słowach jest bardzo oszczędny. Rodzina w życiu Antoniego jest najważniejsza i jest gotowy zrobić wiele, by niczego jej nie zabrakło. Brak wylewności może się okazać niekiedy przyczyną nieporozumień, jednak odpowiednia wybranka, gdy to zrozumie, znajdzie w nim oddanego męża. Mężczyzna o imieniu Antoni jest najczęściej zdecydowany i odpowiedzialny, co w wielu sytuacjach życiowych decyduje o jego sukcesie.

Sławni ludzie o imieniu Antoni.

Antoni Czechow-nowelista i klasyk literatury rosyjskiej

Antoni Królikowski — aktor
Antoni Słonimski — pisarz polski pochodzenia żydowskiego
Antonio Banderas — hiszpański aktor

Anthony Hopkins — brytyjski aktor

Antonio Stradivari — włoski słynny konstruktor instrumentów smyczkowych
Antonio Vivaldi — wybitny wenecki z epoki baroku skrzypek i kompozytor
Anthony Kiedis — wokalista zespołu „Red Hot Chili Peppers”

Kim jest patron Antoniego ?

To św. Antoni z Padwy, urodzony w Lizbonie, jego pierwszym imieniem był Ferdynand, jednak po czasie zmienił je na Antonii. Już w młodym wieku cechował się dojrzałą mądrością i pragnął zostać zakonnikiem. Podczas wielu życiowych podróży bronił chrześcijan i głosił wiarę, zmarł na obrzeżach Padwy, a papież w rok po śmierci ogłosił go świętym. Został patronem franciszkanów, górników, małżeństw i ludzi ubogich.

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona