Antonina obchodzi imieniny |
25 lutego |
3 maja |
4 maja |
12 czerwca |
Imieniny Antoniny
Antonina obchodzi swoje święto w dniach 25 lutego, 3 maja, 4 maja, 12 czerwca. Najbardziej popularne święto tego imienia przypada na 4 maja, w imieniny Antoniego. To także dzień, kiedy wspominana jest św. Antonina, panna i męczennica, zm. w Nicei w Bitynii.
Dlaczego w te dni akurat Antonina obchodzi swoje imieniny? Otóż:
- 25 luty to dzień, kiedy jest wspomnienie bł. Antoniny de Angelis,
- 3 maja to wspomnienie św. Antoniny z Konstantynopola, ciekawostką jest to, że jest to także święto św. Aleksandra,
- 12 czerwca to wspomnienie bł. Marii Antoniny Kratochwil.
Pochodzenie imienia Antonina
Jest to imię żeńskie, które jest odpowiednikiem imienia Antoni. Imię to oznacza przynależność lub pochodzenie. Żeńskie imię zostało uformowane przy pomocy dwóch ważnych przedrostków, -inus, -ina. Warto wiedzieć, że zarówno w wersji żeńskiej, jak również damskiej, imię jednoznacznie powinno kojarzyć się z rodem Antoniuszów. Po raz pierwszy o tym imieniu można było usłyszeć już w 1637 roku. Należy wspomnieć, że Antoniny nie można mylić z Antonią, która na kartach historycznych występowała zdecydowanie szybciej.
Czym charakteryzuje się Antonina?
Dla tego imienia przypisana jest cyfra siedem. To właśnie dzięki tej szczęśliwej liczbie można poznać, czym tak naprawdę cechują się osoby noszące to imię:
- cechy charakteru – osoby o dużej wyobraźni, które pokładają nadzieję w wiarę i mistycyzmie. Kobiety o tym imieniu bardzo często lubią zaglądać w swoje wewnętrzne “ja”, aby móc dokonać odpowiednich zmian, jeżeli tylko uznają to za konieczne. To osoby, które cechują się także wyjątkową wrażliwością, a także subtelnością i nadzwyczajną intuicja.
- pory roku – Antonina najlepiej czuje się wtedy, jeżeli za oknem ma się do czynienia z przedwiośniem, wiosną oraz końcówką jesieni.
- zawód – to osoba, która najlepiej czuje się pisząc wiersze lub tworząc wspaniałe obrazy.
- żywioły – woda i ogień. Woda, która podgrzewana jest przez ogień, doskonale pasuje do osób, które mają ponadprzeciętną intuicję.
- metale – cyna oraz stop metalu.
Znane osoby o tym imieniu
Na przestrzeni lat nie brakuje osób, które nosiły i nadal noszą to piękne imię. Można tu wyróżnić m.in.:
- Antonię Krzysztoń – polską piosenkarkę,
- Antoninę Taborowicz – polską lekkoatletkę,
- Antoninę Barczewską – polską aktorkę teatralną i filmową,
- Antoninę Campi – polską śpiewaczkę operową,
- Antoninę Gyrycz – polską aktorkę teatralną i filmową,
- Antoninę Kłosowską – polską socjolog,
- Antonina Sielska – Polka odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata,
- Antonina Zetowa – bułgarska siatkarka,
- Antoninę Kawecką – polską śpiewaczkę operową, sopran,
- Antoninę Połtawiec – polską działaczkę mniejszości na Litwie.
Patronka Antoniny
Patronką tego imienia jest św. Antonina. Jej ikony można podziwiać w wielu miejscach. Za życia, św. Antonina, w czasie prześladowań Dioklecjana, została aresztowana z rozkazu prefekta Priscilliano. Przed śmiercią cierpiała straszne męki. Jej umęczone ciało zostało powieszone na sztalugach, prawie rozerwane. Na samym końcu, kobieta została spalona żywcem.
Dzisiaj jest to święta, która wzywana jest przy próbach gwałtu. To ona również dopomaga w zachowaniu czystości małżeńskiej.
Zdrobnienia dla imienia Antonina
Antonina można zdrabniać na różne sposoby. W tym chociażby na Nina (chociaż nie można zapomnieć o tym, że ma się do czynienia w tym przypadku także z osobnym imieniem). Inne zdrobnienia to także Antosia, Antosiek, Antoszka, Antośka, Tosia, Tosieńka, Antocha, Tocha. Imię to obecne jest również w innych językach.