Apolonia: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Apolonia obchodzi imieniny
9 lutego

Kiedy Apolonia obchodzi imieniny?

Kobiety o imieniu Apolonia obchodzą imieniny raz w roku – 9 lutego. 

Pochodzenie i znaczenie imienia Apolonia

Apolonia to imię żeńskie, które wywodzi się z kultury greckiej. Oznacza ono osobę należącą bo boga Apolla, który w mitologii greckiej był uważany za patrona piękna, poezji, muzyki i sztuki. Imię Apolonia może wywodzić się także od kilku greckich miast nazwanych Apollonia. Powstały one w hołdzie dla Apolla. Ciekawostką jest, że imię Apolonia znane było w Polsce już w XIV wieku. Wówczas miało jednakże trochę inną formę – Apolonija. 

Jaka jest Apolonia? 

Kobiety o imieniu Apolonia cechują się ogromnym temperamentem oraz ciągłą potrzebą wykonywania jakiś czynności, nie potrafią usiedzieć w miejscu. Cały czas są pełne życia i wigoru. Apolonia cieszy się życiem i je docenia. Istotne są dla niej jej emocje oraz uczucia. Nigdy nie kłamie, nawet w gniewie i innych silnych emocjach nie mówi nieprawdy przez co może być odbierana przez środowisko za osobę, która lubi krytykować ludzi. Nie robi tego jednak specjalnie, nie ma złych intencji. 

Szczerość Apolonii sprawia, że ciężko jest jej znaleźć oddanych przyjaciół. Jeśli jednak ktoś jest w stanie w pełni ją zaakceptować, wówczas ofiarowuje tej osobie swoje serce na dłoni. Apolonia zawsze postępuje szlachetnie, cieszy ją pomaganie innym i nadaje sensu jej życiu. Nie oznacza to jednak, że kobieta potrzebuje do szczęścia drugiej osoby. Wręcz przeciwnie – jest samodzielna i kreatywna, nigdy nie nudzi się sama ze sobą, potrafi znaleźć sobie zajęcie i ma wiele zainteresowań oraz hobby. Apolonia lubi podróże, gdyż dzięki nim może odkrywać świat oraz poznawać nowych ludzi i odmienne kultury. 

Apolonia w pracy jest osobą wykonującą swoje obowiązki z największą starannością. Wytrwale pnie się po szczeblach kariery, ale nigdy kosztem innych. Nie ostaje na laurach, cały czas chce się doskonalić i pracować nad sobą. Osoby o tym imieniu świetnie poradzą sobie w zawodach, które będą od nich wymagały stałego rozwoju, gdzie istotna okaże się umiejętność kojarzenia faktów i nabywanie nowych umiejętności. Apolonie są także stworzone do pracy z drugim człowiekiem. Osoby o imieniu Apolonia stanowią synonim elegancji. Ubierają się schludnie i klasycznie. Apolonia brzydzi się plotkami, swój wolny czas woli spożytkować na rozmowie z kimś wartościowym, kto może wnieść coś nowego do jej życia. 

Apolonii nie spieszy się do zamążpójścia czy bycia matką. Gdy jednak nadejdzie odpowiedni czas i zdecyduje się na założenie rodziny, wówczas poświęca się jej bez reszty. Największy nacisk w wychowaniu dzieci kładzie na edukację oraz poszerzanie ich horyzontów. Dla swojego męża, Apolonia będzie doskonałym kompanem do rozmów, opoką oraz wsparciem.

Kto jest patronem Apolonii? 

Patronką kobiet o imieniu Apolonia jest św. Apolonia z Aleksandrii – męczennica Kościoła Katolickiego, która zginęła w czasie prześladowań chrześcijan. Poganie najpierw pozbawili ją zębów, później zmiażdżyli jej szczęki. Następnie rozpalili za miastem wielki stos i nakazali kobiecie, aby wyrzekła się swojej wiary, inaczej na nim spłonie. Apolonia sama weszła do ognia. Poprzez wzgląd na swoją biografię, została mianowana patronką stomatologów. 

Sławne osoby o imieniu Apolonia

Apolonia Ponińska – polska arystokratka

Apolonia Chałupiec – aktorka polskiego pochodzenia, znana głównie pod personaliami Pola Negri

Apollonia Augusto – piosenkarka i tancerka włoskiego pochodzenia

Apollonia Kotero – aktorka, piosenkarka oraz modelka amerykańskiego pochodzenia

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona