Ariel: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Ariel obchodzi imieniny
1 października
16 listopada

Kiedy ma imieniny Ariel?

Ariel nie jest zbyt popularnym obecnie imieniem, chociaż ciężko stwierdzić, z jakiego właściwie powodu. Swoje imieniny obchodzi jedynie dwa razy do roku – 1 października oraz 16 listopada. 

Ariel – pochodzenie i znaczenie imienia

Imię “Ariel” wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza w nim sformułowanie “Lew Boży” lub też “Ogień Boży”. Co ciekawe w Biblii, a konkretnie w Starym Testamencie określono w ten sposób Jerozolimę. W obecnym świecie jedno z izraelskich miast nosi nazwę “Ariel”. W ten sposób nazywa się także jeden z księżyców planety Uran. W różnych językach imię to brzmi dokładnie tak samo, prawdopodobnie wskutek swojego hebrajskiego rodowodu. Żeńską formą imienia “Ariel” jest “Ariela”, która wielu może kojarzyć się z pewną znaną syrenką.

Zdrabniając imię “Ariel” można spotkać się z następującymi możliwościami: Ali, Arcio, Ari, Arielek, Arieluncio, Arieluś, Arieluskie, Aris czy Ariś.

Sławne osoby z imieniem Ariel

Ponieważ imię to nie jest obecnie zbyt popularne, na świecie nie znajdzie się bardzo dużej liczby sławnych Arieli. Należy jednak wyróżnić kilku z nich:

  • Ariel Borysiuk, piłkarz, który reprezentował Polskę w latach 2010-2016,
  • Ariel Kadynsky, który jest współczesnym malarzem amerykańskim z korzeniami polskimi,
  • Ariel, który jest bohaterem serialu “Szaleństwa Majki Skowron”,
  • Ariel, który jest powietrznym duszkiem w dziele pt. “Burza” William Shakespeare’a.

Archanioł Ariel – patron

Nazywany bywa także Archaniołem Urielem, szczególnie w tradycji żydowskiej oraz niektórych wierzeniach chrześcijańskich. Jako jeden z siedmiu archaniołów znajduje się najwyżej w anielskiej hierarchii obok takich postaci jak Archanioł Gabriel czy Michał. 

Traktowany jest jako ten, który oświeca ludzkie umysły i rozpalający serca tych, którzy chętnie zwracają się do niego z boską miłością. Jest także niszczycielem wszystkiego tego, co grzeszne i nieczyste w ludzkim sercu. Jest patronem wszystkich, którzy pragną szerzyć wiarę, a więc misjonarzy oraz ludzi, którzy poświęcają się nauce, a więc pracowników naukowych oraz ludzi sztuki, na przykład poetów i pisarzy. Jego zadaniem jest ochrona Ziemi oraz dbanie o naturalne środowisko, co czyni z niego patrona ekologów.

Często przedstawia się go ze wzniesionym do góry mieczem oraz ogniem. Bywa prezentowany także z księgą lub zwojem, które traktuje się jako symbole mądrości.

Jaką osobą jest Ariel?

Po mężczyźnie, który nosi takie właśnie imię, można się spodziewać żelaznego trzymania się wyznaczonych przez siebie zasad, gdyż niemalże zawsze musi on żyć w zgodzie z samym sobą. W związku z tym bardzo ciężko nakłania się go do zmiany decyzji lub manipuluje się nim. Jest to osoba odważna, pewna siebie, charakteryzująca się ponadto wyjątkową odpornością psychiczną. Ponieważ jest towarzyski i lubi ludzi, bez większego trudu nawiązuje nowe znajomości. Z racji na swoją inteligencję i zamiłowanie do kontaktów międzyludzkich, bez trudu dostrzeże osoby, które mają wobec niego złe zamiary. Zauważy także tych, którzy szerze pragną obdarować go przyjaźnią.

W miłości jest osobą stałą, która pragnie związać się z partnerką na całe życie. Wysoce ceni sobie kobiety mądre, wesołe i przede wszystkim naturalne. Prawdopodobnie nigdy nie odda swego serca materialistce lub dziewczynie wyniosłej. Sam bywa opisywany jako troskliwy partner, który unika niepotrzebnych kłótni. Chociaż miewa humory, nie sposób długo się na niego gniewać z uwagi na jego niecodzienny urok osobisty. W związku często jest osobą dominującą, która zajmuje się budżetem.

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona