Artur obchodzi imieniny |
6 października |
15 listopada |
11 grudnia |
Imię Artur to bardzo popularne imię w Polsce. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie jest pochodzenie tego imienia i kim są znani jego posiadacze? Kto patronuje Arturom i kiedy można wpaść na imieniny? Jeżeli zastanawiasz się nad nadaniem tego imienia dziecku lub znasz kogoś, kto je nosi, zapoznaj się z tym artykułem. Przedstawiamy tutaj najważniejsze fakty dotyczące imienia Artur oraz ciekawostki, które mogą zainteresować wielu Arturów (i nie tylko).
Kiedy z życzeniami do Artura?
Artur może obchodzić swoje imieniny 15 listopada lub 11 grudnia, chociaż w Polsce powszechną praktyką jest składanie życzeń imieninowych w dniu 6 października. Jest to dość ciekawe, ponieważ w tym dniu kalendarze wskazują na wspomnienie św. Artarda, który był biskupem Kościoła katolickiego, także przeorem.
Jakie jest pochodzenie imienia Artur?
Pochodzenie imienia Artur nie jest jednoznacznie, podobnie jak ma to miejsce z datą obchodzenia imienin. Przyjmuje się jednak, że podstawę słowa „Artur” stanowią celtyckie „arth” oraz „ard” lub „art”. Tłumaczenie tych znaków na język polski oznaczałoby „niedźwiedź”, „wysoki, szlachetny” oraz „kamień”.
Krótka historia imienia Artur w Polsce
Imię Artur funkcjonuje w języku polskim już dość długi czas, ponieważ ma to miejsce począwszy od wieku XIV, przy czym w zapisach średniowiecznych występowało w formach takich jak „Hartek”, „Hartko”, „ Artek”, „Artko”, „Jartek” oraz „Jartko”.
Święty patron Artura: Artur z Glastonbury
Św. Artur z Glastonbury żył w XVI wieku w czasach króla Henryka VIII Tudora i był mnichem-eremitą z zakonu benedyktynów oraz męczennikiem. Jest to jeden z najważniejszych angielskich świętych oraz patron dzieci i młodzieży. Święty jest związany z miastem Glastonbury, w którym to w 1539 roku poniósł śmierć męczeńską na wskutek ścięcia mieczem po tym jak pozostając wiernym papieżowi, odmówił uznania króla Henryka VIII Tutora przywódcą Kościoła. W tamtych czasach wierni Kościoła Katolickiego byli traktowani jak przestępcy, a kult męczenników był zakazany, ale mimo to pamięć o św. Arturze z Glastonbury przetrwała i przedostała się do Francji, gdzie powstał pierwszy kościół pod wezwaniem świętego angielskiego męczennika.
Błogosławiony patron Artura, czyli Artur Bell
Artur może się cieszyć również orędownictwem błogosławionego Artura Bell, który podobnie jak św. Artur z Glastonbury był męczennikiem. Błogosławiony był kapłanem chrześcijańskim uwięzionym w czasach prześladowań w więzieniu Newgate w Londynie. Przed śmiercią wygłosił kazanie, na wskutek którego doszło do nawrócenia się kapitana Towersa. Beatyfikacja Artura Bell miała miejsce 22 listopada 1987 roku, więc stosunkowo niedawno. Błogosławiony jest jednym z 85 brytyjskich męczenników, których to beatyfikował Jan Paweł II.
Artur: znane postacie
Imię Artur jest dość powszechne, ale wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z królem Arturem i legendami. W Polsce jest jednak wiele popularnych osób, które noszą to imię. Dobrymi przykładami będą tutaj znani aktorzy telewizyjni jak Artur Barciś oraz Artur Żmijewski. Chyba każdy z nas kojarzy rolę Tadzika Norka, w którą wcielał się pierwszy z nich oraz ojca Mateusza, którego zagrał drugi. Imię Artur nosi również popularny polski piłkarz – Artur Boruc. Inni znani sportowcy o tym imieniu to chociażby Artur Lamch, fiński skoczek Arttu Lappi, włoski kierowca Formuły 1 Arturo Francesco „Little Art” Merzario czy też Artur Noga – polski lekkoatleta. Z historii znamy takie postacie jak Artur Tudor i Artur Zawisza, który brał udział w powstaniu listopadowym.