Aurelia: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Aurelia obchodzi imieniny
25 września
16 października
25 listopada

Imię Aurelia – dowiedz się więcej o tym popularnym imieniu

Imię Aurelia w 2021 roku zostało nadane około 550 dziewczynkom co plasuje je na 70 pozycji pod względem popularności. Najpopularniejszymi zdrobnieniami od tego imienia są Aurelka, Aura czy Aurelcia. Według numerologii do tego imienia przypisana jest cyfra 4. Imię ma odpowiedniki w innych krajach takie jak: angielskie Aureli, francuskie Aurelie czy niemieckie Aurelie. Jest to więc dobre imię dla osób, które żyją poza Polską, planują wyjazd lub dużo podróżują. 

Aurelia- pochodzenie imienia

Imię Aurelia pochodzi z języka łacińskiego. Wywodzi się ono od męskiego imienia Aureliusz, a to oznacza “auerus” czyli złoty lub złocisty. Imię to było nadawane dzieciom już w starożytnym Rzymie, początkowo było imieniem rodowym. Początkowo imię Aureliusz, było nazwą klanu w klasach plebejskich. Około III w.p.n.e. stało się ono nazwiskiem patrycjuszy.

Kojarzone jest ono z cesarzem rzymskim Markiem Aureliuszem. Rządził on cesarstwem w II wieku p.n.e. i był uznawany za króla- filozofa. Jest ostatnim z pięciu dobrych cesarzy. Kojarzony jest ze wszystkim co dobre w Cesarstwie Rzymskim. W przypadku żeńskiej formy- Aurelia oznacza po prostu “złota” lub “wspaniała”. 

Znane osoby z imieniem Aurelia

Najpopularniejszą i najznamienitszą posiadaczką tego imienia jest matka Juliusza Cezara- Aurelia Kotta. Córka konsula Lucjusza Aureliusza Kotty. Zona pretora Juliusza Cezara starszego. Matka trójki dzieci: Julii starszej, Julii młodszej oraz Juliusza Cezara- jednego z najpotężniejszych władców Rzymu, który ugruntował władzę Rzymu od Renu aż po Pireneje. 

Aurelia z Anagni- święta kościoła katolickiego. Brak dokładnych danych historycznych na jej temat. Legendarne zapisy świadczą, że pochodziła ona prawdopodobnie z Azji mniejszej pielgrzymowała razem z siostrą św. Neomyzją z Palestyny do Rzymu. Osiadły one w Maceracie gdzie żyły aż do śmierci. Kult świętej Aurelii został zaznaczony dopiero w XII wieku. Wspomnienie liturgiczne tej świętej obchodzone jest 25 listopada. 

Aurelia Trywiańska- Kollsach- lekkoatletka, która sławę zyskała w biegu na 100 metrów. Dwukrotna olimpijka z Aten w 2004 roku i Pekinu w 2005. W 2003 roku zajęła 5 miejsce w biegu na 100 metrów przez płotki w mistrzostwach świata w Paryżu. 

Aurelia – kiedy obchodzi imieniny

Imieniny Aurelii obchodzone są 25 września, 16 października oraz 25 listopada. Najpopularniejszą datą jest ta ostatnia- z 25 listopada- wtedy to obchodzony jest dzień patronki tego imienia- wspomnianej wcześniej Aurelii z Angagni. 

Zwyczaj składania życzeń imieninowych jest charakterystycznym elementem kultury polskiej. Jest on także praktykowany w katolickich regionach Niemiec, Czechach, na Słowacji, w Bułgarii, Rosji czy Ukrainie. Przyjęło się, że jeżeli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony patron imienia, to swoje święto obchodzi się w pierwszym dniu patrona przypadającym po urodzinach. 

Jaka jest Aurelia- główne cechy charakteru przypisywane osobom noszącym to imię

Zgodnie z numerologią cyfrą opisującą Aurelię jest czwórka. Osoby spod tego symbolu są skromne i skłonne od samoograniczania się. Są jednocześnie prostoduszne i prawdomówne. Surowość otoczenia może u nich wywoływać skłonność do oszczędnego korzystania z dobrodziejstw świata. Jednocześnie są zaradne i umieją odnaleźć się w każdych warunkach. 

Aurelia zawsze poszukuje praktycznych rozwiązań- nie lubi hipotetyzowania czy gdybania. Często postrzega świat zero-jedynkowo. Osoby z numerologiczną czwórką czują ciągłą potrzebę samorozwoju i pracy nad sobą. Fascynuje je bogactwo i dążą do zdobycia dóbr materialnych. 

Zobacz też inne imiona na literę A

Zobacz też inne imiona