Barbara: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Barbara obchodzi imieniny
18 kwietnia
9 lipca
20 września
19 listopada
4 grudnia

Barbara, Basia, Barbórka, Basieńka – pięknie brzmi to imię w różnych formach. Barbara jest doskonałą panią domu, osobą troskliwą, gospodarną, świetnie gotuje. Dba o dom najlepiej, jak potrafi, kocha dzieci, dla męża jest prawdziwą ostoją. To prawdziwa perła i doskonała opiekunka domowego ogniska. Jako numerologiczna siódemka jest osobą bardzo romantyczną, czułą i delikatną. Kto ma przyjaciółkę Barbarę, temu jest dobrze w życiu, to rzecz jak najbardziej pewna. Wyjątkowość Barbary to pewnik – jest konsekwentna, jeśli zabierze się do czegoś to od początku do końca.

Lubi działać, chętnie pracuje, dba o wszystkich wokół siebie. Jest osobą bardzo ciepłą, miłą, lubi ludzi i chętnie z nimi przestaje. Ma talenty artystyczne – może być aktorką, pisarką, piosenkarką. Dobrze sprawdza się również w profesjach medycznych. Uwielbia śpiewać, ma przyjemny głos, a w towarzystwie śpiewa bardzo chętnie. Jest doskonałą duszą towarzystwa, każda impreza z jej udziałem jest wyjątkowa. Warto zapraszać ją na towarzyskie spotkania oraz rauty, zapewni miłe towarzystwo, nie nadużywa alkoholu oraz nie należy do osób konfliktowych i kłótliwych. 

Wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia. Ważny jest dla niej wymiar uczuciowy, a nie cielesny. Lubi być z drugą osobą, chce z nią spędzać czas. Dba o swojego mężczyznę, często jej uczucia są doskonale odwzajemnione. Jest bardzo szczera, życzliwa oraz prawdomówna. Nie lubi obłudy oraz dwulicowości. Mówi prawdę, ponieważ wie, że to jest najlepsze rozwiązanie zawsze i wszędzie. Jej dzieci są dobrze wychowane, miłe oraz prawdomówne. Dba o nie, szczególnie ważna jest dla niej edukacja i robi wszystko, by jej pociechy zdobyły jak najlepsze wykształcenie, wierząc, że jest to sposób na dobre życie, czasami też na karierę zawodową. Barbara to osoba miła, przyjazna, wyjątkowa. Nie odkłada niczego na później, co ma zrobić dzisiaj, robi od razu. 

Barbara ma kolor srebrny, cyfrę 7, a jej kamieniem jest opal. 

Przysłowia związane z tym imieniem

Barbórka Święta o górnikach pamięta

Święta Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie

Kiedy na Św. Barbarę błoto, będzie zima jak złoto

Imię pochodzi z Grecji

Barbara pochodzi z Grecji, ale to łacina je upowszechniła. Pochodzi od Barbaros, czyli barbarzyńca. Barbara oznacza cudzoziemkę.

Patronką imienia jest Święta Barbara, która była męczennicą. Żyła na przełomie III i IV wieku. Podczas II wojny światowej Barbara była patronką podziemnych działań antynazistowskich. 

Imieniny obchodzi 18 kwietnia, 9 lipca, 20 września, 19 listopada, 4 grudnia. Najczęstszą datą imienin jest 4 grudnia, ale inne daty także są dość popularne. 

Imię nie jest nowoczesne

Obecnie rzadziej dziewczynki dostają to imię, a szkoda. Basia brzmi przecież pięknie, a Barbara dumnie. Może jeszcze renesans tego imienia przed nami. 

Znane Barbary

Znanych pań o tym imieniu nie brakuje – Barbara Bargiełowska, aktorka, Barbara Blida, polityk, Barbara Bursztynowicz, aktorka, Barbara Bush, żona prezydenta USA, Barbara Dex, belgijska piosenkarka, Barbara Hendricks, śpiewaczka operowa, Barbara Krafftówna, aktorka, Barbara Ludwiżanka, aktorka, Barbara Kurdej-Szatan, aktorka, Barbara Ludwiżanka, aktorka, Barbara Mularczyk, aktorka, Barbara Piwnik, sędzia, Barbara Rachwalska, aktorka, Barbara Radziwiłłówna, żona Zygmunta Augusta, Barbara Rylska, aktorka, Barbra Streisand, amerykańska aktorka, Barbara Trzetrzelewska, piosenkarka, Basia Wołodyjowska, postać literacka, bohaterka powieści Pan Wołodyjowski, Barbara Kwiatkowska, aktorka, Barbara Hoff, projektantka mody. 

Barbara to piękne imię i należy mieć nadzieję, że znów będzie popularne i dawane dziewczynkom. 

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona