Bartłomiej: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Bartłomiej obchodzi imieniny
23 stycznia
17 lutego
21 kwietnia
30 kwietnia
6 maja
5 lipca
16 lipca
24 sierpnia
3 września
5 października
23 października
11 listopada
5 grudnia
27 grudnia

Bartłomiej – co warto wiedzieć o tym imieniu?

Bartłomiej to jedno z najpopularniejszych imion męskich. Pomimo upływu lat imię to nadal cieszy się świetnymi recenzjami i imponującą renomą, w efekcie czego sporo rodziców decyduje się na nazywanie swoich pociech właśnie w ten sposób. Mało osób zna jednak historię tego imienia i ciekawostki, które wpłynęły na jego popularność. 

Bartłomiej – kiedy obchodzi imieniny?

W Polsce jest tak wielu Bartłomiejów, że imię to jest uznawane za jeden z podstawowych patentów na nazywanie mężczyzn. Widać to na przykładzie liczby dni w roku, kiedy to Bartłomiej świętuje imieniny. Zgodnie z przyjętymi zwyczajami Bartłomieje obchodzą imieniny aż 14 razy w roku. Pierwsze imieniny przypadają na 23 stycznia, natomiast kolejne święta tego imienia zostały zaplanowane na 17 lutego, 21 kwietnia, 30 kwietnia, 6 maja, 5 lipca, 16 lipca, 24 sierpnia, 3 września, 5 października, 23 października, 11 listopada, a także 5 i 27 grudnia. Spośród nich jedna data jest jednak szczególnie popularna. Jest nią 24 sierpnia, albowiem datę tę traktuje się jako najpopularniejszy dzień na obchodzenie święta Bartłomieja. 

Pochodzenie i znaczenie imienia Bartłomiej 

Imię Bartłomiej ma niezwykle ciekawe i nieoczywiste znaczenie. Pochodzi ono z języka aramejskiego i w tłumaczeniu na język polski oznacza syn oracza. Drugie tłumaczenie może natomiast oznaczać syna wojownika, który wyróżnia się odwagą i bohaterstwem. Jeszcze inne znaczenie imienia Bartłomiej można rozumieć także jako Tolmę bądź Tolmaja. Spora liczba możliwości i wiele różnorodnych znaczeń sprawia, że każdy Bartłomiej może dostosować tłumaczenie swojego imienia pod własne preferencje i potrzeby. W dosłownym tłumaczeniu Bartłomiej to bar Tholomai – oznacza to, że jest to imię odojcowskie.

Co ciekawe, chrześcijańska interpretacja tego imienia może być jednak lekko zmodyfikowana. Ogólnie przyjęte zasady mówią bowiem, że współcześni Bartłomiejowie zawdzięczają swoje imię popularnej formie Bartholomaeus, która była powszechnie stosowana przez wyznawców religii chrześcijańskiej. 

Kto jest patronem imienia Bartłomiej?

Jedną z najciekawszych kwestii związanych z imieniem Bartłomiej jest jego patron. W tym przypadku rolę tę sprawuje popularny Bartłomiej znany jako jeden z dwunastu apostołów. Jest to niezwykle popularna i rozpoznawalna postać, która jest doskonale znana nie tylko chrześcijanom, ale również wszystkim miłośnikom historii.

Najciekawszym wątkiem związanym z działalnością apostoła była jego męczeńska śmierć polegająca na obdarciu ze skóry oraz ukrzyżowaniu. Współcześnie apostoł Bartłomiej jest patronem nie tylko osób o tym imieniu, ale również grabarzy czy rzeźników. Jego renoma jest bowiem na tyle imponująca, że postać ta jest uznawana za jeden z głównych symboli bohaterstwa w religii chrześcijańskiej. 

Sławne osoby z imieniem Bartłomiej

 Apostoł Bartłomiej to prawdopodobnie najbardziej popularna postać, która nosiła to imię. W rzeczywistości jest ono jednak na tyle popularne, że spotyka się je na niemal każdym kroku. Najsłynniejszych Bartłomiejów mogliśmy oglądać w polskich filmach – imię to nosili bowiem tacy artyści jak Bartłomiej Świderski czy Bartłomiej Topa, którzy są uznawani za topowych aktorów.

Bardzo rozpoznawalny jest także Bartłomiej Pękiel – legendarny kompozytor, który tworzył w XVII wieku. Spośród postaci zagranicznych szczególną renomą cieszy się Bartolomeu Dias – jeden z najsłynniejszych portugalskich żeglarzy, który zasłynął na skalę ogólnoświatową z opłynięcia południowego krańca Afryki (uczynił to prawdopodobnie jako pierwszy Europejczyk od czasów starożytnych). 

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona