Bartosz: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Bartosz obchodzi imieniny
21 kwietnia
30 kwietnia
24 czerwca
5 lipca
6 lipca
24 sierpnia
3 września
11 listopada

Bartosz- charakterystyka imienia

W dzisiejszych czasach mamy tendencję powracania do imion sprzed lat. Jeszcze do niedawna, wśród niemowląt królowały nowoczesne imiona, które często miały takie samo brzmienie w innych językach. Trendy zmieniają się, teraz stawiamy na tradycjonalizm. Jeśli nie chcemy, by imię brzmiało zbyt staromodnie lub wręcz przeciwnie- dziwne i zbyt wyrafinowanie. Z pomocą przychodzą imiona, które mają cechy obu wyżej wymienionych rodzajów, jednak jego brzmienie jest wyważone.

Bartosz- znane imię, które znów staje się modne.

Jest to imię niezwykle uniwersalne, które spodoba się nie tylko fanom nowoczesności, lecz także tradycjonalistom. Pochodzi ono z języka polskiego, a więc należy do naszych rodzimych imion. Jego geneza jest niezwykle prosta- jest to skrócona forma imienia Bartłomiej, które także często jest wybierane dla dzieci. Jeśli chodzi o pochodzenie imienia, jest to kwestia sporna. Swego czasu uważało się, że pochodziło ono od słowa „bartnik”, jednak z czasem ta teoria została odrzucona. Warto pamiętać, że oba te imiona nie mogą być stosowane zamiennie, gdyż Bartosz nie jest zdrobnieniem słowa Bartłomiej.

Jeśli chcemy użyć pieszczotliwej formy tego imienia zwracajmy się per Bartek, Bartuś itp.

Jaki jest Bartosz?

Osoba poukładana, zorganizowana. Obce są jej bałagan i zawirowania życiowe, spowodowane własnym niedbalstwem. Jest czuły, opiekuńczy, jednak nie jest wylewny w uczuciach. Lubi spędzać czas w towarzystwie, unika jednak używek, a także ryzykownych sytuacji. Ma tendencje do bycia zazdrosnym, jednak jeśli nie ma ku temu powodów, jest niezwykle oddany, jednocześnie dając przestrzeń bliskiej osobie.

Zazwyczaj Bartosz jest to osoba o zdolnościach ścisłych, wszelkie zawody związane z logicznym myśleniem są dla niego. Najczęściej interesuje się grami planszowymi i takimi wymagającymi myślenia.

Zawodowo najlepiej sprawdza się na stanowiskach wymagających odpowiedzialności, jednak nie jest dobrą osobą do kierowania zespołem. Mimo to jest niezwykle sumienny oraz pracowity. Nie narzeka na problemy finansowe, potrafi zorganizować sobie czas niskim kosztem.

Zazwyczaj osiąga wyznaczone przez siebie cele, nie narzeka na brak powodzenia u płci przeciwnej, umie i lubi rozmawiać z kobietami, jednocześnie jest szarmancki i zna zasady dobrego wychowania.

Jest zwolennikiem tradycyjnej rodziny. Bardzo lubi dzieci, predysponuje do posiadania wielu własnych pociech. Świetnie sprawdza się w roli ojca, wykazuje się cierpliwością i umie przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie. Jest idealnym materiałem na nauczyciela czy wykładowcę.

Ma w sobie dużo optymizmu, jest wiernym swoim poglądom, lecz także uparty oraz zawzięty. Tak samo w uczuciach, zakochując się, nie jest w stanie łatwo odpuścić.

Kiedy świętuje?

Bartosz imieniny obchodzi 21, 30 kwietnia, 24 czerwca, 5, 6 lipca, 24 sierpnia, 3 września, 11 listopada.

Najczęściej Bartosz obchodzi swoje imieniny 24 sierpnia.

Do najpopularniejszych posiadaczy tego imienia należą:

Bartosz Kędzierski – polski reżyser i scenarzysta,

Bartosz Arłukowicz – polityk, poseł na Sejm RP,

Bartosz Bosacki – piłkarz, obrońca reprezentacji Polski,

Bartosz Gawryszewski– sportowiec, siatkarz,

Bartosz Głowacki– kosynier spod Racławic,

Bartosz Heller– dziennikarz,

Bartosz Janeczek – sportowiec, siatkarz,

Bartosz Jurecki – piłkarz ręczny,

Bartosz Kapustka – piłkarz.

Najwięcej osób o imieniu Bartosz żyło w średniowieczu. Jednak z czasem zaczęto znów korzystać z imienia Bartłomiej. Wraz z początkiem dziewiętnastego powrócono do tej formy imienia Bartłomiej.

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona