Benedykt: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Benedykt obchodzi imieniny
12 stycznia
12 lutego
11 marca
21 marca
27 marca
4 kwietnia
16 kwietnia
7 maja
11 maja
11 czerwca
7 lipca
11 lipca
16 lipca
21 lipca
13 listopada

Imię Benedykt to popularne imię męskie. Jest ono pochodzenia łacińskiego i oznacza błogosławiony. Patronem wielu mężczyzn jest św. Benedykt z Nursji, który stał się założycielem zachodniego ruchu monastycznego i autorem Reguły św. Benedykta.

Znaczenie imienia czasami ma bezpośrednie przełożenie na charakter. Benedictus-Benedykt inaczej ten, o którym mówi się tylko dobrze, determinuje. Dlatego Benedykt stara się, aby temu sprostać. Imię to było przypisywane kilkunastu papieży również zobowiązuję. 

Planeta – Jowisz

Kolor niebieski

zwierzę — delfin

Roślina – Lawenda

Kamień – Rubin

Kiedy obchodzi imieniny mężczyzna o imieniu Benedykt? 

Imieniny Benedykta obchodzone są wielokrotnie w ciągu roku. Najczęściej Benedykci świętują 12 luty, 4 kwietnia, 11 marca, 16 kwietnia, a także 7 lipca. Rzadziej imieniny Benedykta obchodzone są 11 i 17 lutego  23 i 27 marca, 3 i 30 kwietnia, 8 maja i 11 maja, oraz 11, 13, 16, 21 lipca 13 listopada i 12 stycznia.

Kto jest patronem?

W katolicyzmie postać Benedykta z Nursji zajmuje jedno z głównych miejsc. Jest patronem całej Europy. Uważa się, że to właśnie Benedykt założył pierwszy zakon monastyczny, tworząc statut wspólnotowego życia religijnego. Święty jest czczony we wszystkich krajach chrześcijaństwa łacińskiego. Dlatego nosi różne odmiany imienia Benedykt. We Włoszech to Benedetto, w Danii Bendt, w regionach, w których praktykuje się prawosławie, Venedikt. Często zdarza się, że Kościół czci kilku świętych o tym samym imieniu. Benedykt nie jest wyjątkiem. Przyszły święty urodził się w 480 roku w Nursji. Według legendy miał on siostrę bliźniaczkę Scholastykę, która również poszła drogą ascezy i założyła pierwszy klasztor regularny. O życiu brata i siostry wiemy jedynie z Dialogów, które zostały spisane pod koniec VI wieku przez papieża Grzegorza Wielkiego. 

Święty Benedykt był jednym z pierwszych, którzy porównali mnicha z „wojownikiem Boga”. Dlatego powołał „Oddział Służby Pańskiej”. Głównym powołaniem mnicha jest wojsko. A ponieważ mnich jest utożsamiany z żołnierzem, do takiej służby potrzebny jest statut. W kodeksie swoich reguł Benedykt przepisał wszystkie najdrobniejsze szczegóły cinovii. Mówi, że jeśli pojedynczy mnich składa ślub ubóstwa, wcale nie oznacza to, że klasztor nie może mieć bogactwa. Za główną cnotę mnicha Benedykta uważał pokorę. Mottem benedyktynów było Ora et labora – modlitwa i praca. 

Jaka jest osoba o imieniu Benedykt? 

W stosunku do obcych Benedykt jest podejrzliwy, zamknięty w sobie. Z ludźmi radzi sobie na odległość, zwłaszcza jeśli intuicja podpowiada mu, że ma przed sobą osobę nieuczciwą. Jego zaufanie jest trudne do zdobycia, nawet jego przyjaciele muszą na nie zasłużyć. Ma szczęście, łatwo zdobywa pieniądze, ale szybko je traci. Jest ekstrawagancki i nie skąpi na wyszukanych obiadach w restauracjach, eleganckich ubraniach czy markowych zegarkach.

Benedykt dba o wygląd – chce wyglądać jak poważny, elegancki, elegancki mężczyzna. Według Henryky Łuszczyńskiej i jej książki „Znaczenie imion” Benedykt bywa czasem trudny w swoim związku małżeńskim, ale jest bardzo troskliwym ojcem. Dba o to, aby jego dzieci miały dobre dzieciństwo, ale nie zapomina o dyscyplinie. Dlatego doskonale przystosowuje je do życia. Uważa, że im szybciej usamodzielnią się, tym lepiej.

Ludzie sukcesu i gwiazdy o imieniu Benedykt 

Benedykt Spinoza – Filozof

Benedykt z Nursji – założyciel zachodniego ruchu monastycznego

Benedict Cumberbatch – aktor

Benedykt Liwszyc – poeta

Benedykt Augustyn Morel – psychiatra

Benedykt XVI – papież. 

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona