Bernadeta: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Bernadeta obchodzi imieniny
16 stycznia
19 stycznia
7 lutego
9 lutego
11 lutego
16 lutego
18 lutego
12 marca
16 kwietnia
6 maja
10 sierpnia
20 sierpnia
21 sierpnia

Imieniny Bernadety

Imieniny Bernadety przypadają na 16 i 19 stycznia, 7, 9, 11, 16 i 18 lutego, 12 marca, 16 kwietnia, 6 maja oraz 10, 20 i 21 sierpnia. Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Bernadety jest 19 stycznia.

Pochodzenie imienia Bernadeta

Pochodzenie imienia Bernadeta jest związane z pewną postacią historyczną – Marią Bernardą Soubirous. W wieku 14 lat, czyli 11 lutego 1858 roku, zobaczyła ona postać, która miała być Matką Boską, w grocie nieopodal Lourdes w Pirenejach. Od tamtego momentu Lourdes jest popularną destynacją pielgrzymów, natomiast źródło, przy którym objawiła się Matka Boska, słynie z cudownych właściwości uzdrawiających. Imię Bernadeta jest symbolicznie związane z Księżycem, czyli planetarnym patronem wód, a także Neptunem, czyli planetą wizjonerów oraz mistyków.

Znaczenie imienia Bernadeta

Imię pochodzi od francuskiego zdrobnienia imienia Bernarda, a to z kolei od imienia Bernard. Oznacza kobietę cieszącą się sporym uznaniem oraz sympatią otoczenia, która marzy o byciu artystką, lecz sprawdza się też w zawodach bardziej przyziemnych.

Sławne osoby o imieniu Bernadeta

Istnieje sporo sławnych kobiet o imieniu Bernadeta. Wśród nich można wymienić polską biegaczkę narciarską Bernadetę Bocek-Piotrowską, francuską pierwszą damę w latach 1995-2007 Bernadette Chirac, polską aktorkę Bernadettę Machała-Krzemińską, amerykańską aktorkę Bernadette Peters, austriacką narciarkę alpejską Bernadette Rauter oraz byłą szwajcarską narciarkę alpejską Bernadette Zurbriggen.

Patronka imienia Bernadeta

Patronką imienia Bernadeta jest właśnie wspomniana już Maria Bernarda Soubirous. Została ona kanonizowana w 1933 roku.

Jakie są osoby o imieniu Bernadeta?

Bernadety to kobiety uśmiechnięte i urocze, wyróżniające się zrównoważonym i łagodnym charakterem. Niekiedy postrzega się je mylnie jako groźne osoby i rywalki. Bernadeta nierzadko przytakuje i ustępuje innym, ponieważ wystrzega się konfliktów. Ze względu na swoje usposobienie ma ona wielu znajomych. W jej głowie pojawiają się co chwilę nowe pomysły, nie ma skłonności do narzekania.

Pielęgnuje dobre relacje z innymi i lubi dawać prezenty. Choć rzadko to pokazuje, jest również pewna siebie. Dla Bernadety najważniejszą rzeczą nie są kariera i pieniądze, większą uwagę przywiązuje do troski o życie rodzinne. Liczy na to, że to jej partner będzie wykazywał się zaradnością w interesach i zapewni środki potrzebne do utrzymania domu. Ona z kolei dba o domowe gospodarstwo.

Nie cierpi być sama. Jej przeznaczeniem jest posiadanie licznej i szczęśliwej rodziny, dlatego mocno nad tym pracuje. Uwielbia dzieci i poświęca cały swój czas na opiekę nad nimi. Zdarza się więc, że dzieci są za bardzo do niej przywiązane. W jej domu zawsze jest miejsce dla dużej liczby gości. Ponadto Bernadeta uwielbia się śmiać i ma świetne poczucie humoru. Pragnie szczęścia swoich przyjaciół. Jedyne sytuacje, w których jest w stanie walczyć jak lwica, to te, gdy zachodzi potrzeba obrony swoich bliskich.

Lubi zajęcia artystyczne, lecz odnajduje się przede wszystkim w zawodach spokojnych, które nie wymagają wielkiego zaangażowania, lecz dają możliwość niesienia innym pomocy. Świetnie sprawdzi się więc jako przedszkolanka, pedagog lub mediator, a także stewardesa, modelka, plastyczka i pielęgniarka. Bernadety zdobywają mądrość życiową ucząc się na błędach innych. Podchodzą w przemyślany sposób do swojej edukacji oraz kariery zawodowej. Potrafią oszacować, czy wysiłek włożony w konkretną czynność faktycznie się im opłaci.

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona