Bernarda: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Bernarda obchodzi imieniny
19 maja
13 grudnia

Bernarda – co warto wiedzieć o tym imieniu?

Bernarda to mało popularne, ale wyjątkowo piękne i oryginalne imię. Warto byłoby dowiedzieć się zatem, jakie jest jego pochodzenie i znaczenie. Dobrze byłoby też mieć świadomość tego, kiedy przedstawicielki płci pięknej noszące to imię obchodzą swoje imieniny. Wreszcie, warto byłoby zdawać sobie sprawę z tego, kto jest patronem kobiet o imieniu Bernarda. Przydatna może okazać się również wiedza na temat tego, jakie są osoby noszące to imię. 

Kiedy Bernarda obchodzi imieniny?

Przedstawicielki płci pięknej noszące imię Bernarda mogą świętować swoje imieniny w dniach 19 maja bądź 13 grudnia. Zdecydowanie popularniejszą datą obchodzenia imienin jest pierwsza z wymienionych, czyli 19 maja. 

Pochodzenie imienia Bernarda

Imię Bernarda wywodzi się z języka starogermańskiego, a konkretniej od słów bern oraz hart. Jest żeńskim odpowiednikiem zdecydowanie popularniejszego imienia, jakim jest Bernard. Nie należy do zbyt popularnych imion. W Polsce nosi je zaledwie 4599 przedstawicielek płci pięknej. Nie jest to na pewno imię, które nadawane jest dziewczynkom urodzonym na przestrzeni co najmniej kilku ostatnich lat. 

Znaczenie imienia Bernarda

Znaczenie imienia Bernarda wydaje się być dosyć ciekawe. Oznacza ono bowiem kobietę niezwykle silną i potężną, niczym niedźwiedź. Dotyczyć ma to zarówno fizyczności, jak i duchowości. 

Sławne osoby noszące imię Bernarda

Jako, że imię Bernarda nie cieszy się zbyt dużą popularnością, nosi je stosunkowo niewiele sławnych kobiet. Jedną z nich jest na pewno amerykańska tenisistka pochodzenia chorwackiego. Mowa tu oczywiście o Bernardzie Pera. Warto wspomnieć także o wybitnej polskiej profesor – Bernardzie Kazanowskiej. Jedną ze znanych przedstawicielek płci pięknej noszących imię Bernarda jest także popularna w Słowenii aktorka – Bernarda Oman. 

Bernarda – patronka

Jako, że żadna kobieta o imieniu Bernarda nie została jeszcze beatyfikowana ani kanonizowana, za patrona pań noszących to imię uważa się świętego Bernarda z Clairvaux. To mnich cysterski, urodzony w 1090 roku. Kanonizował go papież Aleksander III, a niedługo później został uznany za jednego z doktorów Kościoła. Modlitwę do tego świętego zaleca się ofiarom klęsk żywiołowych, jak również osobom, które obawiają się nagłej i niespodziewanej śmierci. Warto dodać, że w katolickim Kościele wspomnienie liturgiczne świętego Bernarda jest obowiązkowe. 

Jakie są kobiety noszące imię Bernarda?

Przedstawicielki płci pięknej noszące imię Bernarda lubią zazwyczaj wyróżniać się z tłumu. Cenią sobie to co oryginalne. Chętnie noszą niebanalne stroje i otaczają się ludźmi o ciekawych charakterach. Niełatwo pozyskać ich przyjaźń, ale osoby, którym się to uda, będą mogły cieszyć się lojalnością i oddaniem Bernardy.

W miłości, panie o tym imieniu są wierne, ale cenią sobie niezależność. Jeżeli Bernardę spróbuje się kontrolować, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że zakończy relację. Mocnymi stronami kobiet noszących imię Bernarda są kreatywność, a także empatia i wrażliwość. Bernardy bywają jednak niecierpliwe, zwłaszcza jeżeli mocno zależy im na osiągnięciu jakiegoś celu.

Jeżeli chodzi o zawody, w których powinny sprawdzić się panie noszące wspomniane imię, będą to na pewno malarka oraz psycholożka. Bernardy nie powinny raczej decydować się na pracę, która będzie wymagała od nich chłodnego i analitycznego myślenia. W przeciwnym bowiem razie mogą czuć się tłamszone i zamknięte w przysłowiowej klatce. Bernarda, dla której wykonywana praca nie będzie pasją, szybko utraci swój wrodzony optymizm na rzecz pesymizmu. 

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona