Blanka: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Blanka obchodzi imieniny
20 kwietnia
26 lipca
7 października
1 grudnia

Blanka – kiedy ma imieniny?

Najpopularniejszym dniem, w którym większość Blanek obchodzi swoje imieniny, jest 1 grudnia. Kobiety o tym imieniu mogą również świętować 7 października. Mniej popularne terminy to m.in. 20 kwietnia, czy 26 lipca.

Blanka – znaczenie imienia

Blanka to imię pochodzenia starogermańskiego, a mianowicie słowa blankus, blanchus, które oznacza “biała/ jasna”. Imię Blanka to spolszczona wersja francuskiego imienia Blanche lub włoskiego Bianca.

Blanka – sławne osoby z tym imieniem

Imię to było szczególnie popularne wśród rodzin królewskich w czasach średniowiecza za sprawą panującego wówczas trendu mlecznobiałej skóry. Z tego względu nosiła je m.in. królowa Kastylii i Leona — Blanka de Bourbon, jak również królowe Francji, czyli Blanka Burgundzka (Blanche de Bourgogne) i Blanka z Nawarry (Blanche de Navarre). Włoską wersję tego imienia nosi również znana modelka, czyli Bianca Balti. Wśród sławnych polek noszących to imię można wymienić Blankę Winiarską, czyli tancerkę z Tańca z Gwiazdami, a także autorkę — Blankę Lipińską. Inne sławne Blanki to:

  • Blanche Lincoln – polityk,
  • Blanka Vlašić – skoczkini wzwyż,
  • Blanka Iselonis – snowboardzistka,
  • Bianca Beauchamp – modelka,
  • Bianca Rech – piłkarka,

Blanka – patronka 

Patronką imienia Blanka w kościele katolickim jest święta Blanka Kastylijska, czyli królowa Francji pochodzenia hiszpańskiego. Kobieta ta była głębokiej wiary i w swoim życiu, jak i wychowaniu swoich dzieci kierowała się pobożnością. Koniec swojego życia kobieta spędziła w zakonie, gdzie przyjęła śluby zakonne.

Blanka – jakie cechy posiada osoba z tym imieniem?

Blanka jest z natury osobą wrażliwą, kulturalną i pewną siebie. Kobieta o tym imieniu ma dobry gusty, docenia piękno przedmiotów i natury, a także podsiada predyspozycje do stania się autorytetem w wybranej przez siebie dziedzinie i stania się sławną osobą. Może ona sprawdzić się doskonale m.in. w roli krytyka sztuki. Nierzadko posiada ona talent artystyczny, który może wykorzystać w roli malarki, poetki czy projektantki. Dodatkowym atutem Blanki jest jej pomysłowość i kreatywność, która bez wątpienia przyda się do pracy w tych zawodach. W życiu kieruje się ona takimi wartościami jak sprawiedliwość i uczciwość.

Ma ona odwagę bronić swoich przekonań i pozostaje stała w swoich poglądach. Ze względu na szczególnie wyczulony zmysł estetyczny posiadaczka tego imienia lubi przebywać zarówno w otoczeniu luksusu, jak i na łonie natury. Ma ona predyspozycje do pomnażania majątku, więc często spędza swoje dorosłe życie w pożądanym przez nią dobrobycie. Kobieta o imieniu Blanka czerpie przyjemność z pogrążania się w świecie fantazji. Osoba nosząca to imię jest z natury marzycielką. Ta kobieta nie ma przyziemnego i pragmatycznego podejścia do życia. Można ją określić jako osobę, która wie, czego chce i jest żądna przygód. Nie satysfakcjonuje ją stateczne życia. Blanka najlepiej czuje się w podróży, podziwiając piękno nowo odkrytych miejsc i odwiedzając galerie sztuki.

Kobieta wybiera się w mniej lub bardziej odległe kierunki spontanicznie, a przy podejmowaniu decyzji odnośnie wyjazdu towarzyszy jej odwaga. Ciągły rozwój w jej dorosłym życiu odgrywa istotną rolę. Nie mniej ważna jest dla niej życie z prawdziwą pasją, a także realizacja swoich marzeń, które traktuje, jako plany. Blanka jest osobą niezwykle towarzyską i otwartą na nowe znajomości. Z uwagi na swoje zainteresowania odnajdzie się ona doskonale w środowisku artystycznym, a także wśród osób dzielących jej zamiłowanie do podróży.

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona