Błażej obchodzi imieniny |
3 lutego |
15 lipca |
29 listopada |
Błażej – Skąd pochodzi to imię?
Męskie imię Błażej posiada pochodzenie z języka łacińskiego, od słowa “blatio” co oznacza “paplać/gadać” lub “blaesus” co natomiast oznacza “seplenić”.
Błażej – kiedy imieniny?
Błażej ma trzy daty w roku do obchodzenia imienin są to: 3 lutego, 15 lipca oraz 29 listopada. Najpopularniejszą jednak datą obchodzenia imienin przez mężczyzn o tym imieniu to 3 lutego.
Znaczenie imienia Błażej
Mężczyzna bardzo emocjonalny, kierujący się w swoim życiu głównie uczuciami, sercem – nie głową. Jego silna wola jest na niskim poziomie i często może wydawać się niezdecydowany, potrafi bardzo szybko podjąć działania, lecz niestety jeszcze szybciej może je porzucić. Duże zdolności nawiązywania relacji, nowych kontaktów to właśnie cechy towarzyszące Błażejowi. Jest otwarty dla ludzi, optymistyczny, kocha życie i stara się sprawiać innym również radość.
Rola męża oraz ojca jest dla niego idealna, świetnie się w tym sprawdza, każdy wolny czas chce spędzać z rodziną, jest oddany. Najlepsza forma spędzania takiego czasu to zdecydowanie góry, lasy, parki, Błażej kocha przyrodę. Według numerologii Błażej to “jedynka”.
Odpowiedniki imienia Błażej w przykładowych językach
język angielski – Blaze, Blaise,
język hiszpański – Blas,
język włoski – Biagio, Biaggio,
język niemiecki – Blasius,
język chorwacki – Vlaho
Patron Błażeja
Św. Błażej z Sebasty jest patronem osób chorych na gardło, cierpiących na krwotoki oraz wszystkich, którzy np. ze względu na swoją pracę muszą dbać o swoje gardło, np. profesorzy, mówcy, piosenkarze. Chorwackie miasto Dubrownik, lekarze, piekarze, tkacze, kapelusznicy, wytwórcy wosku oraz zwierzęta domowe również są objęte patronatem Św. Błażeja.
Biskup i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego urodzony w Turcji, a następnie w tym kraju uczący się filozofii i pracujący jako lekarz.
W pewnym momencie życia Św. Błażej zrezygnował z bycia lekarzem i porzucił swoją pracę, po czym udał się na pustynię by tam się modlić. Prześladujący chrześcijaństwo Licyniusz i jego ludzie zwrócili uwagę na Św. Błażeja, po tym jak wierni z Armenii wybrali go na swojego pasterza. Ukrywał się w jednej z pieczar górskich, lecz niestety jego miejsce zostało odkryte i Św. Błażej został zabrany do więzienia, gdzie wykonał cud, uzdrowił syna pewnej kobiety, któremu ość przebiła gardło. Niestety krótko po tym cudzie, został poddany torturom a następnie ścięto go mieczem.
Sławne osoby o imieniu Błażej
– Błażej Krupa – polski kierowca rajdowy, mistrz Polski w rajdach samochodowych 1974 oraz 1979. Zaledwie 19-sto letni Krupa rozpoczął swoją przygodę z samochodami, dwa lata później zaczął startować w rajdach i po roku udało mu się zająć drugie miejsce w mistrzostwach Polski. W 1975 roku miał miejsce pierwszy sukces Błażeja Krupy jeśli chodzi o rajdy międzynarodowe, wygrał on Rajd Wartburga.
– Blaise Pascal – francuski fizyk, matematyk, wynalazca. Współtworzyciel dwóch nowych dyscyplin matematyki: geometrii rzutowej i probabilistyki.
– Błażej Wyszkowski – żeglarz, olimpijczyk i inżynier, jest współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych. Do jego największych sukcesów należy zdecydowanie uzyskanie mistrza świata w 1966r. w grupie juniorów, w klasie Cadet.
Przykładowe nazwiska od imienia Błażej
Błażejczak, Błażycki, Błażewicz, Błachowicz, Błażykowski, Błaziński, Błażenkiewicz, Błażejak, Błażejowicz, Błażejko, Błażczak.
Przykładowe zdrobnienia dla imienia Błażej
Błażejek, Błażunio, Błażko, Błażulek, Błażuś, Błażejcio, Błażusio