Bogna: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Bogna obchodzi imieniny
20 czerwca
23 lipca

Znaczenia imion to skojarzenia kulturowe i językowe związane z daną nazwą. Znaczenie nazwy może być związane z pochodzeniem, historią lub tradycją kultury, która się nią posługuje. Może również odzwierciedlać cechy lub cechy osoby, której imię jest podane. 

Pochodzenie i znaczenia imienia Bogna

Imię Bogna pochodzi z języka staropolskiego i prawdopodobnie jest zdrobnieniem od imienia Bogdan lub innych imion zaczynających się od przedrostka Bog. Jest to imię żeńskie, które było popularne w Polsce w średniowieczu. Współcześnie jest to rzadko spotykane imię. Jedna z hipotez dotyczących tego imienia mówi, że mogło ono zostać wymyślone przez kronikarza Jana Długosza w jego księgach lub być zdrobnieniem od imienia Beninga. Szacuje się, że imię to pojawia się od XV wieku. Osoby noszące imię Bogna są zazwyczaj ufne i łatwo nawiązują kontakty z innymi ludźmi, cechują się dobrym sercem i empatią. Są także bardzo aktywne i nie lubią się nudzić. 

Imieniny Bogny 

Data imienin osób o imieniu Bogna nie jest ujednolicona, ani oficjalnie ustalona w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego. W Polsce zwyczajowo obchodzi się imieniny według dat podanych w powszechnym kalendarzu, które mogą się różnić w zależności od źródła. W niektórych źródłach imieniny Bogny przypadają na 20 czerwca, w innych na 23 lipca. Warto jednak pamiętać, że daty te nie są oficjalne i nie są ustalane przez Kościół.

Bogna – jej charakter, predyspozycje zawodowe oraz patroni 

Bogna to osoba pełna ciepła i pozytywnego nastawienia do świata i ludzi. Bywa też niepoprawną romantyczką. Jest wspaniałą przyjaciółką, lojalną i oddaną, zawsze gotową do pomocy. Zaraża wszystkich swoją pozytywną energią. Jest także bardzo energiczna i pełna entuzjazmu, ciągle działająca i ruchliwa. Osoba nosząca tę imię ma błyskotliwy umysł, co sprawia, że czasami bywa porywcza oraz wścibska. Dlatego też, w niektórych przypadkach powinna uważać na swoją natarczywość oraz nadmierne zainteresowanie życiem innych osób. Bogny bardzo szybko i łatwo się uczą oraz są kreatywne, co sprawia, że nie mają problemów ze znalezieniem odpowiedniej drogi kariery w swoim życiu. Osoby o tym imieniu to najczęściej artystki lub podróżniczki. Świetnie sprawdzą się także w roli reporterek, dziennikarek, malarek czy też jako pisarki. 

W historii Kościoła Katolickiego nie ma świętej o imieniu Bogna. Jednak, w nowożytnej hagiografii polskiej “Fortecy duchownej Królestwa Polskiego” autorstwa Piotra Hiacynta Pruszcza z roku 1662, można znaleźć informację o błogosławionej Bognie, która była matką świętego Stanisława biskupa.

Zdrobnienia od imienia Bogna

Najpopularniejszymi zdrobnieniami od imienia Bogna są: Bodzia, Bogneczka, Bognusia, Bogienka, Boginka, Bognunia oraz Bognulka.

Sławne osoby o imieniu Bogna

W Polsce jest kilka znanych kobiet o imieniu Bogna, które działają w różnych dziedzinach, takich jak literatura, dziennikarstwo, modeling, sport czy muzyka. Należą do nich: Bogna Sworowska (modelka), Bogna Burska (dramaturg), Bogna Świątkowska (dziennikarka), Bogna Jóźwiak (szablistka), Bogna Bartosz (polska śpiewaczka), Bogna Sokorska (śpiewaczka operowa) i Bogna Wernichowska (pisarka i felietonistka).

Wniosek jest taki, że znaczenie nazwy może być różne i zależne od kultury, języka czy religii, w której jest ona tworzona. W wielu przypadkach imiona kojarzą się z historią, mitologią, a nawet naturą lub cechami charakteru. Znaczenie imienia jest ważne w nadawaniu indywidualnych osobowości. W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na historię i znaczenie imienia, kiedy wybieramy imię dla siebie lub dla kogoś bliskiego.

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona