Bogumił obchodzi imieniny |
13 stycznia |
18 stycznia |
5 marca |
10 czerwca |
Skąd się wzięło i co oznacza imię Bogumił?
Bogumił to imię męskie, które dziś nie jest nadawane zbyt często, jednak można je spotkać wśród przedstawicieli starszego pokolenia. Imię to pochodzi ze Słowiańszczyzny i składają się na nie dwa słowa: „Bóg” oraz „miły”, co tłumaczy się dosłownie jako Bogu miły, miły Bogu. Występuje również żeńska odmiana imienia w formie Bogumiła. Jakie cechy osobowości wykazują osoby noszące to imię i co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?
Kiedy Bogumił obchodzi imieniny?
Zaglądając w kalendarz, można stwierdzić, iż Bogumił swoje imieniny świętuje kilka razy do roku. Najbardziej powszechnie uznawana data to 10 czerwca. Niektórzy panowie o tym szlachetnym imieniu obchodzą jednak swoje święto 13 lub 18 stycznia. Zdarza się również świętowanie imienin Bogumiła 5 marca, lecz jest to każdorazowo kwestia indywidualna.
Cechy szczególne mężczyzn o imieniu Bogumił
O Bogumiłach mówi się, że są szczególnie wrażliwi, choć nie ma to nic wspólnego z nadmierną zniewieściałością. Są to osoby bardzo emocjonalne i kochające, które dla rodziny oraz osób najbliższych są skłonne do wielu poświęceń. Nie można im również odmówić pracowitości, uczciwości wytrwałości w dążeniu do celu. Bogumił ma duszę romantyka i potrafi stworzyć w swoim związku podniosły nastrój, lecz jeśli zostanie mocno zraniony, długo liże rany, i pamięta urazy. Dba o to, aby w jego domu panowała zgoda, harmonia i spokój. Rzadko miewa szalone pomysły. Jest raczej typem domatora i człowieka bardzo praktycznego. Zazwyczaj myśli o tym, by zarobić na utrzymanie rodziny, dobrze wykształcić dzieci, pozostawić coś po sobie. Bogumił na co dzień stara się unikać konfliktów, więc często kosztem własnego stanowiska woli iść na kompromis, aby zminimalizować ryzyko zbędnych kłótni.
Bogumił jest człowiekiem życzliwym i pomocnym, ale rzadko otacza się wianuszkiem ludzi. Ceni sobie prawdziwe przyjaźnie, więc ma zazwyczaj tylko wąskie grono sprawdzonych znajomych. Choć nie jest duszą towarzystwa, to większość ludzi go lubi. Często Bogumiłom może towarzyszyć nieśmiałość w kontaktach interpersonalnych. Bogumił stara się wyglądać zawsze schludnie, choć nie lubi przepychu i nadmiaru ozdób. W pracy jest odpowiedzialny, zdyscyplinowany i bardzo dobrze zorganizowany, choć woli być komuś podległy, aniżeli piastować samodzielne urzędy.
Czy Bogumił posiada swojego patrona?
Większość źródeł stwierdza, iż Bogumił nie ma swego bezpośredniego patrona. Niektórzy wskazują jednak świętego Bogumiła z Dobrowa, który uważany jest za patrona miasta Koła oraz całego powiatu kolskiego. Święty Bogumił jest określany również orędownikiem osób odbywających rekolekcje i skupiających się na modlitwie. Jego wspomnienie ma miejsce rokrocznie 10 czerwca.
Zdrobnienia imienia Bogumił
Najpopularniejszym zdrobnieniem jest Boguś, lecz jest to zdrobnienie, które niektórzy stosują także od imienia Bogusław. Inne zdrobnienia od imienia Bogumił to Miłek czy Bogumiłek, choć te są używane raczej sporadycznie.
Znane osoby o imieniu Bogumił
Wśród znanych osób noszących imię Bogumił z pewnością można wymienić dwóch sławnych aktorów: Bogumiła Kobielę oraz Bogumiła Dawisona. Na uwagę zasługuje także poeta pasjonujący się afrykanistyką, Bogumił Witalis Andrzejewski. Nie każdy o tym pamięta, ale dumne imię Bogumił nosił także znany bohater literacki. Mowa oczywiście o Bogumile Niechcicu z powieści „Noce i dnie” autorstwa Marii Dąbrowskiej. Obecnie imię Bogumił nie należy do najczęściej wybieranych przez rodziców noworodków, lecz zdarza się czasem, że na świat przychodzi mały Boguś.