Bogumiła: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Bogumiła obchodzi imieniny
13 stycznia
18 kwietnia
6 czerwca
10 czerwca
20 grudnia

Znaczenie imienia Bogumiła – charakterystyka, imieniny oraz ciekawostki historyczne.

Jednym z najpopularniejszych, staropolskich imion minionego wieku jest Bogumiła, które ma bardzo bogatą i ciekawą historię swojego powstania. Mimo, iż szczyt jego popularności już dawno minął, wciąż stanowi ciekawą propozycję do rozważenia przez świeżo upieczone mamy dziewczynek. Oto najciekawsze informacje o tym imieniu!

Pochodzenie imienia Bogumiła

Imię Bogumiła jest dwuczłonowe, i pochodzi od określenia „miła Bogu”, choć niektóre źródła podają również informację o nieco innym znaczeniu tego imienia, a mianowicie „ta, której sprzyja los”. W zapisach historycznych widnieje także inna jego forma, a mianowicie Bogmiła. Imię to na stałe zapisało się w polskiej kulturze, a szczyt swojej popularności miało w latach 40. i 50. XX wieku. Moda jednak ulega zmianie, i to nieco zapomniane imię obecnie coraz częściej pojawia się w rejestrach, dla przykładu w 2022 roku odnotowano ponad 60 tys. Polek o tym właśnie imieniu.

Kiedy obchodzone są imieniny Bogumiły?

Bogumiła obchodzi imieniny kolejno 13 stycznia, 18 kwietnia, 6 czerwca, 10 czerwca oraz 20 grudnia. Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin w tym przypadku jest zdecydowanie grudzień, choć oczywiście obchody imienin zależą od indywidualnego wyboru – panuje jednak nieoficjalna zasada wyboru daty imienin najbliższej daty urodzin.

Znaczenie imienia Bogumiła

Znaczenie tego imienia jest ściśle powiązane z dwoma słowami, które je tworzą – oryginalnie jest to połączenie „miła Bogu”, ale również „ta, której sprzyja los”, oraz „miłująca Boga”. Pierwsze wzmianki historyczne tego imienia pojawiają się już w XIII wieku, ślad można znaleźć również w literaturze, np. w „Sielankach” B. Zimorowicza i w wierszach A. Morsztyna. Co ciekawe, odpowiedniki tego imienia pojawiają się również w innych krajach, i tak np. we Włoszech jest to Bogomila, w Wielkiej Brytanii Godeliva, a w Czechach Bohumila.

Sławne osoby z tym imieniem – jakie Bogumiły zasłynęły w świecie show biznesu?

W Polsce znajdziemy kilka pań o tym wdzięcznym imieniu, które zasłynęły w różnych branżach, zarówno dziennikarskich, sportowych jak i publicystycznych. Do najpopularniejszych należą:

  • Bogumiła Berdychowska – publicystka, spec od kultury polsko-ukraińskiej
  • Bogumiła Matusiak – kolarka
  • Bogumiła Wander – prezenterka
  • Bogumiła Żongołłowicz – pisarka
  • Bogumiła Raulin – podróżniczka, zdobywczyni Mt Everest.

Kto jest patronem pań o imieniu Bogumiła?

Co ciekawe, patronem pań o imieniu Bogumiła nie jest kobieta – jest to natomiast polski, rzymskokatolicki duchowny Bogumił z Dobrowa, który należał do szlacheckiej rodziny Leszczyców, a przez kilka lat sprawował urząd arcybiskupa gnieźnieńskiego. W dniu 27 maja 1925 został uznany jako święty i błogosławiony przez papieża Piusa XI, i od tamtej pory uznawany jest za patrona osób noszących imię Bogumiła lub Bogumił (odpowiednik męski).

Jaka jest osoba o imieniu Bogumiła – charakterystyka

Uznaje się, że kobiety o imieniu Bogumiła są zwykle bardzo pracowite, i twardo stąpające po ziemi. Cechuje się dużą siłą wewnętrzną, pewnością siebie, a także dużą samodzielnością w podejmowanych działaniach. Bardzo nie lubi, kiedy ktoś dyktuje jej warunki – sama doskonale odnajduje się w najróżniejszych sytuacjach, i potrafi wybrnąć nawet z największych kłopotów, a to wszystko dzięki wrodzonej charyzmie i darze przekonywania.

Lubi mieć wokół siebie kilka sprawdzonych osób w roli przyjaciół, bardzo ceni sobie zaufanie, a kiedy ktoś ją zawiedzie, ciężko będzie je u niej odbudować! Doskonale odnajduje balans między życiem rodzinnym a zawodowym, ceni sobie obie te przestrzenie i doskonale dzieli między nie czas.

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona