Bolesław: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Bolesław obchodzi imieniny
12 czerwca
23 lipca
19 sierpnia 
22 sierpnia 

Bolesław to imię z tradycjami

Jest to imię staropolskie. Oznacza osobę, która zdobędzie wielką sławę. Polska dynastia Piastów (wystarczy wspomnieć Bolesława Krzywoustego, Bolesława Śmiałego, Bolesława Chrobrego) oraz czeska dynastia Przemyślidów bardzo często nadawały to imię swoim potomkom. Jego popularność trwała przez wieki, ale obecnie nie jest to już imię używane. Bardzo rzadko zdarza się, żeby rodzice nadawali takie imię swoim potomkom. Zdrobnienia od tego imienia to Bolko oraz Bolek.

Częściej używane jest to drugie, ale pierwsze ma bardziej słowiański charakter. Do Polski imię przywędrowało z Czech, a nosił je np. ojciec Dobrawy, czyli Bolesław Srogi. W Polsce pojawiło się w X wieku, ale szczyt popularności osiągnęło w XIV wieku. Od tego imienia pochodzi na przykład nazwa miasta Bolesławiec. 

Znane osoby nosiły to imię

Imię Bolesław nosili poeci (Bolesław Leśmian) i pisarze (Bolesław Prus), politycy i żołnierze (Bolesław Wieniawa-Długoszowski), kompozytorzy (Bolesław Szabelski). Najbardziej znanym Bolesławem był Bolesław Bierut. Nawet w filmach animowanych pojawiły się takie postaci – wystarczy wspomnieć Bolka z kreskówki “Bolek i Lolek”. 

Kiedy Bolesław ma imieniny?

Bolesław obchodzi imieniny 12 czerwca, 23 lipca, 19 i 22 sierpnia 

Nie ma świętych noszących to imię, ale uważa się, że patronem tego imienia jest Bolesław Strzelecki, kapłan, który przyjął święcenia w 1918 roku. Zginął męczeńską śmiercią z rąk nazistów w obozie Auschwitz. Jest to postać znana, nie jest świętym, ale jest błogosławionym. Postać jest godna, znana, a męczeńska śmierć, wcześniej bohaterska postawa w obozie zagłady są znane powszechnie Polakom. 

Jakie cechy osobowe mają panowie o imieniu Bolesław?

Bolesław ma wiele dobrych cech – przypisuje mu się obowiązkowość, pracowitość, konkretność. Należą do osób lubianych. Na ich życzliwość i pomocność zawsze można liczyć. Mają sporo energii, są kreatywni, poza tym należą do osób bardzo ambitnych i dążących do uzyskania licznych osiągnięć. Nie zawodzą, pomagają innym, można “polegać na nich jak na Zawiszy”. Porażki nie zniechęcają ich, lecz motywują do działania, sprawiają, ze podwajają wysiłki, są jeszcze bardziej pracowici. Uwielbiają bycie w ruchu, podróżowanie jest dla nich drugą naturą. Podróże dają im siłę do działania, sprawiają, że chcą żyć.

Nie lubią pasywności i bierności, nie tolerują w swoim otoczeniu osób leniwych, które nie chcą działać i unikają odpowiedzialności. Rozwój kariery jest dla nich ważny, a jeśli kariera to i pieniądze. Życie rodzinne zawsze stawiają na drugim planie, ponieważ nie ma ono dla nich tak dużej wartości, jak kariera. Rozwój kariery zawodowej to rzecz dla nich zdecydowanie najważniejsza. W wolnym czasie lubią spotkania towarzyskie, grę w szachy, uczenie się języków obcych, które są im potrzebne w pracy zawodowej oraz podczas podróżowania.

Dobry uczeń to Bolesław

Jako uczeń jest dość solidny, zależy mu na dobrych ocenach, chętnie poświęca czas na naukę oraz czytanie książek. Sport znajduje się w kręgu jego zainteresowań – uwielbia uprawiać sport, szczególnie interesujące dla niego są piłka nożna, siatkówka, koszykówka, szermierka. Nie stroni też od gry w tenisa stołowego oraz ziemnego, lubi bieganie oraz chętnie angażuje się we wszelkie gry zespołowe. Należy do urodzonych przywódców, bardzo chętnie współpracuje z innymi osobami, kieruje nimi, podnosząc swoje kwalifikacje w tej mierze. 

Podsumowując, Bolesław jest wyjątkowym imieniem, z tradycjami, historycznym. Szkoda, że współcześnie przestało być nadawane, a jeśli już jest to sporadycznie. 

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona