Borys: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Borys obchodzi imieniny
2 maja
24 lipca
10 sierpnia

Pochodzenie imienia Borys

Borys to imię męskie, którego etymologia jest nie do końca określona. Według jednych źródeł jest to imię pochodzenia protobułgarskiego, według innych źródeł słowiańskiego, co potwierdza w swoich domysłach Rada Języka Polskiego powołana przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Według nich, imię Borys może pochodzić od imienia Borysław , które należy do imion Słowian wschodnich. Jest również imię Borzysław, które jest imieniem staropolskim.

W Polsce jest to rzadkie imię, jednak jest popularne w krajach takich jak Białoruś, Rosja i Ukraina. W Rosji Borys był często imieniem władców i carów, co przyczyniło się do jego prestiżu. W wielu kulturach imię Borys jest uważane za mocne i poważne, a noszący je mężczyźni są postrzegani jako odważni i determinowani.

Znaczenie imienia Borys

Niezależnie od tego, jak różne informacje znajdziemy odnośnie pochodzenia imienia Borys, to jego znaczenie zawsze sprowadza się do tego samego, czyli waleczny, sławny z walki, wojownik.

Kiedy osoby o imieniu Borys obchodzą imieniny?

Osoby o imieniu Borys obchodzą imieniny 2 maja, 24 lipca i 10 sierpnia. Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Borysa jest 2 maja, jednak zgodnie z zasadą panującą w takich przypadkach, kiedy jest więcej dat imienin, obchodzi się te najbliższe zaraz po dniu urodzin.

Sławne osoby z imieniem Borys

Wiele sławnych osób nosi imię Borys, oto niektóre z nich:

 • Borys Becker – niemiecki tenisista,
 • Borys Jelcyn – były prezydent Federacji Rosyjskiej,
 • Borys Pasternak – rosyjski pisarz i poeta, autor “Doktora Żywago”,
 • Borys Szyc – polski aktor,
 • Borys Woroncow – rosyjski pisarz i poeta,
 • Borys Budka – polityk,
 • Borys Godunow – wielkorządca Rosji, car Rosji,
 • Boris Johnson – premier Wielkiej Brytanii,
 • Borys Kossakowski – muzyk,
 • Borys Lankosz – polski reżyser filmowy,
 • Borys Mańkowski – polski zapaśnik i zawodnik MMA wagi półśredniej,
 • Boris Niemcow – rosyjski polityk,
 • Boris Spasski – rosyjski szachista,
 • Borys Przybylski – polski raper znany jako Bedoes,
 • Borys Strugacki – rosyjski pisarz science fiction.

Kto jest patronem osób o imieniu Borys?

Jako patron osób o imieniu Borys wymieniany jest Borys I Michał to były chan Bułgarii, który rządził nad Morzem Czarnym w latach 852-889. Był on zręcznym politykiem, który w zależności od sytuacji zmieniał swoich sojuszników, w tym królów Franków, króla Wielkomorawskiego i króla Wschodniofrankijskiego. W wyniku jednego z tych sojuszy Borys przyjął chrzest między 864 a 866 rokiem, a jego imię zostało zmienione na Michaił, na cześć jego ojca chrzestnego – cesarza bizantyjskiego. W końcu swojego życia Borys abdykował i osiedlił się w klasztorze, choć dokładna data jego śmierci nie jest znana.

Innym ważnym patronem osób o imieniu Borys jest św. Borys, książę kijowski, potomek św. Włodzimierza, pierwszego chrześcijańskiego księcia Rusi. Śmierć Borysa i jego brata Gleba uznawana jest za męczeństwo i była spowodowana zabójstwem przez siepaczy nasłanych przez najstarszego brata Świętopełka. Kilka lat później, Świętopełk został pokonany przez księcia Nowogrodu Jarosława, który zadbał o to, aby ustanowiono kult Borysa i Gleba. W 1072 roku zostali oni uznani przez Cerkiew za pierwszych rodzimych świętych i są wspominani w Kościele prawosławnym 2 maja.

Jaką osobą jest Borys?

Borys to osoba, która ceni sobie perfekcjonizm i starannie prowadzi każde zadanie, nie tolerując półśrodków. Potrzebuje czuć się doceniany i szanowany, a kiedy jest w centrum uwagi, czuje się bardzo zadowolony. Z drugiej strony, Borys jest dość silnie skoncentrowany na sobie i może nie zauważać potrzeb innych. Jest niezwykle wrażliwy i może przejmować się negatywnymi opiniami na swój temat, analizując je i rozpamiętując długo. Równie długo może rozpamiętywać swoje porażki. Ze względu na swoją wrażliwość może być trudny w nawiązywaniu z nim bliskich relacji, ponieważ obawia się zranienia.

Mimo tego Borys jest osobą ambitną i inteligentną, która pragnie być najlepsza we wszystkim, co robi. Może być trudno mu odpuścić i dążyć do celu, nawet jeśli oznacza to “pójście po trupach”. Osoby, które uda mu się do siebie przekonać, będą miały do czynienia z kimś, kto jest ambitny, zdeterminowany i inteligentny.

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona