Brajan: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Brajan obchodzi imieniny
10 grudnia

Pochodzenie, znaczenie i historia imienia Brajan

Znaczenie imienia Brajan jest niepewne, prawdopodobnie jest związane ze starym celtyckim korzeniem *brixs “wzgórze, wysokie” (staroirlandzkie brií) lub pokrewnym *brigā “potęga, moc” (staroirlandzkie briíg). Nosił je irlandzki król Brian Boru, który udaremnił próby podboju Irlandii przez Wikingów w XI wieku. Został zabity w bitwie pod Clontarf, choć jego siły odniosły zdecydowane zwycięstwo.

Imię to było powszechne w Irlandii po jego czasach, a do północnej Anglii wprowadzili je osadnicy z plemienia Norse-Gael. Używano go również w Bretanii, a do Anglii sprowadzili je Bretończycy w następstwie podboju normańskiego. Choć ostatecznie stało się rzadkie w świecie anglojęzycznym, zostało silnie ożywione w XX wieku, stając się nazwą z pierwszej dziesiątki dla chłopców w większości regionów, w tym w Polsce. 

Wybór imienia Brajan dla dziecka

Wybór imienia, które będzie idealne przez całe życie dziecka, to takie, które jest łatwe do przeliterowania, łatwe do wymówienia i będzie pasować do twojego wyobrażenia o jego przyszłości. Znajomość znaczenia nazwy najlepiej pomoże Ci w tym. Na przykład, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było silne, wybór imienia takiego jak Brian może być doskonałe.

Popularność imienia chłopięcego Brajan w USA i Polsce

Imię Brian po raz pierwszy pojawiło się na amerykańskich listach popularności w 1925 roku. Do 1947 roku imię osiągnęło status Top 100. W połowie lat 50-tych Brian był już ulubieńcem tłumów. Imię cieszyło się “wysoką” estymą przez pół wieku, osiągając szczyt popularności w latach 70-tych (kiedy Brian był ulubieńcem Top 10 w całym kraju).

Jednak bardzo niedawno, gdy weszliśmy w ten nowy wiek, Brian nie był w stanie utrzymać się w rankingu Top 100. Po ponad 60 latach na liście Top 100 Ameryki, Brian spadł z piedestału w 2010 roku. Współczesne trendy przedkładają Brandona, Braydena i Brysona nad oldschoolowego Briana. W Polsce trend nadawania tego imienia chłopcom również spadł.

Znane osoby i postacie o imieniu Brajan

  • Patron religijny: Błogosławiony Brian Lacey, żyjący w XVI wieku.
  • Brajan jest jednym z imion Albusa Dumbledore’a z serii Harry Potter.
  • Imię to również nosi jedna z postaci z Famiily Guy Brian Griffin – inteligentnego psa, który mówi i zachowuje się jak człowiek.
  • Znany brytyjski naukowiec i aktor Brian Cox również nosi to imię. 
  • Bardzo znanym Brajanem jest postać z brytyjskiego filmu fabularnego “Życie Briana (Life of Brian)” Monty’ego Pythona.

Brajan imieniny obchodzi 10 grudnia.

Osobowość chłopca o imieniu Brajan

Osobowość Brajana posiada wszystko, co wiąże się z władzą, bogactwem i obfitością. Osoba niosąca to imię została obdarzona szczęściem na płaszczyźnie materialnej, ale ich autorytatywne i rozwiązujące problemy cechy dostarczają dowodów na to, że ich dobre powodzenie nie jest tylko szczęściem na loterii, ale także jest ono zasłużone. Jest to osobowość dyrektorów generalnych i wysokiej rangi personelu wojskowego.

Brajan to osoba intensywnie aktywna, ciężko pracująca. Sukces ma dla niego znaczenie tylko po dobrze wykonanej pracy. Jest niezwykły w swojej zdolności do widzenia większego obrazu aż do najmniejszych szczegółów i organizowania strategii wokół sukcesu. Potrafią wtedy kierować grupą wokół siebie w kierunku dowolnego celu i realizować indywidualny potencjał, aby uzyskać jak największy efekt z pracy zespołu.

Kiedy ludzie słyszą imię Brajan, postrzegają go jako kogoś tajemniczego, niezależnego i godnego szacunku. Inni widzą w nim intelektualistę i arystokratę. Bycie dobrze ubranym zwiększa jego pewność siebie i godność. Ludzie postrzegają go jako osobę analityczną z bystrą obserwacją.

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona