Bronisław: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Bronisław obchodzi imieniny
30 stycznia
18 sierpnia
3 września
6 października

Bronisław to słowiańskie męskie imię, którego znaczenie można interpretować jako „ten, kto broni sławy” lub „sławny obrońca”. Imieniny Bronisława są obchodzone w kilku datach w ciągu roku, w tym najpopularniejszą jest 1 września. Pozostałe imieniny są obchodzone w dniach 18 sierpnia, 3 września, 6 października i 30 stycznia.

Pochodzenie imienia

Bronisław to przykład staropolskiego imienia, składające się z dwóch członów – „Broni-” i „-sław”, których znaczenie odpowiednio wskazuje na „bronić, strzec” oraz „sława”. W swej istocie jest to relikt imion używanych w czasach pogańskich przez Słowian. W rezultacie najprawdopodobniej oznacza „ten, kto broni sławy” lub „sławny obrońca”.

Bronisław jest jednym z najstarszych rodzimych imion, które znane jest już od średniowiecza. Przez wieki pojawiały się różne jego formy, w tym Brosław, Barnisław (forma pomorska), Bronsław, Brunisław, a także zdrobnienie Bronisz. W dalszym ciągu jest to imię popularne w Polsce i znane w wielu kulturach.

Cechy Bronisława

Osoby noszące imię Bronisław, charakteryzują się silną i wyrazistą osobowością, a także wyjątkową determinacją w dążeniu do swoich celów. Cechuje je również niezwykła lojalność oraz pewność siebie, co sprawia, że są one w stanie bronić swojego uznania i dążyć do swoich marzeń z niezachwianą wiarą w swoje możliwości. Taka postawa może jednak prowadzić do uporu i nieustępliwości, kiedy są zmuszeni stawić czoło przeszkodom i wyzwaniom. Jednak te osoby są gotowe podejmować ryzyko i bronić swoich wartości i ideałów, ponieważ nie boją się wyzwań i są zawsze gotowe do działania.

Bronisław jest aktywny społecznie i często inni ludzie widzą w nim swojego lidera. Poza tym, są to osoby często empatyczne i emocjonalnie stabilne, co pozwala im na łatwe nawiązanie kontaktów z innymi i budowanie trwałych relacji. Te cechy sprawiają, że osoby noszące to imię są często postrzegane jako osoby o silnym charakterze i godne zaufania. Po odpowiedniej motywacji potrafi zmienić się w odpowiedzialnego i opanowanego mężczyznę, dbającego o rodzinę. Bronisław  interesuje się typowymi dla mężczyzn tematami, takimi jak polityka i historia.

Znane osoby z tym imieniem

  • Bronisław Chromy – polski artysta, specjalizujący się w rzeźbiarstwie, który pełnił funkcję profesora w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
  • Bronisław Czech: multi-talent polskiego sportu z okresu międzywojennego – trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich, taternik i ratownik górski, pilot i instruktor szybowcowy, lekkoatleta, tenisista stołowy, malarz na szkle, rzeźbiarz oraz poeta.
  • Bronisław Geremek: polski historyk i polityk, który w latach 1997-2000 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, a następnie był posłem na Sejm RP.
  • Bronisław Komorowski: historyk i polityk, który od 6 sierpnia 2010 roku jest prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Bronisław Malinowski: wybitny polski antropolog, etnolog, religioznawca, socjolog i podróżnik, który swoją karierę naukową poświęcił badaniom kultur i rdzennej ludności.
  • Bronisław Malinowski: lekkoatleta specjalizujący się w biegach i uczestnik igrzysk olimpijskich.
  • Bronisław Marciniak: chemik, specjalizujący się w chemii fizycznej i fotochemii, a także były rektor UAM w Poznaniu.
  • Bronisław Pawlik: aktor teatralny, filmowy i radiowy, który swoją karierę artystyczną poświęcił scenie.
  • Bronisław Piłsudski: polski zesłaniec i etnograf, który zajmował się ludami i kulturami Dalekiego Wschodu, a także był bratem Józefa Piłsudskiego.
  • Bronisław Taraszkiewicz: białoruski językoznawca, który swoją karierę naukową poświęcił badaniom języka i jego zmienności.

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona