Brygida: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Brygida obchodzi imieniny
1 lutego
23 lipca

Brygida – znaczenie imienia, jego patron i cechy osobowości osoby

Jednym z najpopularniejszych imion występujących w języku polskim jest Brygida. Mimo że aktualnie nie jest ono zbyt często nadawane, w dawnych czasach nosiło je dużo kobiet. Jakie jest jego pochodzenie? Co oznacza, a także – czym cechują się osoby o tym imieniu? Wszystkie te informacje, a nawet więcej, można znaleźć poniżej.

Imię Brygida, jego pochodzenie i znaczenie

Imię Brygida jest imieniem żeńskim używanym od wielu lat w Polsce, a także na świecie w różnych jego formach. Jest to imię pochodzenia celtyckiego, które najprawdopodobniej bierze się od imienia celtyckiej bogini Brygid albo od takich słów, jak brigh bądź briganti. Pierwsze z nich oznacza męstwo, siłę oraz cnotę, natomiast drugie – wysoki. Tym samym przypuszczać można, iż jego pierwotne znaczenie to potężna i wysoka zarówno w dosłownym sensie, jak i w kontekście czyjejś osobowości.

Imię Brygida w Polsce

W Polsce imię Brygida, które zyskało z czasem ogromną popularność, najczęściej zdrabnia się i w ten sposób powstają takie jego formy, jak: Brygidka, Brynia, Brydzia czy Bryta. Jego pierwsze wystąpienia datuje się na czasy średniowieczne, gdzie pierwsza udokumentowana wzmianka miała miejsce w roku 1265.

Brygida – imieniny

Brygida, jako jedno z najważniejszych imion w Polsce, posiada w kalendarzu przypisane sobie dni – imieniny. Przypadają one na 1 lutego oraz 23 lipca, gdzie to właśnie ta druga data jest popularniejsza i powszechnie celebrowana.

Brygida – patron imienia

Jak wyżej wspomniano, imię Brygida najprawdopodobniej wzięło się od celtyckiej bogini Brygid. Istnieją jednak dwie postacie żeńskie, które uznawane są za patronki tego imienia:

  • Pochodząca ze Szwecji zakonnica katolicka Brygida Szwedzka, która wsławiła się tym, że to za jej sprawą powstał zakon brygidek. Jest to święta Kościoła katolickiego oraz patronka Europy.
  • Pochodząca z Irlandii święta Kościoła katolickiego Brygida z Kildare, która była założycielką jednego z najstarszych irlandzkich podwójnych klasztorów – klasztoru w Kildare.

Znane osoby o imieniu Brygida

Wyróżnia się dosyć sporo popularnych osób, które zostały nazwane Brygida. Są to oczywiście kobiety z całego świata, toteż ich imiona mają odpowiednie dla danego kraju i kultury wersje. Są to:

  • polska aktorka Brygida Turowska;
  • polska dziennikarka Brygida Grysiak;
  • niemiecka kajakarka Brigit Fischer;
  • francuska aktorka Brigitte Bardot;
  • amerykańska aktorka Bridgit Mendler;
  • duńska aktorka, piosenkarka oraz modelka Brigitte Nielsen.

Czym cechują się osoby o imieniu Brygida?

Co wiadomo o osobach, którym nadaje się imię Brygida? Czym się cechują i dlaczego warto wziąć to imię pod uwagę przy wybieraniu odpowiedniego imienia dla dziewczynki?

Brigida jest kobietą dumną, pewną siebie i swoich możliwości, a do tego wiedzącą, czego chce od życia. Nie wątpi w swoją przyszłość, tylko brnie do przodu stając naprzeciwko wyzwaniom, które rzucane są jej pod nogi niczym kłody. Dzięki temu, że nie wacha się przy podejmowaniu decyzji, jej życie uczuciowe nie obfituje w ekscytujące przygody – wie, czego szuka i wybiera najbezpieczniejsze opcje.

Idealnymi obszarami zawodowymi dla osób o tym imieniu są te, które opierają się na samodzielności oraz decyzyjności, między innymi: dziennikarstwo, zarządzanie, prawo, a także medycyna.

Nie należy jednak mylić twardo stąpającej po ziemi Brygidy z nudną, szarą kobietą, która skupia się wyłącznie na osiągnieciach na ścieżce zawodowej. Wartym wspomnienia i podkreślenia jest fakt, iż Brygida bardzo często stoi na czele grupy, reprezentuje ją i przynosi jej szczęście oraz sukcesy. Mimo poważnej aparycji, lubi rozluźnić się wieczorem, a i nie odmówi przyjemnych wakacji z dala od obowiązków dnia codziennego.

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona