Czesława obchodzi imieniny |
12 stycznia |
12 czerwca |
20 lipca |
Czesława — co wiadomo o tym imieniu?
Czesława to imię, które wraca do łask i popularności. Jest dźwięczne i doskonale pasuje w pełnej formie zarówno do dojrzałej kobiety, jak i w zdrobnieniu do małej dziewczynki. Niegdyś było ono jednym z popularniejszych i często spotykanych imion. Warto przybliżyć jego charakterystykę, pochodzenie i znaczenie, a także poznać dni, w których kobiety o imieniu Czesława mogą świętować swój dzień.
Skąd wywodzi się imię Czesława i jakie jest jego znacznie?
Czesława to imię, które ma swoje korzenie w staropolskiej i długowiekowej tradycji. Przedrostek „cze” oznacza oczekiwanie, spodziewanie się, czekanie. Końcówka „sława” przywołuje znaczenie o chwale, sławie i popularności. W całościowym rozumieniu imię Czesława można interpretować, jako „oczekiwanie na chwałę”. To imię w dawnych czasach nie stosowano w zdrobnieniach, które teraz są tak popularne. Wśród zdrobnień wymienia się takie, jak:
- Czesia,
- Cześka,
- Sławka,
- Sławcia,
- Czecha,
- Czechna,
- Czesiunia;
Imię Czesława ma także odpowiednik w formie męskiej, który brzmi Czesław.
Czesława — kto jest patronem osób o tym imieniu? Kiedy Czesława obchodzi imieniny?
Niestety kobiety noszące imię Czesława, na razie nie doczekały się swojej świętej patronki, ale osoby wierzące mogą wznosić swoje modlitwy za pośrednictwem błogosławionego Czesława Odrowąż, który został mianowany patronem Wrocławia. Kto wie, może w najbliższych latach kobiety o imieniu Czesława doczekają się swojej wstawienniczki w Niebie?
Pomimo iż Czesławy nie mają swojej patronki, mogą obchodzić swoje imieniny trzy razy do roku. Najpopularniejszymi datami solenizantek o imieniu Czesława są:
- 20 lipca,
- 12 czerwca,
- 12 stycznia (dawniej);
Sławne i popularne osoby o imieniu Czesława
Co ciekawe w historii i aktualnie znane są wybitne kobiety o imieniu Czesława, które swoim talentem i osiągnięciami wyryły się w pamięci Polaków. Wśród sław o imieniu Czesława można wymienić między innymi prawdziwą diwę polskiej estrady, jaką była Czesława Cieślak, znana publiczności, jako Violetta Villas. Jej hity muzyczne znane są i nucone przez kolejne pokolenia.
Na deskach teatru polskiego na przełomie XIX i XX wieku swoją popularność zyskała także Czesława Celińska, dając widowni powody do wzruszeń i odpoczynku od trudów dnia codziennego.
W dziedzinach nauki i profesury zapamiętana została również Czesława Christowa, która dzięki ekonomicznemu uzdolnieniu i ogromnej wiedzy od lat prowadzi zajęcia w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie, przekazując swoją wiedzę studentom.
Kolejną dumą polskiej nauki i profesury jest Czesława Banaś zajmująca się dziedziną biochemii.
W obszarze sportu zasłynęła natomiast Czesława Noworyta, która odbywając pojedynki tenisa stołowego, dumnie reprezentowała Polskę na arenie Europejskiej, zdobywając tytuł mistrza Europy.
Kolejną sławną kobietą o imieniu Czesława, jest Czesława Pilarska, która kilkadziesiąt lat temu została międzynarodową mistrzynią szachów, a aktualnie wykłada ekonomię na uniwersytecie i prowadzi zajęcia dla studentów.
Ostatnią osobą, która smutno zapisała się na kartach historii w polskiej karcie literatury, była Czesława Oknińska, która przez wiele lat była przyjaciółką Stanisława Ignacego Witkiewicza. Towarzyszyła mu zarówno podczas sukcesów, jak i porażek, a swoje życie zakończyła w 1939 roku, dokonując samobójstwa wraz z Witkacym.
Jakie są cechy charakteru osoby o imieniu Czesława
Czesława to kobieta o silnej osobowości, która stawia przede wszystkim na samorozwój, oczekując pochwał i uznania. Nie pozwala sobie na zbytnie poufałości, zanim dobrze nie pozna towarzysza rozmowy. W pracy cechuje się wysoką ambicją, precyzją działania i sumiennością. W związkach jest oddana i wierna, ale nie zapomina o własnym komforcie, wyznaczając strefę, w której może swobodnie realizować swoje potrzeby. Jako matka sprawdza się doskonale i potrafi stawiać jasne granice. Czesława to kobieta, która cieszy się dużą sympatią, poczuciem humoru i bezpośredniością. Nie toleruje kłamstw i chętnie pomaga innym w potrzebie.