Periodontolog to stomatolog specjalizujący się w leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Schorzenia te są mocno rozpowszechnione w społeczeństwie – ustępują jedynie próchnicy. Sprawdź, jakie objawy wskazują na choroby przyzębia i stanowią podstawę do wizyty u periodontologa.
Periodontolog – co to za lekarz?
Periodontolog to specjalista z zakresu chorób przyzębia. Przyzębiem określa się zespół tkanek otaczających ząb, których zadaniem jest umocowanie go w zębodole i ochrona przed zakażeniami. Należą do nich: kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy, ozębna (tkanka znajdująca się pomiędzy cementem korzeniowym a kością wyrostka zębodołowego), okostna (błona, która otacza kość, uczestnicząca w procesie jej odżywiania i regeneracji oraz odczuwaniu bólu), dziąsło. Pacjent kierowany jest do periodontologa przeważnie przez lekarza stomatologii zachowawczej. Niektóre niepokojące sygnały typowe dla chorób periodontologicznych można zaobserwować samodzielnie i od razu zgłosić się do periodontologa.
Wskazania do wizyty u periodontologa
Lista objawów towarzyszących chorobom periodontologicznym jest długa. Wymienić można wśród nich m.in.:
- krwawiące dziąsła,
- halitozę, czyli nieprzyjemny zapach z ust, który utrzymuje się pomimo prawidłowej higieny jamy ustnej,
- zmiany na błonie śluzowej,
- nadwrażliwość zębów (np. na ciepło i zimno, dotyk),
- odsłonięte szyjki zębowe,
- nawracające afty i owrzodzenia,
- zaczerwienione, tkliwe i bolące dziąsła,
- suchość jamy ustnej,
- ruchomość zębów.
Choroby najczęściej leczone przez periodontologa
Do najczęściej leczonych przez periodontologa chorób należą m.in.:
- zapalenie dziąseł – choroba infekcyjna, która nieleczona powoduje zapalenie przyzębia, jej przyczyną jest płytka nazębna, nagromadzona na powierzchni zębów, w której znajdują się bakterie,
- zapalenie przyzębia – tzw. paradontoza, to przewlekłe zapalenie przyzębia, spowodowane przez bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, w tym gatunki Selenomonas, krętek blady, Prevotella,
- wady wrodzone lub nabyte,
- agresywne zapalenia przyzębia – specyficzny rodzaj zapalenia, który ma początek w młodym wieku, typowa jest dla niego szybka utrata przyczepu łącznotkankowego i kości wyrostka zębodołowego, zapalenie to stwierdza się u osób, które nie mają chorób ogólnych, możliwe jest jego rodzinne występowanie.
Periodontolog – jak zapobiega chorobom przyzębia?
Poza rozpoznawaniem i leczeniem chorób przyzębia periodontolog zajmuje się profilaktyką tych schorzeń. Wśród działań, jakie może zalecić, aby zminimalizować ryzyko ich powstania, wymienia się:
- regularne wizyty kontrolne u stomatologa – najlepiej raz na pół roku i od razu, gdy pacjent zaobserwuje u siebie niepokojące dolegliwości,
- specjalistyczne zabiegi higienizacyjne, w tym zwłaszcza skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy,
- edukację w zakresie codziennej higieny jamy ustnej – mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, odpowiednią technikę szczotkowania – ruchy okrężne/wymiatające, wybór odpowiednich akcesoriów – szczoteczki o włosiu miękkim/średnim, stosowanie nici dentystycznej, specjalnych szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i płukanek.