Danuta: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Danuta obchodzi imieniny
3 stycznia
10 stycznia
4 lutego
16 lutego
7 kwietnia
24 czerwca
28 września
28 września

Danuta piękne imię, które coraz częściej króluje znów w polskich domach. Małe urocze dziewczynki zostają już na początku swojej drogi obdarowane pięknem duszy, uczciwością, sympatią, skromnością a także pracowitością, z nutką ekscentryzmu. To początek ogromnego sukcesu. 

Pochodzenie imienia Danuta

Litewskie pochodzenie imienia od słowa danutie (jest to połączenie znaczenia dwóch słów niebo i córka), często można spotkać się także z opinią o korzeniach łacińskich, od słowa donata (wyjaśniając, darowana przez Boga). Zdarzają się też teorie, że imię Danuta wywodzi się od imion Dana, Danica, Danka z kręgu południowosłowiańskiego. Podobnie jak w znaczeniu łacińskim co oznacza dziecko darowane przez Boga. 

Znaczenie imienia Danuta

Osoby obdarowane tym imieniem mają przed sobą świetlaną przyszłość, charakteryzują się ogromną skrupulatnością, wnikliwością, a co ważne pracowitością. To początek wielkiego sukcesu. Kobiety cechuje duża kultura osobista a także delikatność, czy też subtelność. Danuty to osoby oczytane, które ciekawe są świata, lubią poznawać różne tajemnice otaczającego je życia. Energiczność oraz temperament pozwalają im w zdobywaniu doświadczenia i wiedzy, jednak w każdej z pań można odnaleźć odrobinę dziecinności. Uczciwość to jest ogromna zaleta, jednak sporadycznie można zauważyć cień fałszywej niewinności, dzięki tym cechom wzbudza w mężczyznach ogromne zainteresowanie. Tajemniczość Danuty to wielka zaleta, jednak skrywa w sobie drugą osobę, nikt nie dostrzega, że potrafi być ona także dwulicowa. 

Cechy charakteru

Danuta to nie Matka Polka, lubi dzieci, jednak nie jest materiałem na matkę idealną. Wymagająca, swoje dzieci trzyma mocną ręką, nie potrafi ich rozpieszczać. Kobieta charakteryzuje się wyrachowaniem a także wzbudza zainteresowanie osób drugich, szczególnie płci przeciwnej. Pomimo bycia surową, a także czasem dwulicową ma wielu przyjaciół, którym ufa bezgranicznie, jest chętna do pomocy, nikogo nie skrzywdzi. Danuta lubi być w centrum zainteresowania, jednak swoją skromnością pozwala innym wyjść przed szereg, a samodzielnie małymi krokami dojść na najwyższy szczebel swojej kariery zawodowej, czy też życia towarzyskiego. 

Imieniny Danuty

Danuta obchodzi imieniny 3, 10 stycznia, 4, 16 lutego, 7 kwietnia, 24 czerwca, 28 września, 1 października, a także 11 grudnia. Jednak najbardziej popularną, najczęściej obchodzoną datą imienin jest 24 czerwca. 

Kim w przyszłości może zostać Danuta?

Kobiety o tym imieniu mają przed sobą wiele możliwości, jednak najlepiej pasujące do nich zawody to oczywiście księgowa, pracownik administracji, krawcowa, artystka – plastyczka, fryzjerka, kosmetyczka, a także rehabilitantka. 

Sławne osoby i imieniu Danuta

  • Danuta Błażejczyk – polska piosenkarka jezzowo – rockowa, współpracująca z wieloma innymi znanymi postaciami polskiej estrady,
  • Danuta Rinn – polska piosenkarka,a skradła serca Polaków piosenką Gdzie Ci mężczyźni i wieloma innymi,
  • Danuta Szaflarska – polska aktorka kinowa i teatralna, można ją oglądać w wielu świetnych produkcjach, jak chociażby Zakazane piosenki, Dolina Issy czy serialu Ranczo,
  • Danuta Wałęsa – żona prezydenta Lecha Wałęsy, polska działaczka społeczna,
  • Danuta Stenka – polska aktorka filmowa, teatralna i radiowa, znana z wielu wspaniałych produkcji jak Katyń, Ryś czy też Chopin. Pragnienie miłości. 
  • Danuta Anna – księżna jędrzejowska, córka księcia litewskiegoKiejstuta i Biruty. 

Patroni Danuty

brak

Zdrobnienia i odmiany imienia Danuta

Danusia, Danka, Daniś, Danuśka, Danuś, Danute, Danutta, Danyta