Edyta: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Edyta obchodzi imieniny
9 sierpnia
16 września
8 grudnia

Edyta – imię o niezwykłym znaczeniu

Edyta jest znanym, cieszącym się popularnością imieniem, zarówno na terenie naszego kraju, jak i na scenie zagranicznej. Szczyci się pochodzeniem anglosaskim. Wywodzi się od starogermańskiego od, oznaczającego pomyślność, dobrobyt oraz szczęście. W połączeniu ze staroangielskim gyth, oznaczającym walkę imię Edyta w tłumaczeniu oznacza tą, która przynosi szczęście w walce.

Dokładne znaczenie imienia Edyta

Każda Edyta to osoba, której cechą charakterystyczną jest złożoność charakteru. Wrodzona intuicja oraz nadprzeciętna wyobraźnia to dwie główne cechy imienia Edyta. Jej upartość w dążeniu do celu sprawia, że imię Edyta stało się dziś symbolem waleczności oraz upartości w dążeniu do zamierzonego celu.

Kiedy imieniny obchodzi Edyta?

Edyta swoje imieniny obchodzi 9 sierpnia- to najbardziej popularna data. Jednak ze względu na datę urodzenia, Edytka może obchodzić święto swojego imienia także 16 września oraz 8 grudnia. Warto więc znać trzy, niezwykle ważne daty, wybierając jedną z najbardziej dopasowanych, by móc złożyć życzenia urodzinowe każdej Edycie. 

Znane osoby noszące imię Edyta

Do najbardziej popularnych osób, które noszą dumne i piękne imię Edyta, m.in. należą:

– Edyta Górniak (piosenkarka),

– Edyta Geppert (piosenkarka),

– Edyta Herbuś (aktorka, modelka, tancerka),

– Edyta Bartosiewicz (piosenkarka),

– Edyta Jungowska (aktorka),

– Edyta Pazura (projektantka mody i biżuterii),

– Edyta Wojtczak (spikerka telewizyjna).

Imię Edyta nosiła także jedna z najbardziej znanych i lubianych osobistości scen międzynarodowych – Edith Piaf. 

Cechy charakterystyczne osób, które noszą imię Edyta

Każda kobieta, która nosi imię Edyta, jest indywidualistką oraz zdobywcą. Co więcej, posiadaczki imienia Edyta doskonale wiedzą czego chcą od świata, nie wahając się sięgać po wyznaczone sobie cele. Z całą pewnością są to kobiety odważne, nowoczesne i zdecydowane, które nie boją się nowych wyzwań i zadań do wykonania. Edyty lubią koncentrować na sobie uwagę. Przez jednych traktowane jest to jako wada, przez innych jako zaleta, ale Edyty charakteryzują się życiem na tzw. chwilę, nie przejmując się przyszłością, rozrzutnością oraz brakiem praktycznego podejścia do codziennych spraw. Edyta nie lubi nudy, uwielbia dynamiczne sytuację pełne zmian. Lubi podejmować ryzyko. Kochana za wewnętrzne ciepło oraz ogromną chęć niesienia pomocy innym. 

Kto jest patronem imienia Edyta?

Wyróżnić możemy dwóch patronów niezwykle pięknego i popularnego imienia Edyta. Pierwszym z nich jest Św. Edyta – córka angielskiego króla Edgara. Co niezwykle ciekawe, patronka zrezygnowała z korony, swoje życie poświęcając służbie cierpiącym i potrzebującym. Drugim patronem imienia Edyta jest Św. Edyta Stein. To barwna postać, która zapisała się kanwie historii. Była ona siostrą Benedykta od Krzyża. Jej pochodzenie wywodziło się z rodziny żydowskiej, jednak w 1921 roku zdecydowała się na przyjęcie katolicyzmu. W roku 193E Edyta Stein zdecydowała się wstąpić do zakonu karmelitanek. 1942 rok to czas, w którym siostra Stein została aresztowana przez gestapo. Jej losy nie są dokładnie znane, jednak najprawdopodobniej została zamordowana w obozie pracy Auschwitz- Birkenau. W 1998 roku Edyta Stein została kanonizowana przez ówczesnego papieża, Jana Pawła II. 

Imię Edyta po dziś dzień jest niezwykle chętnie nadawanie nowo narodzonym dzieciom. Pomimo swojej bogatej historii, doskonale dopasowuje się do obecnie panujących trendów. Edytka, pełna dynamizmu i szalonych pomysłów to kobieta, która z całą pewnością wprowadzi powiew świeżości do naszej życia, mącąc utarte reguły i schematy.