Elżbieta: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Elżbieta obchodzi imieniny
18 czerwca
8 lipca
5 listopada
19 listopada

Imię Elżbieta jest bardzo popularne w Polsce. Funkcjonuje w naszym społeczeństwie od czasów średniowiecza. Kobiety je noszące obchodzą imieniny 5 listopada, 19 listopada, 18 czerwca oraz 8 lipca.

Elżbieta jest tradycyjnym imieniem żeńskim. W życiu codziennym spotykamy wiele kobiet o tym imieniu, jak również chętnie są nim obdarowywane nowo narodzone dziewczynki.

Pochodzenie i znaczenie imienia Elżbieta

Historia imienia Elżbieta sięga do jego pierwszej formy starohebrajskiej, a mianowicie “Eliszeba”. Im bliżej polskich ziem, imię to przechodziło etniczne transformacje językowe, by dotrzeć do nas w swoim aktualnym brzmieniu. Pierwszy raz nadano go w czasach średniowiecza i do dziś cieszy się popularnością.

Znaczenie imienia Elżbieta tłumaczy się z jego wspomnianej wcześniej hebrajskiej formy “Eliseba” jako “poświęcona Bogu”. W drugim znaczeniu to zwrot “Bóg moją przysięgą”. Jednak zarówno pierwsze, jak i drugie tłumaczenie posiada ten sam religijny wydźwięk. Zatem oznacza to osobę w całości przestrzegającą przykazań oraz innych obowiązujących praw Pańskich.

Elżbieta – kto jest patronem kobiet noszących to imię?

Święta Elżbieta biblijna była córką Aarona i żoną Zachariasza oraz kuzynką Maryi. Cierpiała na bezpłodność, lecz w starszym wieku powiła syna. Zaszła w ciążę zaraz po nawiedzeniu przez anioła Gabriela, który przekazał jej dobrą nowinę. Maryja Panna złożyła jej wówczas wizytę, gdy była w szóstym miesiącu ciąży. Całe to wydarzenie zostało ujęte w jednej z radosnych tajemnic różańcowych jako nawiedzenie św. Elżbiety. Synem Elżbiety i Zachariasza był Jan Chrzciciel.

Zgodnie z historią św. Elżbiety, stała się ona patronką matek, położnych, żon oraz kobiet w ciąży.

Jaka jest Elżbieta – charakter, predyspozycje, upodobania

Elżbiety są osobami – jak przystało na brzmienie samego imienia – dystyngowanymi, o wysokiej kulturze osobistej. Przestrzegają etykiety, są elokwentne i rzadko lub wcale nie używają przekleństw.

Elżbieta lubi być otaczana przez mężczyzn, którym imponuje swoją tajemniczością oraz dyplomatycznym trybem życia.

Upodobania kulturalne Elżbiety oscylują wokół chodzenia do teatru, czy na koncerty muzyki poważnej. Lubi zatem sztukę wysokiej klasy.

Zachowanie Elżbiety jest przez całe życie tajemnicze. Nie ujawnia ona nikomu swych spraw osobistych.

Światopogląd kobiet noszących to imię pozostaje niezmienny. Są one mocno przywiązane i wierne własnej hierarchii wartości. Rzadko kiedy zmieniają zdanie.

W pracy Elżbietę cechuje również lojalność wobec przełożonego oraz zasad panujących w firmie. Można zatem na niej polegać. Jest również sumienna w wykonywaniu powierzonych zadań.

Elżbieta – jak każdy człowiek – posiada również słabości. Jedną z nich jest uległość wobec idei głoszonych przez mężczyzn przystojnych. W tych okolicznościach może nawet nagiąć twarde zasady, którymi się kieruje.

Kobiety noszące imię Elżbieta skupiają swoje upodobania i spędzanie czasu w otoczeniu natury. Kochają piękne krajobrazy, a także architekturę starych miast.

Życie małżeńskie z Elżbietą nacechowane jest planowaniem i niezmiennością w podjętych uprzednio decyzjach. Jest ona osobą ułożoną i nie lubi spontaniczności. Z jednej strony może być to nieco uciążliwe, jednak z drugiej taki tryb życia zapewnia stabilność i nie narażanie się na przykre niespodzianki życiowe.

Znane osoby o imieniu Elżbieta

Biorąc pod uwagę, iż w samej Polsce mamy ponad pół miliona kobiet noszących imię Elżbieta, znanych imienniczek jest bardzo dużo. Z uwagi na etniczny aspekt możemy wyróżnić znane Polki, a także osoby z zagranicy.

Wśród znanych Polek noszących imię Elżbieta można wymienić:

  • Elżbietę Adamiak – piosenkarka
  • Elżbietę Czyżewską – aktorka
  • Elżbietę Dzikowską – podróżniczka i dziennikarka
  • Elżbietę Jaworowicz – dziennikarka
  • Elżbietę Zającówną – aktorka
  • Elżbietę Zapendowską – nauczyciel śpiewu, juror w konkursach wokalnych

Wśród znanych Elżbiet pochodzących spoza granic naszego kraju, można wyróżnić:

  • Elizabeth Arden – założycielka amerykańskiej firmy kosmetycznej o tożsamej nazwie
  • Elizabeth Grand – piosenkarka Lana del Rey
  • Elżbieta I – królowa Anglii
  • Elizabeth Taylor – amerykańska aktorka