kobieta trzyma miske grzybow

Grzyby a ciąża i karmienie piersią – czy można je bezpiecznie jeść?

Okres karmienia piersią to wyjątkowy czas w życiu kobiety. To nie tylko czas poznawania się z nowonarodzonym człowiekiem ale również  okres rewolucyjnych zmian dla organizmu młodej mamy. Nic więc dziwnego, że wiele pań zmaga się z wątpliwościami dotyczącymi choćby swojej diety. Pytania o to, czy można spożywać niektóre produkty pojawiają się często. Ostatnio, ze względu na nadchodzący sezon wiele z nich dotyczy spożywania grzybów. Czy ich jedzenie jest bezpieczne dla matki i dziecka? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie i przygotować krótki artykuł, który rozwiąże dylemat “grzyby a karmienie piersią”. Zapraszamy do lektury.

Czy karmiąca kobieta może jeść grzyby?

To pytanie, które pojawia się na forach internetowych dotyczących macierzyństwa wyjątkowo często. Nie ma w tym nic dziwnego, grzyby są bardzo częstym składnikiem wielu potraw a ich smak jest doceniany nawet przez nawet najbardziej wytrawnych smakoszy. Pragniemy więc uspokoić – grzyby nie są produktem, którego nie można spożywać w okresie karmienia piersią. Nie mają również negatywnego wpływu na jakość pokarmu. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to produkt dość ryzykowny – szczególnie jeśli mówimy o grzybach leśnych. Osoby bez doświadczenia w zbieraniu grzybów z lasu mogą pomylić się i zebrać jeden z gatunków niejadalnych lub co gorsza, trujących. Toksyny z takich grzybów zagrażają zdrowiu i życiu – zarówno matki, jak i dziecka.

Dlatego też podejmując decyzję o jedzeniu grzybów podczas karmienia piersią warto upewnić się, że są to bezpieczne, jadalne gatunki. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że grzyby należą do produktów, które są dość ciężkostrawne. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie jeśli młoda mama zmaga się z problemami trawiennymi, wzdęciami lub zgagą. W takich przypadkach spożywanie grzybów może bowiem nasilić jej dolegliwości. Wiele zależy również od formy, w jakiej spożywamy grzyby – o ile gotowane są zazwyczaj dobrze przyswajalne przez organizm karmiącej kobiety, to grzyby marynowane w occie lub smażone w głębokim tłuszczu mogą stanowić wyzwanie dla układu pokarmowego kobiety.

kobieta karmi dziecko piersia

Grzyby w ciąży – czy można je jeść?

Mówiąc o spożywaniu grzybów w okresie laktacji nie sposób nie wspomnieć o tym, czy ich spożywanie dozwolone jest w okresie ciąży. Mówiąc najprościej, zasady dotyczące jedzenia grzybów w tym czasie są takie same. Jeśli przyszła mama nie odczuwa żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego może spożywać bezpieczne, jadalne gatunki grzybów bez żadnych obaw o zdrowie swojego dziecka. Warto w tym miejscu wspomnieć jednak o grzybach suszonych. W naszym kraju to bardzo popularna metoda przechowywania jesiennych zbiorów, jednakże wiąże się z nią pewne zagrożenie. Nieprawidłowo przechowywane grzyby suszone mogą spleśnieć a zarodniki pleśni stanowią zagrożenie dla zdrowia życia matki oraz dziecka. Jeśli więc sięgamy po grzyby suszone warto dokładnie sprawdzić ich stan przed przygotowaniem dania.

Dodatkowo, jeśli przyszła mama ma jakiekolwiek wątpliwości czy obawy przed włączeniem grzybów do swojej diety warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Znając stan zdrowia swojej pacjentki oraz jej ewentualne problemy będzie on w stanie doradzić w tej kwestii. Pamiętajmy również, że grzyby to nie tylko gatunki leśne, które mogą stanowić zagrożenie, ale również grzyby, które znajdziemy na sklepowych półkach takie jak pieczarki, grzyby mun czy shitake. Są równie pyszne a jednocześnie dają nam pewność, że sięgamy po gatunki, które są sprawdzone i bezpieczne.

ciaza

Wpływ grzybów na zdrowie karmiącej mamy

Karmiące kobiety często zastanawiają się, czy mogą bezpiecznie spożywać grzyby, biorąc pod uwagę zdrowie swojego niemowlęcia. Często nie skupiając się nad tym, czy są to produkty wartościowe dla nich samych. Co więcej, w temacie grzybów pokutuje wiele mitów, które są powielane. Jednym z nich jest ten mówiący, że grzyby nie są wartościowym pożywieniem i nie dostarczają nam żadnych składników odżywczych. Nie jest to jednak prawdą. Grzyby są doskonałym źródłem wielu składników odżywczych, takich jak białko, witaminy (np. witamina D, witamina B2), minerały (np. selen, potas) oraz błonnik.

Są również niskokaloryczne, co jest korzystne dla mam, które chcą utrzymać prawidłową wagę po porodzie. Mówiąc najprościej – obecność grzybów w diecie kobiety w okresie karmienia piersią jest nie tylko bezpieczny ale nawet może mieć pozytywny wpływ na jej zdrowie. Pamiętać jednak należy o tym, by spożywać gatunki, które są jadalne oraz przyrządzać je w sposób najlepszy dla układu pokarmowego. Unikamy więc smażenia w głębokim tłuszczu czy też grzybów marynowanych w ostrych, kwaśnych lub pikantnych zalewach.

Podsumowując, grzyby nie są produktem, który nie powinien znaleźć się w diecie karmiącej mamy. Pamiętać jednak musimy, że są dość ciężkostrawne. Co więcej, za każdym razem należy dokładnie sprawdzić, czy mamy do czynienia z gatunkami jadalnymi. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące gatunków lub pochodzenia grzybów lepiej zrezygnować z ich spożywania.