Halina: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Halina obchodzi imieniny
1 lipca
24 sierpnia
10 października

Halina to osoba bardzo otwarta, zaangażowana w życie społeczne, daje jej to wiele możliwości. Pewna siebie kobieta, zaradna, która do pełni szczęścia nie potrzebuje fałszywych przyjaciół, lecz oddanych, uczciwych ludzi, którym potrafi oddać całą siebie. 

Pochodzenie imienia Halina

Imię Halina pochodzi z języka greckiego, co oznacza jasność, blask, pochodnię, jest ono utworzone od imienia Helena. Od imienia Halina powstała Halka, którą spopularyzował Stanisław Moniuszko w swojej operze o tym właśnie tytule “Halka”.

Znaczenie imienia Halina

Kobiety noszące imię Halina to osoby pewne siebie, stanowcze, bardzo zaradne. Postrzegana jest jako bardzo samodzielna, jednak nie lubi gdy ktoś komentuje lub ocenia jej decyzje czy też postępowanie. Charakter Haliny lubi być mało przewidywalny, często jest zmienna. W sytuacjach kryzysowych emocje lubią wziąć górę, co wprawić ją może w pewne kłopoty. Porażki są dla niej ogromnym ciosem, jednak ze względu na silny charakter szybko się nie poddaje, lecz mobilizuje do dalszego działania.

Przyjaciół wybiera bardzo starannie, nie lubi fałszywości, w momencie gdy komuś zaufa jest oddana, wrażliwa na problemy bliskich osób. Ogromne doświadczenie, a także pewność siebie pozwalają jej na udzielanie cennych rad rodzinie i swoim znajomym. Osoby o imieniu Halina mają bujną wyobraźnię i lubią pofantazjować, co często przez obce osoby odbierane jest jako nadmierne kłamstwo. 

Cechy charakteru

Pewność siebie i odwaga to dwie bardzo ważne cechy w życiu każdej Haliny, jednak pomimo twardego stąpania po ziemi nie lubią fałszywych przyjaciół. Wybór znajomych jest bardzo przemyślany. Miłość jest piękna, Halina potrafi być wierna i czuła wobec swojego partnera. Osoba ta nie nadaje się na gospodynię domową, obowiązki dnia codziennego jak sprzątanie, prasowanie, gotowanie czy też prace w ogrodzie są dla niej zbyt nużące. Pomimo trudnego charakteru, gdy kogoś pokocha zostaje z nim na stałe, a całą siebie potrafi poświęcić dla rodziny. 

Halina to osoba, która nie lubi samotności, otoczona jest wieloma przyjaciółmi, jednak w pracy nie lubi zbyt się spoufalać. Kobieta ta jest indywidualistką, woli dowodzić, niż być dowodzoną. Samodzielność, zaradność a także sumienność to jej ogromne zalety, dzięki, którym zawsze osiąga wyznaczony cel. Wiele osób uważa, że jest to bardzo zmienna osoba, więc nigdy nie wiadomo co w danym momencie będzie dla niej interesujące i odpowiednie. 

Imieniny Haliny

Halina obchodzi imieniny 1 lipca, 24 sierpnia oraz 10 października, jednak najbardziej znaną datą świętowania imienin jest oczywiście 1 lipca.

Kim w przyszłości może zostać Halina?

Kobiety noszące imię Halina to osoby bardzo zaradne, zawsze znajdą odpowiednią dla siebie ścieżkę rozwoju zawodowego, jednak najczęściej odnajdują się najlepiej w handlu, marketingu, a także jako artyści. 

Sławne osoby i imieniu Halina

  • Halina Frąckowiak – pseudonim Sonia Sulin, polska piosenkarka popowa i rockowa, jedną z jej słynnych piosenek jest Anna już tu nie mieszka, pamięć o Annie Jantar. Wokalistka współpracowała z wieloma znanymi twarzami polskiej estrady,
  • Halina Konopacka – lekkoatletka, dyskobolka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska,
  •  Halina Poświatowska – polska poetka, jednym z najcenniejszych jej dzieł jest oczywiście Hymn bałwochwalczy,
  • Galina Ułanowa – rosyjska i radziecka tancerka baletowa

Patroni

Halina z Koryntu (Muczenica Galina Korinfskaja) – święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, dziewica i męczennica chrześcijańska. Patronka osób niepijących alkoholu (abstynentów alkoholowych). 

Zdrobnienia i odmiany imienia Halina

Halinka, Halusia, Hasia, Hala, Halka, Helinka