Hubert: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Hubert obchodzi imieniny
3 listopada

Hubert

Pochodzenie oraz znaczenie imion ma ogromny wpływ na decyzję przyszłych rodziców, dotyczącą imienia dla dziecka. Wśród popularnych oraz rzadziej wybieranych imion męskich na uwagę zasługuje Hubert, imię pochodzenia germańskiego, dźwięcznie brzmiące, spotykane dość rzadko, jednak posiadające wielu znanych imienników.

Hubert-pochodzenie i znaczenie imienia

Imię Hubert pochodzi z języka germańskiego, gdzie człon hugu oznacza “umysł, rozum”, natomiast beraht znaczy “sławny”. Święty Hubert był myśliwym, który podczas leśnego polowania zobaczył białego jelenia z jaśniejącym w porożu krzyżem. W tej chwili Hubert nawrócił się. Święty Hubert, żyjący w latach 655-727 był misjonarzem w południowej Brabancji i Ardenach, następnie biskupem w Maastricht. Imię Hubert posiada odpowiedniki w wielu językach, jak francuskie Hubert, hiszpańskie 

Kiedy Hubert obchodzi imieniny?

Imieniny Hubert obchodzine są tylko raz w ciągu roku i w porównaniu z wieloma popularnymi imionami Hubert nie może liczyć na częstsze świętowanie. Imieniny Huberta obchodzone są 3 listopada. To imię najbardziej odpowiednie jest jednak dla osób, urodzonych w znaku zodiakalnego raka, czyli obchodzących urodziny latem. 

Czyim patronem jest św. Hubert?

Święty Hubert jest patronem Ardenów i Liege. Opiekę roztacza nad myśliwymi, leśnikami, strzelcami, tokarzami, metalowcami, kuśnierzami, optykami, rzeźnikami, sportowcami oraz matematykami. Szczególne znaczenie przypisujemy jego patronatowi nad myśliwymi, co czczone jest corocznie uroczystościami na ich cześć, swą nazwę Hubertus czerpiącymi z łacińskiego odpowiednika imienia Hubert. W języku francuskim Hubert, w niemieckim Hubert, Hubertus, Hugbert, Huprecht, w hiszpańskim Huberto, włoskim Oberto, Uberto, Umberto.

Hubert-znane osoby

Imię Hubert noszone jest przez wiele znanych osób. Czy są one znane z rozumu, jak mówi znaczenie imienia? Z pewnością coś w tym jest. Hubert Wagner to trener siatkarski, który przeszedł do historii jako najmądrzejszy wśród trenerów tej dyscypliny. Hubert Banisz, Huber Gad, Hubert Pala to reprezentanci Polski w piłce nożnej, natomiast Hubert Urbański jest jednym z najpopularniejszych współczesnych dziennikarzy i osobowości telewizyjnych. Prowadzący teleturniej “Milionerzy” z pewnością sam wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy. 

Jaka jest osoba o imieniu Hubert?

Osoba o imieniu Hubert jest przede wszystkim znana ze swojego rozsądku oraz chęci dążenia do celu. Nie lubiąca rozgłosu osoba, nosząca imię Hubert często uparcie dąży do osiągnięcia swoich założeń. Ceniąca spokój, opanowanie, wysoką jakość produktów, którymi się otacza osoba o imieniu Hubert często czuje się lepszym od innych. Osoba, nosząca to imię jest zaradna, lubiąca rywalizację oraz niezwykle oddana najbliższym. Jeśli ktoś z jej najbliższych ma kłopoty lub potrzebuje pomocy, na Huberta można liczyć. Ta osoba zmieni swoje plany, by pomóc. 

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Hubert

Hubert jako dziecko już przejawia cechy nieustępliwości i zaradności, wykazując się ponadprzeciętnymi zdolnościami w wielu dziedzinach. Jeśli chodzi o zdrobnienia tego imienia, najczęściej używane są Hubi, Hubercik, Hubcio, Hubek, Bercik, Beret, Berto. Imię Hubert w ostatnich latach zdecydowanie zyskuje na popularności wśród młodych rodziców, wybierających je dla swojego dziecka. Zauważyć należy, że w przypadku Hubertów, wykazujących się niespotykanymi talentami oraz ponadprzeciętnością w wielu kwestiach zdrobnienie jest czymś, co używane jest rzadko. Hubert to przede wszystkim Hubert. Bez zmiękczania.